sislik.com https://www.sislik.com Şişlik, Şişlik Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sislik.com Wed, 11 Jan 2017 00:00:00 +0000 Wed, 26 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Kasık Bölgesinde Şişlik https://www.sislik.com/kasik-bolgesinde-sislik.html Tue, 23 Oct 2018 02:54:36 +0000 Kasık Bölgesinde Şişlik, iltihaplı hastalıklardan kasık fıtığına kadar pek çok nedenden kaynaklı kasık bölgesinde şişlik meydana gelebilmektedir. Ayrıca kasık bölgesinde şişlik erkeklerde testis kanseri gibi çok tehlikel Kasık Bölgesinde Şişlik, iltihaplı hastalıklardan kasık fıtığına kadar pek çok nedenden kaynaklı kasık bölgesinde şişlik meydana gelebilmektedir. Ayrıca kasık bölgesinde şişlik erkeklerde testis kanseri gibi çok tehlikeli olan bir hastalığın habercisi olabileceği de gözardı edilmemelidir. Kasık bölgesinde şişliğe neden olan durumlar arasında idrar yolu iltihabı ve diğer iltihaplı hastalıklar baş göstermektedir. Bunun dışında özellikle erkeklerde penis kanseri ya da testis kanseri hastalığı da kasık bölgesinde şişliğe neden olan başka bir etkendir. Ayrıca kasık bölgesinde şişlik genital siğil, bel soğukluğu (gonore) ve kilamidya gibi cinsel yolla kolaylıkla bulaşan hastalıklardan kaynaklı olarak da meydana gelmektedir. 

Kasık Bölgesinde Şişlik Neden Olur

Kasıkta meydana gelen fıtık genellikle kasık bölgesinde şişliğe sebep olan ve en sık rastlanılan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kasık fıtığı ince bağırsağın bir kısmında ve yağ dokularının kasık bölgesinde zayıf olan bir noktadan dışarıya çıkması ile meydana gelmektedir. Lenf bezi şişmesi de yine aynı şekilde kasık bölgesinde şişliğin bir başka sebebidir. Lenf bezleri özellikle bağışıklık sisteminin en önemli elemanlarından bir tanesidir. Bütün vücudun belirli olan bölgelerinde bulunur. Eğer vücutta herhangi bir sebepten kaynaklı olarak iltihaplanma oluşmuşsa bu durum artarak büyür ve sonucunda çokça lenf bezi düğümü ortaya çıkar. Bu durum kask bölgesinde şişliğe neden olur. Kasık bölgesinde sıklıkla rastlanılan kist çoğunlukla içi dolu olan kistlerdir. Bu kistler kasık bölgesinde şişlik oluşmasına yol açar. Kasık bölgesinde şişliğin diğer sebepleri arasında, iç uyluk ve alt karında oluşan problemler ve genital bölge rahatsızlıkları sonucunda şişlik oluşmaktadır. 

Kasık Bölgesinde Şişlik Tedavisi, tedavi genellikle şişliğin nedenlerine ve yarattığı duruma göre farklılık göstermektedir. Ancak hastaya uygulanan tedavi çoğunlukla kasık bölgesindeki şişliğin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu tedaviler hastaya verilen yatak istirahati, koltuk değneğini kullanması, her iki bacağını kalp seviyesine gelecek şekilde kaldırması ve kasık fıtığı rahatsızlığı olan hastalara sıcak uygulaması önerilmektedir. Çoğunlukla kasık fıtığından ise cerrahi müdahale uygulanmaktadır. 
]]>
Göz Şişliği https://www.sislik.com/goz-sisligi.html Tue, 23 Oct 2018 12:37:34 +0000 Göz şişliği, Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan gözün birçok işlevi vardır. Çeşitli tabakalardan oluşan gözün yapısı oldukça farklı ve ilgi çekicidir. Her katmanda farklı bir işlevini gördüğümüzde aslı Göz şişliği, Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan gözün birçok işlevi vardır. Çeşitli tabakalardan oluşan gözün yapısı oldukça farklı ve ilgi çekicidir. Her katmanda farklı bir işlevini gördüğümüzde aslında ne kadar büyük bir nimet olduğunu da anlarız. En önemli görevi görme duyusunu algılamaya yarayan göz aslında yumuşak bir dokudan meydana meydana gelmiştir. Farklı nedenler sonucunda gözde bazı hastalar meydana gelebilir. Bunlardan biri olan göz şişliği de çeşitli nedenler sonucunda oluşmuştur. Gözde meydana gelen şişlikler kimi zaman başka hastalıkların belirtisi olurken kimi zaman da alerji, enfeksiyon, tahriş ve iltihaplanma sonucundan da kaynaklı olabilir. 

Göz şişliği teşhisi konulduktan sonra tedavi uygulanır. Farklı şekillerde kendini gösteren bu hastalık kişiden kişiye de değişebilmektedir. Göz çevresinin etrafında oluşan kızarıklık ve sıvı birikimi ise en önemli belirtiler arasında yer alır. Gözün katmanlarından da kaynaklanabilir bu şişlik. Bu yüzden önce uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz.

Göz şişliği, bazı insanlar da alerjik olabiliyor. Hava koşullarından ya da lens gibi görmeye yardımcı olan bu maddeler kimi insanlarda alerjik tablolara neden olmaktadır. Bazen de gözleri aşırı kaşıma ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar sonucunda meydana gelen iltihaplanmalar göz çevresinde şişliklere neden olmaktadır. Her insanda farklı belirtiler ile kendini belli eden bu hastalık genel olarak şişlik, ağrı, kaşıntı, kızarıklık, gözde karıncalanma, göz bebeğinde küçülme, bulanıklık ve göz yaşı gibi bazı belirtiler ile kendini belli ermektedir.

Göz şişliğinin nedenleri

Birçok nedenden kaynaklanabilen göz şişliği kişisine kişiye farklı belirtiler vererek ortaya çıkmaktadır. Hava koşulları, vücutta oluşan diğer rahatsızlıklar, soğuk algınlığı, saman nezlesi, göz içinde oluşan hastalıklar, iltihaplanma ve alerjik nedenler gözde şişkinliğe neden olabilir.

Göz şişliğinin belirtileri

Kişiden kişiye değişerek kendini belli eden göz şişliği genel olarak kızarıklık, görmede bozukluk, sulanma, ağrı, sürekli gözde kaşınma hissi, ağrı, ateş, yorgunluk ve titreme ile kendini belli eder. Bazı durumlarda gözlerde oluşan şişlikler kişide alerjik reaksiyonlara ve ileri safhalarda da alerjik şoklara neden olmaktadır.

Göz şişliğinin tedavisi

Öncelikle göz şişliği olan kişide bu şişliğe neden olan etmen bulunmalıdır. Neden yönelik tedavi yapılmalıdır. Soğuk su ya da buzu gözlerinize tutabilirsiniz. Çünkü yapılan bu soğuk uygulama şişliği azaltacaktır. Fakat şişliğiniz fazla ve geçmiyor ise bir cildiye doktoruna gitmelisiniz. Doktorunuz vermiş olduğu krem ve ilaçları düzenli olarak kullanın. Tedaviye sonuç verildiğini göreceksiniz. Şimdiden çok geçmiş olsun .

]]>
Rahim Ağzında Şişlik https://www.sislik.com/rahim-agzinda-sislik.html Tue, 23 Oct 2018 21:06:34 +0000 Rahim ağzında şişlik, rahim şişliği bayanların hepsinde korku ve paniğe neden olur. Rahim ağzı şişliği ağrılı ve ağrısız olabilir. Ağrı olmazsa şişlik bölgede sızlama görülür. Rahim şişliği enfeksiyonun bulaşma Rahim ağzında şişlik, rahim şişliği bayanların hepsinde korku ve paniğe neden olur. Rahim ağzı şişliği ağrılı ve ağrısız olabilir. Ağrı olmazsa şişlik bölgede sızlama görülür. Rahim şişliği enfeksiyonun bulaşması ile meydana gelir. Vajina bölgesinin iki tarafında bulunan barthalin bezinde oluşan enfeksiyon rahim ağzında şişliğe neden olur. Vajina bölgesi cinsel ilişki sırasında ıslanır ve kayganlaşır. Salgı bezinde bazen tıkanıklık görülür ve rahimde sıvı birikir. Sıvı birikmesi rahim ağzında şişliğe neden olur. Şişliğin dışarı atılmaması ile rahim bölgesinde mikrop, enfeksiyon,apse ve bakteri oluşur. Bu bakteriler rahim bölgesinde şişlik oluşturur. Cinsel ilişki sonrası rahim şişliği görülür. Cinsel ilişki öncesi ve sonrası hijyen temizliğine dikkat edilmelidir. Enfeksiyon bulaşıcı hastalık olduğu için partnerede bulaşabilir. Rahim ağzında şişlik genelde ağrısız olarak görülür. Rahatsız etmeyebilir. Rahime bulaşan enfeksiyon şişlik bölgede zamanla ağrı oluşturur. Genital bölgesinin temizliği sürekli yapılarak rahim şişliğin gitmesi sağlanır. Rahim ağzı şişliğin ilerlemesi ile rahim bölgesinde iltihap oluşur. İltihap bayan için ciddi rahatsızlık oluşturur. Rahimde şişlik varsa ve ağrı oluşturuyorsa doktora gidilmelidir.

Rahim ağzında şişlik belirtisi ve tedavisi

Bayan için rahatsızlık verici ciddi sağlık sorunu oluşturur. Vajina bölgesinde dayanılmaz şişlik ve ağrı görülür. Ağrı hissedilmeden şişlik olabilir. Vajina girişinde sızlama, ağrı, sancı oluşur. Cinsel ilişki sırasında isteksizlik zorlanma hissedilir. Ağrılı cinsel ilişki yaşanır. Rahim ağzı şişlik bölgesi aşırı kırmızı renk olarak görülür. Bayan için sıkıntılı süreç oluşturur. Tedavi gerektiren hastalıktır. Doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulanır. Tedavi yanıt vermezse ameliyat yapılır. İlaç tedavisi genellikle olumlu sonuç gösterir. İlaç tedavisi ile rahim ağzı şişliğin geçmesi sağlanır. Bayan tedaviden sonra 6 ay dinlenmelidir. Genital bölge temizliğine dikkat etmelidir. Cinsel ilişkide kondom kullanılmalıdır. Uzun süre dinlenilmesi gerekir. Cinsel ilişkiye ara verilmelidir.
]]>
Lenf Bezi Şişliği https://www.sislik.com/lenf-bezi-sisligi.html Wed, 24 Oct 2018 08:13:15 +0000 Lenf bezi şişliği: Lenf bezleri, vücudun hemen hemen her yerinde bulunmaktadır. Lenf bezleri vücuttaki lenfatik sistemin bir üyesidir. Lenfatik sistem ise bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenf bezleri vücudumuzda kulak ark Lenf bezi şişliği: Lenf bezleri, vücudun hemen hemen her yerinde bulunmaktadır. Lenf bezleri vücuttaki lenfatik sistemin bir üyesidir. Lenfatik sistem ise bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenf bezleri vücudumuzda kulak arkalarında, boyunda, koltuk altlarında, kasıkta ve daha bir çok yerde yaygın bir şekilde yer almaktadır. Lenf bezi şişkinliği çoğu zaman bir hastalığın belirtisi olarak oluşur. toplumun sıkça karşılaştığı lenf bezi şişkinliği bir çok nedenle oluşmaktadır. Lenf bezi şişkinliği asla ihmal edilmemesi gereken bir problemdir. Bunun nedeni lenf bezinin hiçbir problem yokken şişlik göstermemesidir. Lenf bezi şişkinliği gözlemleniyorsa o bölgede veya vücutta mutlaka bir problem var demektir. Bu nedenle en yakın sağlık kuruluşuna giderek lenf bezi şişkinliğinin nedenini öğrenmenizde fayda vardır. Lenf bezi şişkinliği bazı durumlarda önemli hastalıkların belirtisi olarak da vücutta gözlemlenebilir. Özellikle kanser hastalıklarında lenf bezi şişkinliği belirti olarak kendini gösterir. Önemli hastalıkların var olabileceği ihtimalleri düşünülerek lenf bezinde şişkinlik görüldüğü anda doktora giderek önlem almak gerekir.

Lenf bezi şişkinliği nedenleri: 
 • Enfeksiyon: Enfeksiyon lenf bezi şişkinliğinin en önemli belirtisidir. Soğuk algınlığı ve grip gibi özellikle kış aylarında beliren hastalıklarda boyun lenf bezlerinde şişkinlik gözlemlenebilir. Ayrıca ağızda var olan diş eti iltihabı ve diş apseleri, ağız yaraları ve aft problemleri lenf bezlerinin şişmesine neden olabilir. Son olarak bademcik iltihabı ve kulak iltihabı da yine lenf bezinde şişkinliğe yol açabilir. Enfeksiyondan kaynaklı lenf bezi şişkinlikleri tehlikeli değildir ve kolayca tedavi edilebilir.
 • Açık yaralar: Lenf bezinin şişmesine o bölgeye yakın bir yerde bulunan açık yaralarda neden olabilir. Yaranın mikrop alması veya iltihaplanması lenf bezi şişkinliğine neden olur. Çeşitli kazalar sonucunda oluşan açık yaralar tedavi edilmediği ve gereken ilgi gösterilmediği takdirde yaranın ilerlemesi o bölgedeki lenf bezlerinin şişmesine neden olur.
 • Lenfoma: Lenfoma hastalığı çeşitli nedenlerle lenf bezlerinin tümöre neden olması demektir. Tümör geliştiren lenf bezleri bir zaman sonra şişerek o bölgede bir problem olduğunun sinyalini vermektedir.
 • Tümör: Vücutta tümör oluştuğunda belli bir süre sonra tümörün bulunduğu noktaya en yakın olan lenf bezlerinde şişkinlik oluşmaya başlar. bu şişkinlik zamanla diğer bölgelerdeki lenf bezlerine de yayılabilir. bir çok kanser çeşidinde lenf bezi şişkinliği belirtiler arasında yer almaktadır.
Lenf bezi şişkinliğinin enfeksiyondan veya tehlikesiz hastalıklardan kaynaklandığının belirtileri:
 • Lenf bezindeki şişkinliğin 1 cm çapından daha küçük olması
 • Şişkinliğin üzerinde kızarıklık görülmesi veya iltihaplanma olması
 • Şişkinlik yaygın ve büyük değildir.
 • 1 hafta içinde kendiliğinden iyileşme gösterir
 • Şişkinliğe baskı uygulandığında hasta acı ve ağrı hisseder
 • Şişkinlik yumuşaktır
Lenf bezi şişkinliğinin tümör veya diğer tehlikeli hastalıklardan kaynaklanmasının belirtileri:
 • Şişkinlik serttir ve lastik kıvamındadır.
 • Şişkinliğe baskı uygulandığında hasta acı ve ağrı hissetmez
 • Kendiliğinden iyileşmez ve uzun süre şişkinlik devam eder
 • Önemli hastalıklardan kaynaklı lenf bezi şişmesi yayılarak şişmeye devam eder.
 • 1 cm çapından daha büyüktür.
 • Üzerinde kızarıklık veya iltihaplanma olmaz
]]>
Kulak İçinde Şişlik https://www.sislik.com/kulak-icinde-sislik.html Wed, 24 Oct 2018 20:33:02 +0000 Kulak içinde şişlik, Kulak içerisinde oluşan şişliğin birçok nedeni olabilir. Öncelikle bu şişliğin nedenine belirlemek gereklidir. Kulak içerisinde oluşan şişlik kendini farkı şekillerde gösterir. Kulak çevresinde kulak Kulak içinde şişlik, Kulak içerisinde oluşan şişliğin birçok nedeni olabilir. Öncelikle bu şişliğin nedenine belirlemek gereklidir. Kulak içerisinde oluşan şişlik kendini farkı şekillerde gösterir. Kulak çevresinde kulak içinde şişlik, kızarıklık, iltihaplanma gibi genellikle enfeksiyona neden olabilecek durumlara neden olur. Kulak içerisinde oluşan kızarıklık, şişkinlik kişide ağrıya hatta ileri ki safhalarda bu ağrı şiddetlenerek daha da ileri safhalarda bazı ciddi problemlere neden olabilir. Kulak içerisinde oluşan bu ağrının bir sebebi de yüzücü kulağı denilen ve yüzme, aşırı banyo yapmadan dolayı oluşan kulak mantarından dolayı da kulakta şişkinlik oluşabilir. Bu yüzden kulak içerisine sıvı girmesine izin vermeyin. Kulak içerisini kuru ve temiz tutun. Kirli sulardan uzak durun ve kulağınıza su kaçmasından izin vermeyin. Bu ve bu gibi nedenler yüzünden eğer kulak içerisinde şişkinlik oluşmuş ise fazla zaman kaybedilmeden uzman bir doktora gidilmelidir. Bu şişkinliğin sebebi, neden kaynaklandığı tespit edilmeli ve ona göre tedavi edilmelidir.

Kulak içindeki şişliğin nedenleri:

Kıkırdak iltihabı: Kulak içerisinde şişkinliğe neden olan kulak iltihabı kulak kenarlarında ya da kulak memesinin üst kısmında görülür. Kulak iltihabına neden olabilecek durumlara örnek verecek olursak kulağa zarar veren yabancı cisim, kulak için yapılan estetikler, cerrahi operasyonlar, küpe gibi durumlardan dolayı kulak iltihabı kulak içinde şişkinliğe iyi gelir.

Alerjik reaksiyonlar:  Kulak içinde oluşan şişkinlik vücudun yabancı bir maddeye karşı vermiş olduğu tepkidir. Bu oluşan tepki kılıç içinde şişkinliğe sebep olur. Alerjik reaksiyonlar kulak memesinde de şişkinliğe sebep olabilir.

Böcek ısırıkları: Vücudun böcek ısırıklarına karşı vermiş olduğu tepki kulak içinde şişkinliğe sebebiyet verir.

Yabancı cisimler: Kulak içine sokulan, kulağa takılan süs eşyaları, kulağın darbe alması kulak içinde şişkinliğe neden olur.

Kulak içinde şişkinliğin tedavisi: Eğer kulağınızda bir şişkinlik gibi beze gibi bir madde elinize geliyorsa oynamayın. Bir kulak burun boğaz doktoruna mutlaka gidin. Eğer kulak içindeki şişkinliğin sebebi iltihaplanma ise iltihabı kendi başınıza patlatmaya çalışmayın. Doktor yardımı ile iltihabı boşaltın. Ve doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli olarak kullanın. Kulağınızın mikrop kapmaması içinde doktorunuzun vermiş olduğu antibiyotikleri, kulak damlalarını kullanınız. Düzenli olarak kullandığınız zaman kulak içindeki şişkinliğin geçtiğini iyileştiğini gözlemleyeceksiniz. Şimdiden çok geçmiş olsun.
]]>
Rahimde Şişlik https://www.sislik.com/rahimde-sislik.html Thu, 25 Oct 2018 08:36:34 +0000 Rahimde şişlik, genellikle enfeksiyon sonucu meydana gelmektedir. Enfeksiyon sonucunda oluşan rahimde şişlik ağrılı veya ağrısızda olabilmektedir. Kadınlar bu durumda oldukça panik yaparak korkmaktadırlar. Eğer şiş Rahimde şişlik, genellikle enfeksiyon sonucu meydana gelmektedir. Enfeksiyon sonucunda oluşan rahimde şişlik ağrılı veya ağrısızda olabilmektedir. Kadınlar bu durumda oldukça panik yaparak korkmaktadırlar. Eğer şişlik ile beraber bölgede ağrı yok ise doktora gitmeden sadece genital bölge temizliğine dikkat ederek rahimde şişlik zamanla geçecektir.

Rahimde şişlik sebepleri;

Vajina bölgesinin her iki tarafında da bartholin bezleri bulunmaktadır. Bartholin bezlerinin enfeksiyon kapması sonucunda rahim bölgesinde şişlikler meydana gelir. Ayrıca bartholin bezlerinde tıkanıklık olması sonucunda rahim bölgesinde sıvı birikimi oluşur. Biriken sıvılar ile rahimde şişlik ortaya çıkmaktadır. Bu sıvı birikiminin mutlaka dışarıya akıtılması gerekir. Bu sıvı birikimlerinin dışarıya atılamaması durumunda rahim bölgesinde enfeksiyon meydana gelir, zamanla iltihaplanma başlar ve kist meydana gelebilir.

Rahim bölgesinde enfeksiyon oluşmasının en büyük sebebi genital bölge temizliğinin çok iyi yapılmamasından kaynaklıdır. Cinsel ilişki sonrasında da rahim bölgesinde şişlik meydana gelmektedir. Bu sebeple genital bölge temizliğine mutlaka dikkat edilmelidir. Partnerden bulaşacak virüs ve bakterilerin olabileceği düşünülmelidir. Rahimde şişlik meydana gelmemesi için mutlaka genital bölge temizliğine çok dikkat edilmesi gerekir.  

Rahimde şişlik belirtileri nelerdir;
 • Vajina girişinde hissedilir derecede meydana gelen şişlik,
 • Hasta oturmada zorluk çeker ve cinsel ilişkiye giremez,
 • Ateş nadirde olsa görülebilir,
 • Vajina girişinde ağrı ve sızlama görülebilir,
 • Eğer cinsel ilişki yaşanırsa çok ağrılı geçer,
 • Bartholin bezlerinde tıkanıklıktan dolayı beze meydana gelmesi ve kızarıklık oluşması belirtiler arasındadır.
Rahimde şişlik tedavisi;

Rahimde şişlik çoğunlukla ağrısız şişliklerdir. Eğer şişlik ağrısız ve küçükse hasta kendisi sürekli genital bölgenin temizliğini yaparak şişlik zamanla geçirilebilir. Ayrıca sıcak su banyolarına oturarak da rahatsızlığın iyileşmesi sağlanabilir. Ancak ağrı şiddeti giderek artıyorsa ve rahimde şişlik giderek büyüyorsa, mutlaka uzman bir hekime muayene olunması gerekir. Enfeksiyonun ihmal edilmesi ve tedavi edilmemesi durumunda bölgede zamanla iltihaplanma meydana gelebilir. Bazen portakal büyüklüğünde kistler oluşmaktadır. Bu sebeple iltihaplanma başlamadan mutlaka tedavi edilmeli ve rahatsızlık ihmal edilmemelidir. Doktora başvurduğunuz zaman hemen antibiyotik tedavisine başlayacak veya ameliyat ile bölgeyi temizleyecektir. Fakat ameliyattan sonra tekrarlama riski oldukça fazladır. Ameliyattan sonra ilk altı ay çok dikkat edilmesi gerekir. Tedavi sonrasında bir süre cinsel ilişkiden uzak durulmalı ve ayrıca genital bölgenin hijyenine çok dikkat edilmesi gerekir. Eğer doktorunuzun önerdiği ilaçları veya genital temizlik için yapılması gerekenleri düzenli bir şekilde uyguladığınız zaman kısa zamanda şikayetlerinizden kurtulacaksınız.
]]>
Şişlik https://www.sislik.com/sislik.html Fri, 26 Oct 2018 00:52:49 +0000 Şişlik, vücudun genelinde ya da belirli bir bölgesinde meydana gelebilir. Şişlik oluşmasında çeşitli sebepler etkili olabilir. Bazen alınan darbeden, bazen hastalıklardan, bazen de vücuttaki ödemden şişlik sorunu yaşanabilir. Şişlik, vücudun genelinde ya da belirli bir bölgesinde meydana gelebilir. Şişlik oluşmasında çeşitli sebepler etkili olabilir. Bazen alınan darbeden, bazen hastalıklardan, bazen de vücuttaki ödemden şişlik sorunu yaşanabilir. Normalde vücudumuzda dışarıdan alınan sıvı miktarıyla, dışarıya atılan sıvı miktarının bir denge içinde olması gerekir. Dolaşım sistemi yardımıyla kalpten alınan sıvı kan damarları aracılığıyla dokulara kadar taşınır. Bu sıvıda dokuların ihtiyaç duyduğu oksijen ve besin öğeleri bulunur. Dokular bunları kullandıktan sonra, yine an damarlarıyla kalbe taşınır. Ancak vücuttaki bu dengeyi bozacak çeşitli faktörler olduğunda, vücutta şişlik oluşabilir. Bu faktörler arasında bazı ilaçların kullanımı, iklim sorunları, kişinin hareketsiz olması gibi etkenler sayılabilir.

Vücutta şişlik oluşmasına neden olan etkenler

Isı: Isının yüksek olması kan damarlarının genişlemesinde etkili olur. Bu şekilde kan damarlarıyla taşınan sıvı dokulara daha kolay geçer ve şişlik oluşmasını hızlandırır. Isıyla birlikte nem oranının yüksek olması da, sorunu daha ciddi hale getirir.

Hareketsizlik:  Kan akımı normalde bacak kaslarının yürüme, koşma sırasında kan damarlarının sıkıştırılmasıyla sağlanır. Eğer bacak kaslarında hareketsizlik olursa, venlerde kan toplanmaya başlar ve dokulardan damarlara kan aktarımı zor hale gelir. Bu durum şişliğe neden olur. Hareketsizliğin uzun sürdüğü yolculuklarda kişilerin ayak bileği, ayakları bu etkenle şişmeye başlar.

Lodos: Vücutta çeşitli ruhsal ve bedensel ve ruhsal sorunlara neden olabilen lodos, aşırı uyku, uykusuzluk, mide ağrısı, iştahsızlık gibi sorunların yanında vücutta şişlik yapabilecek sıvı toplanmasının önemli bir nedeni olabilir.

Bazı ilaçlar: İlaçların bir kısmı hastalarda şişlik gibi yan etkilere neden olabilir. Özellikle yüksek tansiyon ilaçları vücuttaki sıvı dengesinin bozulmasına neden olan ilaçların başında gelir.

Tuz tüketimi: Beslenmede fazla tuz tüketilmesi, vücudun kendini korumasına neden olur. İhtiyacından fazla tuz alan vücut aldığı suyu bünyesinde tutarak bundan kurtulmak ister ve şişlik oluşumuna uygun zemin hazırlanır.

Hamilelik ve adet süreci: Kadınlarda bu dönemlerde önemli hormon değişimleri olur. Bu etken vücuttaki sıvı dengesinin bozulmasına yol açar. Sıvı tutulumu arttığı içinde şişlik sorunu yaşanmaya başlar.

Bazı hastalıklar: Şişlik oluşumuna bazı hastalıklarda etki eder. Özellikle kalp hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları, tiroit sorunları, tümörler, lenf ödem, enfeksiyon sorunları sıvı dengesinde bozulmaya yol açarak, şişlik oluşturabilir. Bu tür şişliklerde bacaklarda terleme, göz kapaklarında şişmeye, tansiyonda yükselmeye, el ve bacaklarda şişkinliğe, nabız artışına gibi ciddi sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle hastaların gecikmeden doktoruna bilgi vermesi gerekir.

Şişlik nasıl önlenebilir

Vücutta şişliğin neden oluştuğu, sebepleri doğru olarak tespit edilirse bunu önlemek için bazı önlemlerde alınabilir. Eğer bir hastalık nedeniyle şişlik oluyorsa, mutlaka hastalığında tedavi edilmesi gerekir. Hastaların her gün yeterince su tüketmesi de gerekir. Vücutta şişlik olmasın diye su tüketiminden kaçınılmamalıdır. Tam aksine su tüketimi böbreklerin daha iyi çalışmasına neden olacaktır. Ayrıca tüketilen yiyeceklere de dikkat edilmelidir. Fazla tuz tüketilmemeli, taze ödemin atılmasına yardımcı olacak sebze ve meyveler tüketilmelidir. Salamura besinler, alkol, kafein, şeker, çikolata aşırı tüketilmemelidir. Tüm bunların yanında sağlığınız için en iyi kabul edilen kiloda olmalısınız. Vücudunuza fazla baskı yapacak, dolaşımı yavaşlatacak, sıvı dengesini bozacak fazla kilolarınızdan sağlıklı diyetlerle kurtulmalısınız. Dolaşım sistemini uyaracak egzersizlere ağırlık vermelisiniz. Vücuttaki şişliğin çözülmesi için masaj yaptırm]]> Kulak Memesi Altında Şişlik https://www.sislik.com/kulak-memesi-altinda-sislik.html Fri, 26 Oct 2018 11:12:24 +0000 Kulak memesi altında şişlik, çoğunluk ile beze olarak görülmektedir. Bu tip şişliklere bu bölgede çok sık rastlanmaktadır. Yağ bezesi olma ihtimali nedeni ile çok fazla önemsenmeyebilir. Fakat bu şişlikler bazen çok ciddi pr Kulak memesi altında şişlik, çoğunluk ile beze olarak görülmektedir. Bu tip şişliklere bu bölgede çok sık rastlanmaktadır. Yağ bezesi olma ihtimali nedeni ile çok fazla önemsenmeyebilir. Fakat bu şişlikler bazen çok ciddi problemler yaratabilir. Bazen mikrop nedeni ile enfeksiyon olarak görülebilir. Bazen de tümör sebebi ile çıkmış olabilir. Sebebi ne olursa olsun muhakkak bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Oluşan şişlikler de yapısal olarak da farklılıklar görülebilir. Şişliklerin bazıları çabuk büyürler bazıları ise değişiklik meydana getirmezler. Bu şişlik ile birlikte kulak memesinde ağrı ve hassasiyet görülebilir. 

Kulak memesi altında şişlik sebebi,

Akıntı olması, kızarıklık, ağrı, öksürük ateş titreme, burun akıntısı, boğazların ağrıması, terleme, kilo kayıplarının yaşanması, sertlik ve ağrı olması, hassasiyet, kulak etrafında kaşıntı bu belirtilerden bazılarıdır. Kulak bölgesinde çıban çıkması ya da apse de kulak memesi altında şişliğe sebep olurlar. Küçük su birikintileri de şişliklerin sebebi olabilir. Bu tip şişlikler bazen doğumda da oluşmuş olabiliyor. En fazla dikkat edilmesi gereken ise lenf düğümü ve ya tükürük bezlerinin sonucu olarak çıkmasıdır. Bu durum çok tehlikeli bir hastalığa ait belirti olabilir. Eğer nedeni bu problem ise çok ağır ağrılara neden olur. Kulak memesi altında şişlikler için ev de de tedavi yöntemleri uygulanabilir. Fakat eğer bir faydası olmaz ise muhakkak doktor muayenesine ihtiyaç vardır. 

Kulak memesi altında ki şişlik tedavisi,

Eğer sebebi yağ bezesi ise bu bölgeye sıcak kompres uygulanarak hastanın ağrısını rahatlatabilir. Boğazlardaki bir enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı oluşmuş ise sıcak içecekler tüketilerek bu bölgenin evde tedavisi gerçekleştirilebilir. Bu tip enfeksiyonlardaki şişliklerin olması normal kabul edilir. Kulak memesi altında şişlik çok uzun zamandır geçmiyor ise doktora başvurulmalıdır. Doktorun yapmış olduğu tahliller sonucunda hastalığın sebebi belirlenerek ona göre bir tedavi yöntemi uygular. Ciddi bir problem ise tomografi isteyebilir. Yapacağı ilaç tedavisi ise çoğunlukla enfeksiyona bağlı olarak antibiyotik tedavisi olacaktır.
]]>
Göz Altı Şişliği https://www.sislik.com/goz-alti-sisligi.html Sat, 27 Oct 2018 09:11:40 +0000 Göz Altı Şişliği, herkesin başına gelebilen güzelliğin en büyük düşmanıdır. Göz altı şişliğin de göz çevresinde ve altında şişlikler, sarkmalar ve yağ birikmeleri meydana gelir. Göz ve çevresi vücudun en hassa Göz Altı Şişliği, herkesin başına gelebilen güzelliğin en büyük düşmanıdır. Göz altı şişliğin de göz çevresinde ve altında şişlikler, sarkmalar ve yağ birikmeleri meydana gelir. Göz ve çevresi vücudun en hassas bölgesidir. Bu yüzden en basit bir hastalık, yorgunluk direk göz ve çevresini etkiler. Bu şişlikler kişinin psikolojisini bozar ve kişinin kendini kötü hissetmesine neden olur. Özellikle uykusuz geçen günler sonucunda göz altı şişliği oluşur. Oluşan göz altı şişlikleri kişinin yaşlı ve bitkin görünmesine neden olur. Göz altı şişlikleri bir çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Kronik bir hastalık ya da yanlış beslenme bile göz altı şişliğine neden olabilir.

Göz Altı Şişliği Nedenleri 

Göz altığı şişliğinin birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin bazıları kişinin elinde olan ve kişiden kaynaklanan nedenlerdir. Bazıları ise aileden gelen genetik nedenlerdir.

 • Yaşlanma: Göz altı şişliğinin en büyük nedenlerinden biridir ve genellikle kalıcı olan şişliklerdir. Yaş ilerledikçe göz çevresindeki ve altındaki deride sarkma, sarkmaya bağlı olarak incelme ve şişlik oluşur. Yaş ilerledikçe sarkma ve şişlikler de artar.
 • Uyku Yetersizliği: Pek çok kişinin başına gelebilir. Uykusuz bir geceden sonra çoğu kişide göz altı şişliği oluşur. Kaç saat uyumanız dışında, uyurken rahat olup olmamanız da göz altı şişliğini etkiler.
 • Stres ve Yorgunluk: Uzun süre bilgisayar başında yada TV karşısında vakit geçirmek ve stres kös kaslarını ve çevresini etkileyerek göz altı şişliğinin oluşmasına neden olur.
 • Vücudun Su Kaybetmesi: Belli düzeyde su kaybı göz şişliğine neden olabilir. Bunu önlemenin en temel yolu gün içinde yeterli miktarda su tüketmektir.
 • Genetik: Aileden gelen genetik faktörler yüzünden göz altı şişlikleri olabilir. Bazı kişilerde bu şişlikler çok genç yaşta görülür. Genetik nedenli şişlikler genelde kalıcı şişliklerdir.

Bunlar dışında göz altı şişliğinin oluşmasına neden olan birçok etken vardır. Bunlar; Gözleri kaşımak (ovmak), göz alerjileri, soğuk algınlığı, regl döneminde bayanlarda oluşan hormonal farklılıklar, alkol, sigara, direk temas eden güneş ışınları, sürekli ağlamak, yanlış beslenme, vücudun sodyum eksikliği, göz altında oluşan ödem, göz enfeksiyonları, böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları ve sürekli bir noktaya odaklanmak.

Göz Altı Şişliği Önlemek İçin Neler Yapılabilir

 • Mutlaka yeterli düzeyde su tüketin ve düzenli, dengeli beslenin.
 • Vücudun yeterli miktarda sodyum ve demir almasına dikkat edin.
 • Sürekli aynı iş ile meşgul olmayın ve bir noktaya odaklanmayın.
 • Günde ortalama 7 saat uyumaya dikkat edin.

Göz Altı Şişliği Nasıl Geçer

Göz altı şişliği için uygulayacağınız birçok yol vardır. Bunlardan uygun gördüğünüzü evde uygulayabilirsiniz.

 • Lavanta, papatya ya da ıhlamur çayı
 • Patates Dilimleri ile maske
 • Salatalık dilimleri ile maske
 • Göz altı şişliği için fındık yaprağı ve yeşil çay
 • Göz altı şişliği için buz torbası
 • Yumurta beyazı maskesi
]]>
Basur Memesi Şişliği Nasıl İner https://www.sislik.com/basur-memesi-sisligi-nasil-iner.html Sat, 27 Oct 2018 22:14:07 +0000 Basur memesi şişliği nasıl iner, halk arasında basur olarak bilinen hemoroid makat bölgesindeki toplar damarların genişlemesi sonucu oluşmaktadır. Basur memesinin şişmesinin en çok rastlanılan sebebi şiddetli ıkınma (zorlanma) Basur memesi şişliği nasıl iner, halk arasında basur olarak bilinen hemoroid makat bölgesindeki toplar damarların genişlemesi sonucu oluşmaktadır. Basur memesinin şişmesinin en çok rastlanılan sebebi şiddetli ıkınma (zorlanma) dır. Şiddetli ıkınma sonucu içerideki basur memeleri makattan dışarı doğru çıkar. Makattan dışarı çıkan basur memeleri, makatta bulunan kaslar tarafından sıkıştırılır ve sıkışan yerde pıhtı birik, su toplamaya başlayarak ödem oluşturur. Genelde fazla zorlanmaya (ıkınma) bağlı olarak oluşan basur memeleri, aşırı kabız kalma, ishal, çok acı ve baharatlı gıdalar tüketmek, kaldırabileceğinden fazla ağır yük kaldırma, itme gibi zorlanmalar ile de oluşmaktadır. Hastanın anlatımına ve yapılan muayene bulgularına göre basur memesinin dışarı çıkışı farklı isimlerle adlandırılmakta ve farklı tedavi şekilleri uygulanmaktadır. Basur memelerinin dışarı çıkması, ayağa kalkınca da kendiliğinden geri içeri girmesi iç basur (2 derece) dur. Basur memelerinin dışarı çıktıktan sonra, elle içeri konulması durumuna 3. derece basur denir. Basur memesinin dışarı çıkıp, şiddetli ağrı yapması, şişmesi ve hiç bir şekilde içeri girmemesi durumuna da tromboze hemoroid (boğulmuş basur) denilmektedir. Günlük hayatı sekteye uğratan sosyal yaşamı alt üst eden, iş kayıplarına yol açan bu kötü durumun tedavisi pek tabi mümkün. Hastanın durumuna göre ilaçla tedavi yada cerrahi bir girişim ile başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Basur memesi şişliği nasıl tedavi edilir

Basur şişmesi çok ileri derecede değil ise (kanamalı, şiddetli ağrılı, boğulmuş basur) bu durumda ağrıyı dindirecek ilaçlar yada anestol pomatlar sayesinde bölgenin uyuşması ve dolayısıyla rahatlama sağlanabilir. Bunun dışında yine basur memesi çok kötü durumda değil ise sıcak suya oturarak anüs kaslarının gevşemesi sağlanabilir, böylece geçicide olsa bir rahatlama söz konusu olabilmektedir. Yine sıcak su dolu bir leğenin içine bir miktar papatya çayı ekleyerek sıcak suya oturmak hem kasları gevşetecek, hemde şişliğin inmesine yardımcı olacaktır. Dışarı çıkmış olan basur memesini parmak yardımıyla yapılabiliyorsa makattan içeri doğru itmek de geçici rahatlamaya yardımcı olabilmektedir. Yada dışarıda ve içinde pıhtı biriken memeyi yarılarak içindeki pıhtının boşaltılması ile yine geçici rahatlama sağlamak mümkün. Aşırı şişlik söz konusu olan basur ameliyat edilmemelidir. Çeşitli ilaç ve uygulamalarla inmesini bu dönemin en hafif ve acısız şekilde atlatılması beklenmelidir. Çünkü böyle bir durumda iken ameliyat edilen hastalarda makat darlığı, dışkı tutamama gibi sorunların yaşanma olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle gerekli görülen cerrahi girişimin, hasta uygun ilaçlarla tedavi edildikten sonra (gerekli düzelme olduktan sonra) yapılması gerekmektedir.
]]>
Boyunda Şişlik https://www.sislik.com/boyunda-sislik.html Sat, 27 Oct 2018 22:46:42 +0000 Boyunda şişlik, genellikle birçok hasta kişilerin kanser gibi çok kötü bir hastalık olduğu düşüncesi ile doktora başvurdukları rahatsızlıklar içerisinde yer alır. Boyun üzerinde oluşan şişliklere olan yaklaşım çok far Boyunda şişlik, genellikle birçok hasta kişilerin kanser gibi çok kötü bir hastalık olduğu düşüncesi ile doktora başvurdukları rahatsızlıklar içerisinde yer alır. Boyun üzerinde oluşan şişliklere olan yaklaşım çok farklı hastalıklar sebebiyle oluşabildiği için yapılan tanı ve tedavi karmaşık gibi görülse bile kesinlikle telaş edilmemesi gerekir. Fakat oluşan şişkinliğin süresine oldukça dikkat ederek, bulunduğu yerin anatomisini oldukça iyi inceleyerek, olası bazı tanıları toplu olarak bir arada düşünerek, farklı yolla yaklaşarak doğrudan vakit kaybetmeden ve kolaylıkla teşhis konulabilir. Kişi ve doktor oldukça sakin, anatomi sistemine uygun olarak doğru bir şekilde hareket edildiğinde problemim çözümüne oldukça çabuk ve kolay ulaşılır. Boyunda şişlik, durumu için genel olarak 3 zaman kuralına uyularak teşhis ve tedavi uygulanır. 

Boyundaki şişliğin süresine göre tanımı

Boyunda 3 günlük şişlik;Doktorların en çok karşı karşıya kaldıkları boyun şişlikleri 3 günlük olan, yani çok basit bir enfeksiyona doğrudan bağlı bulunan boyun şişliği olarak bilinir ve lenf bezelerinin çok fazla şişmesi olarakda bilinmektedir. Öncelikle oluşan bu enfeksiyonun genel kaynağı doğru bir şekilde tespit edilerek araştırmaya başlanması gerekir. Anatomik yapıya sahip olduğunuzdan dolayı boynumuzun her iki yan bölümünde yüze oldukça yakın olan lenf bezi bulunur. Boyunda şişlik olan bu bölgelerde doğrudan oluşacak her türlü enfeksiyona lenf bezleri ilk olarak reaksiyon göstererek iltahaba oldukça karşı koyarlar. Şişlik oluşturacak kadar oluşan bazı bölgeler bu şekilde doğrudan meydana gelirler. Enfeksiyondan kaynaklı olan boyun üzerinde şişliğe olan yaklaşımımız öncelikle enfeksiyonun neden kaynaklandığını bulmak olacaktır. Buna bağlı olarak uzman doktor antibiyotik vererek yaklaşık olarak bir hafta tedavi eder. Tedavinin sonunda ise boyunda oluşan şişlik küçülecek ve zamanla ortadan tamamen kalkacaktır. Eğer tedavi sonrası bile küçülme olmazsa farklı olarak ileri tetkiklere başlanması gerekir. 

Boyunda 3 aylık şişlik; Muayene giden hastaların ve doktorların oldukça fazla kafasını kurcalayan ve çözümün çok zorlaştığı oldukça yanlış yollara yönelme bir rahatsızlık süresi içerisinde yer alır. Aslında genel olarak tanıya oldukça basit, çok kısa, çoğu zaman oldukça ileri tetkiklere bazı gerek duyulmadan bir şekilde ulaşmak oldukça mümkündür. Öncelikle ilk olarak boyunda şişlik durumunun yaklaşık birkaç aylık olarak bir periyodik çizelgesi varsa ve daha önceleri de sürekli olarak enfeksiyon tedavisi ve çalışmaları yapıldıysa hemen hızlı bir şekilde lenf bezinin doğrudan drenaj almış olduğu yer yani lenf dolaşımına ençok yakın anatomik bölgelere doğru bir şekilde bakmak gerekir. Genellikle en çok unutulan ve gözden kaçan yer ise geniz bölgesidir. Çünkü geniz bölgesinde oluşan hastalıklar daha sonra boyunda lenf  bezi sonrasında şişlik ile kendini gösterir. Sonra ise sırası ile burun bölgesinin içine ve bademciklere, ayrıca ses tellerine kadar uzman bir doktorun bakması gerekir. Bununla birlikte boyunda şişlik oluşumuna başka sebep olacak durumları araştırmak için kan testleri yapılması gerekir. Eğer oluşan lenf bezinin büyümesini doğrudan açıklayacak olan geniz ve bademcik gibi bazı bölgelerde önemli birsey bulunamazsa tedaviye devam edilir. Hasta kişiye ilaç veya farklı tedavi şekilleri uzman doktor tarafından önerilir.

Boyunda 3 yıllık şişlik; Çok uzun süredir var olan boyunda şişlik genel olarak doğumsal bir çeşit artık dokular nedeniyle doğrudan geliştiği gibi basit olarak yağ bezleri gibi birikim de olabilir. Bunların geneli kötü huylu olmayan zararsız tümörlerdir ve direk olarak oluştukları bölgelere göre ameliyat yöntemiyle çıkarılma işlemine tamamen devam edilir. Özellikle bazı çocuklarda oluşan boyun şişlikleri, doğumsal olarak doku artığı şeklinde tespit edilmektedir. Oluşan bu artıklar dokular içinde kalabilir ve küçük boyutta zararsız bir şişlik olarak yaşam boyu vücutta devamlılığını sürdürebilir. Boyunda şişlik, yapılan bazı çalışmalar sonucunda ileri yaş]]> Bacakta Deri Altında Şişlik https://www.sislik.com/bacakta-deri-altinda-sislik.html Sun, 28 Oct 2018 18:48:50 +0000 Bacakta deri altında şişlik, zaman zaman hepimizin maruz kaldığı bir durumlardan biridir. Esasen korkulacak ve büyütülecek bir şey değildir. Yağ bezelerinden dolayı kaynaklanabileceğini açıklayan uzmanlar, bunun zararsız oldu Bacakta deri altında şişlik, zaman zaman hepimizin maruz kaldığı bir durumlardan biridir. Esasen korkulacak ve büyütülecek bir şey değildir. Yağ bezelerinden dolayı kaynaklanabileceğini açıklayan uzmanlar, bunun zararsız olduğunu söylemektedirler. Bacakların her yerinde hatta vücudun her yerinde rastlayabilecek şişlikler oluşabilir. Bir çok kişi tümör tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını zannederler. Bazı nedenlerden ötürü, kaza ve travma gibi durumlardan dolayı deri altında kanamalar oluşabilir ve o bölgede şişlik meydana gelir. Zamanla geçmektedir. Genellikle deri altında oluşan şişlikler, yumuşak ve orta sertliktedir. Bu tip durumlarda doktora başvurulmalı ve gereken teşhisler yapılmasının ardından tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Bacakta deri altında şişliklerin belirtileri

Çoğu zaman deri altında oluşan şişlikler, az çok ağrılara neden olmaktadırlar. Eğer ağrılara sebep olan şişlik türlerinden ise, kesinlikle dikkatli olmak gerekir. Çünkü yağ birikmesi yada kaşıntılardan da meydana gelir.

Bacakta deri altında şişliklerin nedenleri

Sebepleri bilinmemekle beraber, beden bozukluklarından da kaynaklanabileceği şeklinde belirtilmiştir. Bazen bacakların darbelere maruz kalması sonucu veya dışarıya çıkamayan sıvıdan dolayı oluşabilir. Bacaklarda bulunan yağ hücrelerinin yağ üretimini sınırlandırmaması sebebi ile hızlı şekilde de ortaya çıkıp, şişliklerin oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Bacak deri altında oluşan şişliklerin tedavisi

Bu tip şişlikler meydana geldiği zaman yapılacak pek bir şey yoktur. Yani bir cildiye uzmanına başvurarak bunun neyden kaynaklandığını öğrenmek gerekir. Kendi yöntemlerimizle oluşan şişlikleri patlatmaya kalkışırsak çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalabiliriz. Doktorun tavsiye edeceği tedavi yöntemleri uygulanırsa eski sağlığımıza kavuşabiliriz. Doktor teşhisi koyduktan sonra belirleyeceği kurallar neticesinde ilaçda yazabilir, oluşan şişkinlik üzerine tetkikler yaptıktan sonra, o anda sıvı birikmesini enjektör ile çekebilir. Artık doktorun takdirine kalmış bir durumdur. Şunu da izah etmek gerekirse mutlaka ama mutlaka idrar geldiği zaman, kendimizi sıkıştırmamalıyız. Yani çok sıkışırsak o idrar kesesinden taşar ve vücudun herhangi bölgesine kaçar şişliklere sebep olabilir. Bu ince ayrıntıyı aklımızın bir köşesine yazmak gerekir

]]> Boğazda Şişlik Hissi https://www.sislik.com/bogazda-sislik-hissi.html Mon, 29 Oct 2018 16:44:35 +0000 Boğazda şişlik hissi, günümüzde sıkça karşılaşılan sorunlardan biri olan boğazda şişlik hissi altında yatan nedenlerin araştırılması gerekir. Genel olarak bir çok kişide bu durumda boğaz enfeksiyonları söz konus Boğazda şişlik hissi, günümüzde sıkça karşılaşılan sorunlardan biri olan boğazda şişlik hissi altında yatan nedenlerin araştırılması gerekir. Genel olarak bir çok kişide bu durumda boğaz enfeksiyonları söz konusu olur. Bazen enfeksiyon sorunu yok ise kişilerde boğaz içerisinde bulunan bezeler şişerek kişilerde rahatsızlık verir. Bu durumda son derece kişiler için sıkıntı yaratır. Boğazda şişlik hissi boğaz içinde yemek ve soluk borusu çevresinde bakteri miktarının birikmesi sonucu iltihaplanma görülür. İltihap sonrası boğazda şişlik hissi oluşur kişilerin bir uzman hekime giderek şişlik sebebini öğrenerek tedavi süreci başlatılır. Boğazda şişlik hissi oluşmasında bir bir çok etken nedenler olabilir. Oluşan şişlikle beraber başka sorunların ortaya çıkması durumunda guatr sorununu akla getirebilir. Boğazda tiroit bezinin şişmesi durumunda iyot azlığı ve fazlalığı nedeniyle boğazda şişlik hissi veren nedenler arasında yer alır. Hasta olan ve boğazında şişlik hissi olan kişi tek başına teşhis koyamaz bu nedenle bu durumun ortaya çıkması bazen küçük bir kan tahlilinden sorunun ortaya çıkması görülür. Hastaların bir çoğu boğazda şişlik hissini pek ciddiye almayabilir bu son derece yanlıştır. Zaman kaybedilmeden bu sorun araştırılmalı ve önlemi alınarak tedaisi edilmelidir. Sağlıklı bir yaşam için küçük önemsiz görülen durumların ardında büyük sorunlar çıkabilir.

Boğazda şişlik hissi nedenleri  
 • Bademcik iltihaplanmaları
 • Guatr nedenleri
 • Farenjit ve soğuk algınlıkları
 • Vücut iltihaplanmaları ve enfeksiyonları
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Kabakulak
Boğazda şişlik hissi tedavi tedavisi:

Hasta öncelikle bir uzman hekime muayene olmalı, ve yapılacak tetikler de kan tahlilleri ve radyo aktif tedavi şekilleriyle hastanın hastalığı belirlenerek boğazda şişlik hissi tedavisinde altta yatan bir çok nedene farklı ilaç tedavisi uygulanarak hasta takip altına alınır. Basit bir soğuk algınlığı şişliği durumunda kullanılan boğaz pastilleri ve ağrı kesici ilaçlarla hasta kısa sürede sağlığına kavuşur. Boğazda şişlik hissi nedeni ileri boyutta bir guatr nedeniyse gerek görülmesi durumunda cerrahi işlem hastaya uygulanabilir. Enfeksiyon durumlarında yapılacak tedavi iltihap kurutucu iğne uygulanarak hasta tedavi edilir. Bu durumda soğuk algınlığı olması nedeniyle evde alınacak küçük önlemler ılık içecekler ve boğazın sıcak tutulması yapılacak sıcak çorbalarla boğazın yumuşatılması gibi önlemler alınarak hasta kendini iyi his edebilir. 
]]>
Alt Göz Kapağında Şişlik https://www.sislik.com/alt-goz-kapaginda-sislik.html Tue, 30 Oct 2018 09:24:39 +0000 Alt göz kapağında şişlik; Göz kapağında meydana gelen şişliklerin birçok faktörel sebebi olabilmektedir. Bunlar tamamen sağlık sorunları olan ödem ve iltihaplanmadan da kaynaklı olabildiği gibi aşırı göz yorgunluğu trav Alt göz kapağında şişlik; Göz kapağında meydana gelen şişliklerin birçok faktörel sebebi olabilmektedir. Bunlar tamamen sağlık sorunları olan ödem ve iltihaplanmadan da kaynaklı olabildiği gibi aşırı göz yorgunluğu travmatik durumlarda ağlama krizleri ve uykusuz kalma gibi nedenlere sahiptir. Bu şişmelerin nedenlerine bağlı olarak alt göz kapağı şişmeleri meydana gelebilir ve ağrılı ağrısız durumlar oluşturabilir. Bu şişmeler alt göz kapağında olduğu gibi üst göz kapağında da olabilmektedir. Ama biz sizlere burada alt göz kapağında yaşanan şişlik problemlerini anlatacağız. 

Alt göz kapağı şişliğinin nedenleri;
 • Aşırı ağlama,
 • Böcek ısırması,
 • Kalp ve böbrek yetmezliği,
 • Genetik faktörler,
 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Graves hastalığı yani tiroid bezi hastalığı,
 • Enfeksiyonlar,
 • Ödem yani su birikmesi, gibi nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir.
Alt göz kapağı şişlik;

Göz kapağı şişliklerin de birçok alt neden sebep olabilmektedir. Bu nedenlerden bir tanesi de bayanlarda gerçekleşen şişlikler de menstrüal dönem dediğimiz dönemlerde göz kapağı şişlikleri görülebilmektedir. Ayrıca normal yaşlanma sürecinin bir parçası olan göz şişmesi bağ dokusunun gevşeyerek cildin elastikiyetini kaybetmesinden ötürü gerçekleşen sarkmalardan ötürüde göz kapağı şişlikleri alt göz kapağında görülebilmektedir. Hatta bu şekilde ileri yaştan kaynaklanan durumların bir çoğu kalıcı şişlikler olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Alt göz kapağı şişliğinde uygulanacak olan ilk yardım kuralları;

Alt göz kapağında meydana gelen şişliklerin giderilmesinde veya gizlenmesinde kullanılan birçok yöntem vardır. Genelikle gizlenme durumu söz konusu olduğunda gözlük kullanımı çok öne çıkmaktadır. Bunun dışında şişliğin ortadan kaldırılabilmesinde soğuk su ile yıkamak etkili bir yöntemdir. Bu sayede yüzünüzde ve göz kapaklarınızda kan dolaşımını aktif hale getirebilir ve bu şişliğin inmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında masaj yöntemi de alt göz kapağı şişliğin de kullanılan bir başka yöntemdir. Bu yöntem sayesinde göz altlarınıza uygulayacağınız parmak ucu masajları göz kapaklarında meydana gelen şişliklerin giderilmesinde oldukça etkili bir metotdur. Alt göz kapağı şişliklerinin giderilmesindeki bir diğer doğal uygulama yöntemi ise çay banyosu yapmaktır. Çay banyosunda demlenen çay tanelerinin kullanılmasıdır. Burada günümüzde hazır paket çaylar çok pratik bir şekilde kullanılmaktadır. İki göz üzerine gözler kapalı vaziyette yaklaşık olarak on beş dakika konularak bekletmek sureti ile gözlerde oluşan şişliklerin giderilmesi mümkündür. Yalnız burada çay paketlerinin suda beklemiş ve yumuşamış olması gerekir. İşlem kuru haldeki paketler ile yapılmamalıdır. Sıcak su içerisin de yumuşamış ve ıslak hale gelmiş paketler kullanılması gerekir. Böylelikle günü birlik şişlikler de özellikle alt göz kapağı şişliklerin de kullanılabilecek bir çok rahatlama yöntemleri vardır. Unutmayın ara sıra olan alt göz kapağı şişlikleri çok kolay doğal yöntemler kullanılarak yok edilebilmektedir. Fakat süreklilik arz eden şişlikler için kullanılan hiçbir yöntem gereken sonucu vermez özellikle de yaşlanmadan ötürü meydana gelen alt göz kapağı şişlikleri bu tür evde doğal kürler kullanılarak geçirilemez. 

Sağlıkla kalın. 
]]>
Ameliyat Sonrası Şişlik https://www.sislik.com/ameliyat-sonrasi-sislik.html Tue, 30 Oct 2018 22:52:33 +0000 Ameliyat sonrası şişlik, deri yada diğer dokular arasında hücrelerin fazladan su tutması nedeni ile deri altında oluşan şişliktir. Genellikle bir rahatsızlıktan sonra meydana gelen bu tür şişlikler vücudun göstermiş olduğu Ameliyat sonrası şişlik, deri yada diğer dokular arasında hücrelerin fazladan su tutması nedeni ile deri altında oluşan şişliktir. Genellikle bir rahatsızlıktan sonra meydana gelen bu tür şişlikler vücudun göstermiş olduğu dışa dönük bir belirtisi halinde kompleks olarak değerlendirilmelidir. Göz kapaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, el parmaklarında veya karın bölgesinde hissedilebilmektedir. 

Ameliyat sonrası şişlik, sadece el, ayak veya ayak bileği gibi bölgelerde değil vücudun genelinde de etkili olabilmektedir. Bunun oluşması beslenme kaynaklı olabileceği gibi ameliyatta vücuda yapılan müdahale sonucunda ise tepki olarak ortaya çıkabilmektedir. Kan damarları, hücreler, karın boşluğu, akciğer, kalp, böbrek, beyin yada bağırsaklarımızda oluşabilmektedir. Çoğu zamanda ameliyat yada bir cerrahi işlemden sonrada şişliklerin oluşturduğu görülebilmektedir. 

Ameliyat sonrası şişlik, belirli bir süre sonucunda kendiliğinden geçmesini de sağlayabilmektedir. Ameliyat sonrası şişlik tedavisi sağlıklı veya dengeli beslenme ile gerçekleşmektedir. Ancak en önemlisi düzenli spor veya egzersizlerdir. Hayatına hareket verebilmesi anlamında bu şişliklerin geçmesini yada azalmasını sağlayabilmektedir. Hastaların tedavi sürecinde de iyi bir moralle iyileşmeleri daha kolay olmaktadır. 

Ameliyat sonrası şişlik belirtileri, 

Şişkinliğin belirtileri bulunduğu bölgeye göre değişebilmektedir. Deri gergin yada parlak bir görünüm içerisindedirler. Doğal olan kıvrımlar kaybolmaktadır. İlerlemiş durumlarda da doku yıkımı meydana gelebilmektedir. Deri altı dokuların ise şişliği kolaylık ile anlaşılmaktadır. Şişlik olan bölgeye parmakla bastırıldığında bir süre kaybolmayan çukurluk oluşmaktadır. Bu basit uygulamada hafif olan şişliklerin olduğunu gösterebilmektedir. Vücudun farklı olan bölgelerinde şişlik toplanabilir. Yani kalp yetersizliği böbrek yetersizliği veya sürekli oturmaya bağlı şişlikler yer çekimi etkisiyle ayak bileği yada ayaklarda oluşabilmektedir. Damar tıkanıklığı yada toplardamara baskı yapan nedenlere bağlı olan şişlikler tek kol yada tek bacakta şişmeyle kendini belirgin olarak gösterebilmektedir. İç organlarda da sıvı birikimlerine bağlı olan şişlikler organlar ile ilgili bulgular vermektedir. 

Ameliyat sonrası şişlik tedavisi, 

Şişliğin vücuttan atılması için bol miktarda su tüketilmesi gerekmektedir. Tuz veya şeker tüketimi azalmalıdır. Süt veya süt ürünleri bol miktarda da tüketmeye özen gösterilmelidir.
]]>
El Bileğinde Şişlik https://www.sislik.com/el-bileginde-sislik.html Wed, 31 Oct 2018 01:13:37 +0000 El bileğinde şişlik, El bileğinde oluşan şişliğe ganglion kisti denmektedir. İçi sıvı dolu nie kitledir. Kimi zaman parmaklarda ve ayaklarda da meydana gelir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla oluşur. El bileğinde şişl El bileğinde şişlik, El bileğinde oluşan şişliğe ganglion kisti denmektedir. İçi sıvı dolu nie kitledir. Kimi zaman parmaklarda ve ayaklarda da meydana gelir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla oluşur. El bileğinde şişlik ciddi bir sebeple ilişkilendirilememektedir. Kimi kişilerde kendiliğinden geçtiği görülür. Kimi insanlarda da uzun süre devam eder ve cerrahi müdahele gerektirir. Büyüklüğü yada küçüklüğü kiste göre değişiklik gösterir. Çok büyük kistler içinde küçük ve birden fazla kistler mevcuttur. Kistin içerisinde sıvı ve jöleye benzer bir madde vardır. Kistin iyi olan tek tarafı başka yere sıçrama özelliği yoktur. Kişi el bileğindeki şişliğe bağlı olarak kisti tespit etmek için doktor muayenesi gereklidir. El bileğinde şişlik olan kişilerde el zorlanmamalı ve ağır hareketler yapılmamalıdır. Sürekli klavye kullanan ve el gücünü fazla kullanma gerektiren işlerde çalışan kişilerde daha çok görülür. El zorlandığı zamanlarda kistlerde şişme ve büyüme oluşur. El bileğinde şişliğe bağlı kistler kanser hücresi içermezler. Ağrı yapması da kitleye bağlı oluşan sinir sıkışmasından meydana gelir. En iyi tespit muayene ve kişiye çekilen MR ile mümkündür. Tedavisi genel olarak kişinin görüntü rahatsızlığı sonucunda yapılır. Cerrahi müdahele ile el bileğindeki şişlik alınır.

El bileğindeki şişliğe bağlı rahatsızlıklar,
 • Kiste yakın olan parmağı rahat oynatamama,
 • Ağrı ve karıncalanma,
 • El bileğinde uyuşma,
 • Nesneleri tam hissedememe gibi problemler el bileğindeki şişliğe bağlı oluşur.
]]>
Bebeklerde Karın Şişliği https://www.sislik.com/bebeklerde-karin-sisligi.html Wed, 31 Oct 2018 11:30:36 +0000 Bebeklerde karın şişliği; Mide ve bağırsaklar doğumdan sonra gelişimini tamamlayan organlardır. Yenidoğanlarda bir kiraz tanesi büyüklüğünde olan mide zaman içinde yavaş yavaş büyür, bu süreçte mide bebeğin aldığı gı Bebeklerde karın şişliği; Mide ve bağırsaklar doğumdan sonra gelişimini tamamlayan organlardır. Yenidoğanlarda bir kiraz tanesi büyüklüğünde olan mide zaman içinde yavaş yavaş büyür, bu süreçte mide bebeğin aldığı gıdaları hazmedebilecek hareketleri hala geliştirmemiştir. Bu nedenle mide kapasitesini aşan miktarlarda beslenen bebeklerde karın şişliği ve kusma görülebilir. Sindirim sistemi gelişene ve tamamlanana kadar bebeklerde karın bölgesinde sertlik ve karın şişkinliği normaldir. Bebekler nefes alırken bile hava yutabilir, aldığı gıdaları sindirmekte zorlanabilir. Bebeğin bağırsak ve mide kasları düzenli çalışmaya başlayana kadar anne ve baba bebeğe mesaj yaparak, küçük hareketlerle bebeğin gazını çıkarmasına yardımcı olmalıdır. 

Bebeklerde karın şişliği olduğunda ne yapmak gerekir;

Karın şişliği ve karın bölgesinde sertlik gibi şikayetler bebeğin mide ve bağırsak hareketleri tam gelişmediği için midede gaz oluşmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Bebek gazdan dolayı acı çeker ve aralıklı olarak ağlamalar görülebilir. Bağırsak hareketini destekleyecek küçük masajlar yaparak bebeğin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Masaj dışında günde bir çay bardağını geçmeyecek şekilde hazırladığınız ve  bebeğin hazmını kolaylaştıracak anason, rezene, ıhlamur, nane ya da kimyonla yapılan çaylarla bebeğin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğiniz 3. ayını doldurmadan önce anason ve rezene gibi çayları kullanmak isterseniz doktorunuza danışınız. Yenidoğanlarda doktorunuz gaz sancısı ve karın şişliği için bebeğinize uygun olan''zinco'' benzeri bir damlayı önerebilir. 6 ayını tamamlamış ve yavaş yavaş normal besinler verilmeye başlamış bebeklerde ise gıda hassasiyeti olabilir. Bebeğinize denettiğiniz her gıdadan sonra bebeği takip edin. Bazı bebekler pirinç ve benzeri gıdalara karşı alerji geliştirmektedir. Yeni bir gıdayı denedikten sonra bebeğin tuvalet alışkanlığında bir değişiklik oldu mu, huzursuzluk, gaz şikayeti ve karın bölgesinde şişlik arttı mı bağırsak hareketlerinin sesi dışarıdan duyuluyor mu gözlemleyin. Bebeğin alerjisi olan bir gıda varsa karın bölgesinde şişliğe neden olabilmektedir. 
Eski dönemlerde bebekler emzirildikten kısa bir süre sonra bebeğin karın bölgesine uygulamak amacıyla bir çorba kaşığı kadar zeytinyağının içine kimyon karıştırarak hafifçe ısıtılan yağ küçük ve yuvarlak hareketlerle bebeğin karın bölgesine sürülür ve üzeri havlu ile örtülürdü. Bu gelenek bugün hala uygulanan ve bebeğin karın şişliğini almasına yardımcı olan yöntemlerden biridir. 

Bebeklerde karın şişliği görüldüğünde ne zaman doktora gitmeli

Bebeklerde görülen karın şişliği sıklıkla normal olmasına rağmen bazı durumlarda bebeklerde enzim eksikliği, bağırsak yapışıklığı, karaciğerde su varlığı gibi hastalıkların da habercisi olabilir. Yemekten sonra ortaya çıkmayan, bebek gaz çıkardığı halde hala sert kalan karın bölgesi başka hastalıkların işaretçisi olabilir. Eğer karın bölgesindeki şişlik size normal gelmiyorsa, bebek tuvaletini yaptığı, gaz çıkardığı halde karın şişliği geçmiyorsa doktor muayenesi şarttır. Bebeklerde karın sertliği şikayeti doktora haber verilmelidir. Bebeğinizle ilgili şikayetinizi aile hekiminize bildirerek gerekli tahlilleri isteyiniz. Doktorunuz gerekli muayeneyi yaptıktan sonra sizi en doğru şekilde bilgilendirecektir. Bebeklerde karın şişliği sadece gazdan kaynaklı olsa bile bebeğiniz ihmal etmeyin, düzenli kontrollerinizi geciktirmeyin.
]]>
Gebelikte Şişkinlik https://www.sislik.com/gebelikte-siskinlik.html Thu, 01 Nov 2018 02:34:24 +0000 Gebelikte şişkinlik, gaz problemi, hazımsızlık gibi problemler çok sık görülmektedir. Bu problemlerin çok sık görülmesi gebelik döneminde salgılanan hormonların midedeki sindirim sistemindeki kasların gevşemesine sebep o Gebelikte şişkinlik, gaz problemi, hazımsızlık gibi problemler çok sık görülmektedir. Bu problemlerin çok sık görülmesi gebelik döneminde salgılanan hormonların midedeki sindirim sistemindeki kasların gevşemesine sebep olur. Bu yüzden şişkinlik ve gaz problemleri çok sık görülmektedir. Gebeliğin ilk dönemlerinde bu şikayetler daha fazla olmaktadır. Mide bulantısı ile birlikte gebelikte şişkinlik olur. Hormonsal ve vücuttaki değişimler sebebiyle sindirim sistemindeki yavaşlık kabızlık ve şişkinliği meydana getirir.  

Gebelikte şişkinliğin, bebeğe hiç bir zararı bulunmamaktadır. Yalnızca anne adayına düzenli ve besleyici yiyecekleri tüketmemesine sebep olmaktadır. Buda bebeğin yeterli derecede beslenememesine neden olmaktadır.

Gebelikte şişkinliği azaltmak için yapılacaklar,
 • Kabızlık, şişkinliğin en önemli sebeplerden biridir. Kabız olmamak için yediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz. Lifli yiyecekler yemeğe özen göstermelisiniz.
 • Yemek sırasında çok fazla yiyerek midenize yüklenmemeye özen göstermelisiniz. Normal zamanlarda üç öğün yemek yemeniz aksine gebelikte 6 öğün tüketmeniz gerekir.
 • Hamilelik döneminde hızlı yemek yemeniz hava yutmanıza sebep olacaktır. Buda midenizde şişkinlik ve hazımsızlığa sebep olmaktadır.
 • Yemek yerken heyecanlanmamalı sakin ve yavaş yemek yemeğe özen göstermelisiniz. Yemek sırasında heyecan hava yutmanıza neden olacaktır.
 • Hamilelik döneminde dar ve midenize baskı yapacak giyecekler giymemeye özen göstermelisiniz. Bol ve rahat kıyafetler tercih etmelisiniz.
 • Gebelik döneminde egzersiz yapmak gebelikte şişkinliğe çok iyi gelmektedir. Uzun yürüyüşler yapmak sindirim sisteminizi çalıştıracağı için şikayetlerinizin azalmasına neden olacaktır.
 • Kesinlikle bu dönemde alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.
 • Günlük sıvı alımını arttırmalı ve vücuttan toksinlerin atılması sağlanmalıdır.
 • Gebelik döneminde kahve ve çay tüketimini en aza indirmeniz gerekir.
 • Bu dönemde acı, çok fazla baharatlı ve kızartma gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Erik, soğan, şekerli tatlılar, kuru fasulye, gibi gaz yapan yiyecekler tüketmemeye özen gösterin.
 • Hamilelik döneminde kullanılan demir hapları ve vitamin gibi takviye ilaçlar şişkinliğe ve gaz problemlerine sebep olabilir.
Gebelikte şişkinlik, gaz ve gaz sancısı problemlerinde mutlaka yaşadığınız sıkıntıları doktorunuz ile paylaşmalısınız. Doktorunuz bu tür şikayetleriniz için gerekli gördüğünde bazı tedavi yöntemleri uygulayabilir. Kesinlikle doktorunuz dışında tavsiye edilen ilaçlar veya bitkisel yöntemleri uygulamayınız. Ancak yukarıdaki önlemleri aldığınız zaman şikayetleriniz önemli derecede azalacaktır.

Şişkinlik ile beraber karında ağrı, kramp, mide bulantısı ve ishal gibi rahatsızlıklar da var ise en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız.
]]> Göz Kenarında Şişlik https://www.sislik.com/goz-kenarinda-sislik.html Thu, 01 Nov 2018 17:44:07 +0000 Göz kenarında şişlik, Göz kenarları, göz altları veya kapakları çeşitli sebeplerle şişebilir. Göz altı şişmeleri nadiren oluyorsa kişinin günlük yaşantısıyla ilişkilidir. Uykusuzluk, gözleri aşırı yorma veya yoğun Göz kenarında şişlik, Göz kenarları, göz altları veya kapakları çeşitli sebeplerle şişebilir. Göz altı şişmeleri nadiren oluyorsa kişinin günlük yaşantısıyla ilişkilidir. Uykusuzluk, gözleri aşırı yorma veya yoğun ışıklara maruz kalmaya bağlı göz altları şişebilir hatta göz kapakları uzun süre ağırabilir. Fakat göz kenarında şişlik oluşmaları genel olarak alerjik durumlarda oluşur. Kişinin bilmediği bir şeye alerjisi olması veya mikrop kapmasıyla göz kenarında şişlik oluşabilir. Bununla birlikte kızarıklık ve ağrılarda meydana gelir.

Kimi kişilerde ise gözde çıkan arpacık sonucu göz kenarı şişlik yapar. Arpacık sivilceye benzer görünümde içi iltihaplı bir bezeyle doludur. Böyle durumlarda bayanların erkeklere oranla biraz daha dikkatli olması gerekebilir. Mümkün olduğu kadar kendine ait olmayan makyaj ürünleri kullanılmamalıdır. Göz kalemleri veya rimel gibi ürünlerin kişinin kendisine ait olmasında fayda vardır. Göz hassas ve mikrop kapmaya en uygun bölgelerden biridir. Bunlara bağlı rahatsızlanan göz kenarları veya göz altları şişme, kızarma gibi rahatsızlıklarla kendini gösterir.
Anormal veya sürekli devam eden durumlarda doktora başvurmak gerekir. Gerekli göz damlaları ile tedavi mümkündür.

Göz kenarında şişlik nedenleri,
 • Göz çevresinin enfeksiyon kapması,
 • Bilinçsiz ve titizlikle kullanılmayan lensler,
 • Göze alınan bir darbe veya çarpma,
 • Gözde çıkacak arpacık vb. bezeler,
 • Alerjik durumlar,
 • Gözün iltihap kapması,
 • Kişiye ait olmayan malzemeler kullanmak, (pamuk, lens veya göz makyaj ürünleri)
Göz kenarında şişliğe bağlı oluşacak durumlar,
 • Gözde ağrı,
 • Ağırlık hissi,
 • Gözü rahat açamama durumu,
 • Kızarma,
 • Kaşınma,
 • Gözde yanma veya ağrı gibi durumlar göz kenarında şişlik beraberinde oluşacak rahatsızlıklardır. Genel olarak antibiyotik veya göz damlaları gibi ilaçlarla tedavileri mümkündür.
]]>
Yüzde Şişlik https://www.sislik.com/yuzde-sislik.html Fri, 02 Nov 2018 15:48:01 +0000 Yüzde şişlik, çoğu zaman yüz bölgesinde meydana gelen şişlikler çeşitli nedenlerden ötürü oluşmaktadır. Elbetteki kendiliğinden oluşması söz konusu olamaz. Bizim bir takım yanlış hareketlerimiz bu durumun yani yüzde Yüzde şişlik, çoğu zaman yüz bölgesinde meydana gelen şişlikler çeşitli nedenlerden ötürü oluşmaktadır. Elbetteki kendiliğinden oluşması söz konusu olamaz. Bizim bir takım yanlış hareketlerimiz bu durumun yani yüzde şişliklerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bazen de kendiliğinden oluşan şişlikler, çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Ama genellikle doğrudan değil de dolaylı şekilde oluşmaktadır. Yüzde şişlik sadece şişmekle kalmayıp aynı zamanda ağrıları beraberinde getirmektedir. Yüzde şişlik ciddi boyutlara ulaşmışsa kesinlikle bir uzmana görünmek çok faydalı olacaktır. Aşağıdaki yazımızda yüzde şişliklerin oluşma nedenlerini ve buna karşın uygulanacak tedavi yöntemlerini, alınacak önlemleri size aktarmaya çalışacağız.

Yüzde şişliklerin oluşma nedenleri

Yukarıdaki yazımızda yüzde şişliklerin meydana gelişiyle alakalı muhtelif sebeplerin olduğunu dile getirmiştik. Şimdi yüzde şişliklerin meydana gelmesindeki nedenlerin bazıları şunlardır:

 • Sinüzit: Alın veya yüzün başka bir tarafında soğuk hava kütlesinin direkt olarak yüze temas etmesi sonucu aniden sinüzitten dolayı şişkinlik başlar ve ağrı dayanılmaz bir hal almaktadır. Tedavisi uzun süreyle geçmektedir. Bırakıldığı zaman yüzdeki şişkinlikler her soğuk zamanlarda öyle olacaktır.
 • Diş ağrısı: Çürük dişlerden veya başka sebeplerden dolayı iltihaplanan dişlerin yüzde şişlikler oluşturması apaçık ortadadır. Yanak kısmında özellikle sanki ağızda bir şeylerin tıkandığı görülmektedir. Bu da yüzde şişlikleri bariz şekilde tetiklemektedir.
 • Susuzluk: Vücudumuzun susuz kaldığı dönemlerde, özellikle yaz aylarında yüzde bir takım şişkinlikler oluşturur. Çünkü vücut gereken su ihtiyacını karşılayamadığından sıvıyı başka dokulardan tedarik eder. Bundan dolayı da vücudun belirli yerlerinde şişkinlikleri oluştuğu gibi yüz kısmında da oluşmaktadır.
 • Hormonal eksikliği: Bazı kişilerde hormonalın noksanlık, östrojen hormonun yetersiz olmaması yüzde sıvı tutulmasına sebep olur. Bu da yüzde şişlikler oluşturur.
 • Dengesiz beslenme: C vitaminin eksikliğinden dayı kaynaklanabilir. Çünkü yüzde şişlik oluşması dengesiz beslendiğimizden ve hijyenik olmadığımızdan bazen görülebilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekir.

Yüzde meydana gelen şişliklerin tedavisi

Yüzde meydana gelen şişlikleri önlemek ya da tedavi etmek amacıyla, hem ev bakımı tedavi yöntemi hem de tıbbi tedavi yöntemi uygulanabilir. Evde uygulanacak tedavi yöntemi buzdolabında hazırlanan buzu yüz kısmına meydana gelen şişliklere karşı günde birkaç seferliğine uygulanırsa, şişliklerin inmesine yardımcı olacaktır. Baharatçılardan satın alınan doğal bitki çayları da çok önemli katkıları da vardır. Yüzde oluşan şişlikleri giderir. Doğal bitki çayları hem içildiği gibi hem de vücut üzerinde uygulayarak da yapılabilir. Bir başka tedavi olarak beslenme ile alakalıdır. Tuzun fazla kullanılmasından dolayı tansiyonu tetikler. Tansiyon da meydana geldiğinde şişlikler oluşur. Bu yüzden tuzlu ve tuzlu şeylerden mümkün olduğunca hayatımızdan azaltıp, bol bol su ve sıvı şeyler tüketmek gerekiyor. Eğer yüzde şişlikler ciddi anlamda tehlike arz ediyorsa hiç ihmal edilen tıbbi müdahale yapılmalıdır. 

]]>
Memede Şişlik https://www.sislik.com/memede-sislik.html Fri, 02 Nov 2018 22:45:08 +0000 Memede Şişlik, insan vücudunun organlarından olan meme kısmının birtakım sebeplerden ötürü şiş halde olmasıdır. Özellikle kadınların sık karşılaştığı sağlık problemleri içerisinde yer alan bu durum ciddi sorunların Memede Şişlik, insan vücudunun organlarından olan meme kısmının birtakım sebeplerden ötürü şiş halde olmasıdır. Özellikle kadınların sık karşılaştığı sağlık problemleri içerisinde yer alan bu durum ciddi sorunların da belirtileri arasında olabilmektedir. Bu nedenle böyle bir durum söz konusu olduğunda ihmal etmeden en kısa zamanda yetkili bir doktora başvuru yapılmalıdır. Tıp dilinde ''meme'' olarak adlandırılan göğüs kısmı erkeklerde de zaman zaman sorunlara yol açmaktadır. Bu durum erkeklerde genellikle kaza, yaralanma, darbe, beze, iltihaplanma, damar yolu sertliği gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Fakat memede şişlik, kadınların ortak sorunu olarak akıllarda yer almıştır.

Memede şişlik nedenleri

Memenin herhangi bir noktasında bir kitle olması şişlik meydana getirerek meme kanserinin varlığını ortaya koyabilir. Ağrının derecesi hafif veya şiddetli olarak değişmektedir. Diğer yandan memenin hassas bir bölüm olması özellikle kadınların söz konusu bu alanlarında darbe almaları, kaza, yaralanma, baskı, iltihaplanma, kist, hücrelerin normalinden fazla çoğalışı, meme yağ dokusu hasarı, enfeksiyon, fibrokistik değişiklik, ergenlik çağındaki genç kızların memelerinin yeni ortaya çıkmaya başlaması, adet dönemi, gebelik dönemi ya da sonrasında süt kanallarının dolması, kan damarı tıkanıklığı, doğum kontrol haplarının aşırı kullanımı, meme tümörü, meme şekilsizliği, meme üzerindeki yara, ve döküntü, alerjik reaksiyon gibi etkenlerle memede şişlik oluşabilir. Ayrıca, cinsel birleşmeyle meme bölgesine yoğun bir şekilde uzun süre dokunulması da memede şişlik nedenlerindendir. Bu nedenlerin yaşanmasıyla birlikte memede şişlik sabit kalmayıp belirli aralıklarla meydana gelebilir.

Memede şişlik tedavisi

Bedenin bütünlüğü içerisinde yer alan memede şişlik oluşumunun tedavisi için derhal hekim kontrolünde muayene olunmalıdır. Gerekli kan ve idrar tahlillerinin analiz edilmesi hastalığın ne olduğu hususunda yardımcı olarak tedavi sürecine  katkı sağlamaktadır. Ciddi rahatsızlık mevcutsa cerrahi operasyonlarla tıbbi tedavi yapılır. Memede şişlik basit nedenlerden kaynaklanıyorsa doktorun tavsiyesiyle önerilen ilaç kullanımı düzenli olarak yapılarak iyileşme aşamasına geçilir. Diğer yandan ufak tefek memede şişlik oluşumlarını doğal çözüm yollarıyla da tedavi etmek mümkündür. Bunlar; ılık suyla yapılan masaj, az seviyede sıcaklıkla organik sabunla yıkanması, buz kompresi, kadınların rahat ve pamuklu sütyen kullanımını, meme uç kısımlarıyla birlikte tüm meme alanının temiz tutulması, hafif masajlarla kan damarlarının dolaşımının sağlanması, lavanta bitkisinin demlenip soğuduktan sonra pamuk yardımıyla memeye uygulanması gibi tedavi yöntemleri memede şişlik durumunu en aza indirger.
]]>
Makatta Şişlik https://www.sislik.com/makatta-sislik.html Sat, 03 Nov 2018 07:50:45 +0000 Makatta Şişlik, İnsan vücudunun herhangi bir bölgesinde çeşitli nedenler ve sebeplerden dolayı şişlikler görülmektedir. Bu şişlikler arasında en çok görülenlerden birisi de makatta şişliktir. Genellikle kişilerin aşır Makatta Şişlik, İnsan vücudunun herhangi bir bölgesinde çeşitli nedenler ve sebeplerden dolayı şişlikler görülmektedir. Bu şişlikler arasında en çok görülenlerden birisi de makatta şişliktir. Genellikle kişilerin aşırı derecede kabızlık problemi yaşamaları kaynaklı olarak etkisini gösteren şişliklerdir. Kabızlıktan dolayı kişilerin makat bölgesinde zorlanmadan dolayı oluşmaktadır. Fakat bu rahatsızlığı birçok insanda görülse de bu tür şikayetlerinden utandıklarından dolayı doktora ve herhangi bir kimseye anlatamazlar. İnsanlar arasında çok sık karşılaşılan bu problemin bir an önce önlenmesi ve gerekli tedavilerin yapılması için uzman doktora görünmekte fayda vardır. Makat bölgesinde şişlik kısa sürede tedavi edilmezse hastalıklara en uygun bölge olduğu düşünülerek birçok hastalığı davetiye çıkaracağı bilinmelidir. Bunun nedeni makat bölgesinde bakterilerin çok fazla olması ve bu bakterilerin artmasından dolayı faklı hastalıkların oluşması söz konusudur. Kadınlara oranla erkeklerde çok daha fazla görülmektedir. Yaz aylarında çok daha fazla görülür. Bunun nedeni ise terleme sonucunda zararlı bakterilerin makat bölgesinde çoğalmasından kaynaklıdır. Bağırsak parazitleri ve özellikle kıl kurdu bu rahatsızlığa sebep olan canlılardır. 

Makatta Şişlik Nedenleri 
 • Makatta enfeksiyon
 • Hemoroid
 • Bekçi memeler 
 • Makatta kabızlık
 • Makat bölgesinde çatlak oluşması 
 • Makatta kaşıntı 
 • Makat bölgesinde oluşan apse 
 • İdrar yolu enfeksiyonları 
 • Kıl dönmesi 
 • Makat kanseri 
 • Bağırsak kanseri 
 • Cinsel yolla oluşabilecek hastalıklar
Makatta Şişlik Tedavisi 

Bu rahatsızlığın tedavisi için ilk yapılacaklar arasında yapılan muayene sonucunda makat şişliği pıhtı nedeni ile oluşmuş ise içerisindeki kirli kan küçük bir kesi atılarak boşaltılır ve devamında antibiyotik ile tedavi uygulanır. Makatta şişlik hemoroid nedeniyle oluyorsa cerrahi müdahaleyle hemoroid memesi alınarak tedavi uygulanmaktadır. Kıl dönmesi sebebiyle yaşanıyorsa tedavi için ameliyat yapılır. Bu ameliyat lokal anestezi ile uygulanır. Ayrıca çeşitli merhemler kullanılarak tedavi uygulanır. Makat şişliği tedavisinde uygulanacak yöntemler sonrasında da makat bölgesinin temiz tutulması çok önemlidir temiz su ile günlük yıkanmalı kurulanmalıdır. Özellikle bu hassas dönemde kaliteli tuvalet kağıdı kullanılması tahrişlere yol açmaması bakımından önemlidir. İç çamaşırlar seçilirken sıkı olmayan bol ve özellikle pamuklu çamaşırlar seçilmesi de çok önemlidir. Makat bölgesinde enfeksiyon oluşmaması için ıslak mendil ve sabun kullanılmaması makatta şişlik tedavisinin devamında tedavi için önemlidir. Temizliğin son derece önemli olduğu makat bölgesinde enfeksiyon ve bakteri riskini azaltmak için temizliğe azami derecede özen gösterilmelidir.


]]>
Vücutta Şişlik https://www.sislik.com/vucutta-sislik.html Sun, 04 Nov 2018 02:41:28 +0000 Vücutta Şişlik, vücutta oluşan şişlikler mutlaka önemseyin ve uzman bir doktora muayene olunmalı çünkü oluşan bir hastalığın belirtisi olabilir. Genelde ayaklarda, ellerde, karın bölgesinde şişlikler meydana gelir. Vü Vücutta Şişlik, vücutta oluşan şişlikler mutlaka önemseyin ve uzman bir doktora muayene olunmalı çünkü oluşan bir hastalığın belirtisi olabilir. Genelde ayaklarda, ellerde, karın bölgesinde şişlikler meydana gelir. Vücuttaki ödemeden kaynaklı olabilir. Oluşan ödem günlük yaşamınızı olumsuz yönde etkileyerek rahatsızlık duymanıza neden olur. Ödem vücutta biriken sıvıdır. Genelde alınan tuz oranının çok olmasından kaynaklanabilir. Kadınlarda adet dönemi zamanında hormonlardan kaynaklı ödem oluşur. Kalp rahatsızlığı, böbrek hastalığı ve yüksek tansiyona bağlı olarakda vücutta şişlik ve ödem oluşur. Ödem oluştuğunda nefes darlığı, yorgunluk gibi şikayetlerle ortaya çıkar. Vücutta şişlik olan yerlere bastığınızda çukurlar oluşur. Vücutta şişlik sürekli olan bir durumsa mutlaka iç hastalıkları uzmanına başvurarak ödemin neden kaynaklandığı saptanmalıdır. Uzun süre hareketsiz kalındığında kaslar hareketsizleşir ve kan toplanır ve sıvı birikimine neden olur. Bulunduğunuz ortam çok sıcak ve nemli olursa vücuttaki sıvı dokulara iner ve ödem oluşmasına neden olur. Kullanılan bazı ilaçlarda vücut dengesini etkileyerek ödem oluşturur.

 Vücutta Sişlik Olmaması İçin Nelere Dikkat Etmeli
 • Bol su içilmelidir
 • Tuzlu gıdalardan uzak durulmalı 
 • Kafein oranı yüksek icecekler az tüketilmeli 
 • Uzun süre hareketsiz kalınmaması gerekir
 • Kilonuza dikkat edin fazla kilo damarlarda yüksek basınca neden olur
 • Masaj yaptırın 
 • Un ve şeker gibi karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durun
 • Stresten uzak durmaya çalışın 
]]> Burun İçinde Şişlik https://www.sislik.com/burun-icinde-sislik.html Sun, 04 Nov 2018 08:57:50 +0000 Burun İçinde Şişlik; Burun içinde şişlikler bazı hastalık belirtileri olabilmektedir. Burun içinde çeşitli alerjik durumlarda burun içinde şişlik oluşmasına neden olmaktadır. Bunlarda özellikle ilkbahar, yaz aylarında bu du Burun İçinde Şişlik; Burun içinde şişlikler bazı hastalık belirtileri olabilmektedir. Burun içinde çeşitli alerjik durumlarda burun içinde şişlik oluşmasına neden olmaktadır. Bunlarda özellikle ilkbahar, yaz aylarında bu durumlar çok görülmektedir. Burun içinde yaygın bir mukozasında ve burun içinde şişlik söz konusudur. Nadir olarak da burun içinde çeşitli tümörol olaylar yani beyin veya maling tümörler de burun içerisinde yapılarda şişlik oluşabilmektedir. Burun içerisinde şişliğin en belirgin özelliği kişinin burundan nefes alıp vermedeki çekilen güçlüktür. Burun içindeki şişlikler bazen bir parfümden alerji yapabilmekte bazende kıl dibinde iltihap oluşması sonucu burun içinde şişlik görülebilmekte ve iltihap apseye dönüşerek burun içinde şişlik oluşturmaktadır. Daha birçok sebebi olan burun içinde şişliklerinin nedenleri arasında buruna alınan darbeler ve nazardan yılancık dediğimiz şişlikler olabilmektedir. Yılancık nazardan dolayı oluşmakta olup burun içi ve dışı aşırı şişmekte buna bağlı olarak ağrı oluşmakta ve sarı iltihaplı su akmaktadır. Yılancık tedavisinde ocağını bulup taşlarla okuması gerekmektedir. Bazende küçük çocuklar burun içerisine yabancı madde girdirerek burun içlerinde şişlik oluşmasına neden olmaktadır.

Burun İçinde Şişlik Nedenleri;

Burun polipleri: Polipler burnun içinde alerjik durumlarla ve uyaranlarla ilişkili yaralı damla şeklinde de parçacıklardır.

Yabancı nesne: Genellikle çocukların oyuncak parçasını burun içine yitmesiyle enfeksiyon dan burun içinde şişlik oluşmaktadır.

Enfeksiyon: Parfüm çıkılırken burun içine giderse parfümün içindeki maddelerden enfeksiyon kapabilmektedir. Ayrıca kopartılan burun kılı veya sürekli burun karıştırma eylemi ile burun içinde şişlik oluşmaktadır.

Burun eti şişmesi: Burun etinin büyüme ile de burun içinde şişlik oluşmaktadır.

Burun İçinde Şişlik Tedavisi; 

Burun içindeki şişlik nedeni bulunduktan sonra ona göre tedavi yöntemi değişiklik kazanmaktadır. Mesela kıl kökü enfeksiyonu varsa kendiliğinden gerileme ihtimali yüksek olmakla birlikte iyileşmeyi çabuklaştırmak ve apseye dönüşmesini engellemek için doktorunuzun vereceği antibiyotiklerle geçecektir. Burun spreyleri ve alerji ilaçları alerjik durumlarda tedaviniz için kullanılması gerekmektedir. Yatarken başınızı yüksekte tutmanız rahat nefes almanızı kolaylaştıracak bir tedavidir. Tozlardan polenlerden ve sigara dumanından da uzak kalmanız tedavi sürenizin kısalmasını sağlayacak etkenler arasındadır. Şiş olan bölgeye poşete koyacağınız buzu havluya sararak koymanız halinde burun içindeki şişliği azaltacaktır. Burnunuzun daha fazla yıpranmasını engellemek için sürekli burun şiddetli sümkürmemeli ve sürekli el ile oynanmaması gerekmektedir.
]]>
Alında Şişlik https://www.sislik.com/alinda-sislik.html Mon, 05 Nov 2018 06:42:05 +0000 Alında Şişlik, Alında şişlik çarpma sonucu hassas cildin tepki vermesi sonucunda ve alerjik bir nedenden veya başka nedenlerle görülen bir durumdur. Küçükken düşüp başınızı bir yere vurarak şişen yer bazen aradan yıllar Alında Şişlik, Alında şişlik çarpma sonucu hassas cildin tepki vermesi sonucunda ve alerjik bir nedenden veya başka nedenlerle görülen bir durumdur. Küçükken düşüp başınızı bir yere vurarak şişen yer bazen aradan yıllar geçmesine rağmen geçmeyebilir. Bazen stresten dolayı aşırı soğuk ve sıcaktan dolayıda alında şişlik oluşabilmektedir. Yeni doğan küçük bebekler ek gıdaya geçtikleri zaman hangi gıdaya ve hangi maddeye alerjisi olduğu bilinmediği için sık sık alında şişlik durumu yaşamaktadırlar. Yüzünüzü sürekli ve düzenli olarak yüz yıkama jelleri ile yıkamanız ve iyice durulamanız enjeksiyona karşı alında şişliklere alabileceğiniz bir yöntemdir. 

Alında şişlik, Alın şişlikleri bazen ağrımakta bazen de hiç acı hissi duyulmamaktadır. Fakat beyinle ilgili bir rahatsızlıktan bile oluşabilecek alındaki şişlik durumlarında ihmal etmemek ve doktora başvurmak gerektiği unutulmamalıdır. Alındaki şişlik sinüzit dolayısı ile de kaşların üzerinde görülebilmektedir. Sinüzit veya alerjik reaksiyonlardan kullanılan krem veya losyonlardan, darbeye maruz kalarak oluşan alın şişliklerin de ihmal etmeden doktora başvurmak gerekmektedir.

Alında şişlik tedavisi; Darbe sonucu meydana gelen alın şişliklerin de ekmeği çiğneyerek şişen bölgeye koyabilirsiniz böylece şişmenin dahada büyümesini engellemiş olursunuz. alın şişliklerinin üzerine buz uygulaması yapabilir veya haşlanmış nohut bağlanarak şişliğin inmesini sağlayabilirsiniz. Fakat darbe alınmamış ise alın şişlikleri için doktora gitmeniz gerekmektedir. Alerjik bir reaksiyon veya strese bağlı ürtiker dediğimiz alın şişlikleri için doktorunuzun verdiği tedavi ile alın şişlikleri geçmektedir. Ayrıca dut kurusunu kaynatarak içmeniz halinde tedavinizin hızlanacağını unutmayınız. Hassas olan ciltlerdeki kullanılan kremlerden veya losyonlardan oluşan alın şişliklerin de kullanım bırakılmalıdır.
]]>
Göz İçinde Şişlik https://www.sislik.com/goz-icinde-sislik.html Mon, 05 Nov 2018 17:41:34 +0000 Göz içinde şişlik: Göz şişliği yaygın olarak görülen çeşitli bir rahatsızlıktır. Genellikle mikrop, alerji ve blerafitten kaynaklı olabilir. Bununla birlikte birden çok tedaviside mümkündür. Önemli olan şişmeye se Göz içinde şişlik: Göz şişliği yaygın olarak görülen çeşitli bir rahatsızlıktır. Genellikle mikrop, alerji ve blerafitten kaynaklı olabilir. Bununla birlikte birden çok tedaviside mümkündür. Önemli olan şişmeye sebep olan etmenleri bilmektir. Bundan dolayı göz şişmesinde yalnızca göz doktoruna değil ayrıca cildiye bölümüne de gitmekte fayda var.

Göz içi şişmesinin sebepleri:

Alerji:Yaygın bir türdür. Bir çok insanda görülür. Histamin adı verilen hücrelerin alerjenlere karşı ürettiği bileşen miktarının artmasına sebep olmaktadır. Şişkinliğe sebep olan ise; polen, toz, hayvan kılı, lensler, makyaj malzemeleri olmaktadır.

Göz enfeksiyonları: Bakteri ve virüslerin faaliyeti sonucu oluşan enfeksiyonlar, göz ve göz kapakları dokularını sardığında gözlerde enfeksiyona bağlı şişme görülür.

Blefarit: Blefarit hastalığı, göz kapaklarının iltihaplanması ile oluşur. Bu hastalık ile beraber gözlerde kepeklenme, göz kuruluğu ve enfeksiyon meydana gelir. Bu da gözlerde şişkinlik, kaşıntı ve batma hissi oluşur.

Konjonktivit: Bulaşıcı bir iltihap olan bu hastalık, bakteriyel ve viral esaslı olur. Bu hastalığı tetikleyen faktörler alerji, lensler ve çevresel etmenler olabilir. Bu da gözlerde iltihap, şişkinlik ve yanma hatta kızarıklığa sebep olur.

Arpacık: Gözde sivilceye benzeyen yapılardır. Genellikle göz kapağı çevresinde görülür. Gözde şişkinlik olarak ortaya çıkar.

Şalazyon: Meibomian bezinin sebep olduğu hastalıktır. Hastalık ilerledikçe sert ve yağ içeren bir kist haline gelir. Bu hastalık göz kapağının çevresinde olur.

Göz Uçuğu: Bu göz hastalığı, korneanın iltihaplanmasına yol açarak şişkin bir yapı halini alır. Uçuk gözde son derece önemli bir şişme türüdür.

Grave : Troid bezinin fazla çalışması ile meydana gelen göz hastalığı, gözlerin ve göz kapaklarının şişmesine, çift görmeye ve sarkık göz kapaklarına sebep olur. 
]]> Yumurtalıkta Şişlik https://www.sislik.com/yumurtalikta-sislik.html Mon, 05 Nov 2018 19:37:47 +0000 Yumurtalıkta şişlik genel olarak ciddi bir rahatsızlık olarak değerlendirilmemesine karşın, tedavi gerektiren ve hayati tehlikesi olan bir duruma işaret ediyor olabilir. Eğer yumurtalık şişmesi yaşayan kişiler bu durumdan rahats Yumurtalıkta şişlik genel olarak ciddi bir rahatsızlık olarak değerlendirilmemesine karşın, tedavi gerektiren ve hayati tehlikesi olan bir duruma işaret ediyor olabilir. Eğer yumurtalık şişmesi yaşayan kişiler bu durumdan rahatsızlık duyuyorsa, herhangi bir travma meydana gelmeden kısa bir süre şişme gerçekleştiyse ve yumurtalık şişmesi yaşayan kişi 35 yaşın altında ise, kesinlikle ultrasonla muayene edilmesi gereklidir.

Yumurtalıkta şişlik nedenleri:

Varikosel: En sık rastlanan infertilite nedeni olan varikosel, tüm erkeklerin yüzde 15'inde görülen testis damarlarındaki genişlemedir. Eğer varikosel infertilite vb. problemler teşkil etmiyorsa tedavi edilmesi için cerrahi işleme gerek yoktur. Ancak ciddi durumlara sebebiyet verdiği takdirde tedavi edilmesi gereklidir.

Epididimit: Epididim testisin arkasında yer alan bir organ olup, epididim enfeksiyonuna epididimit denmektedir. Tedavisi antibiyotiklerle gerçekleşebilecek kadar kolay ve hızlı olabilen epididimit, kısırlığa neden olabilme ihtimalinden dolayı erken tanı gerektiren hastalıklardandır.

Hidrosel: Halk arasında su fıtığı diye de bilinen hidrosel, testisin etrafındaki zarların içinde fazla su birikiminden kaynaklı testis torbasının şişmesidir. Hem yetişkin hem de çocuklarda görülebilen hidrosel, erkeklerin ortalama yüzde 10'unda doğuştan görülen bir rahatsızlıktır.

Testis kanseri: Tedavisinin yüksek oranda olumlu olarak sonuçlandığı testis kanserinin en önemli belirtisi testis içindeki şişliktir. Eğer ultrason taramalarında testis kanseri teşhisi konulursa testisler kanser yapısından temizlenir.

Spermatosel: Epididim kisti olarak da bilinen, testisin epididim bölgesinde meydana gelen ve içerisinde sütümsü bir sıvı olan kisttir. Testislerdeki şişlik olarak kendini gösteren spermatosel çoğunlukla ağrıya neden olmaz. Genellikle bir tehlike arz etmeyen spermatoselde kistin boyutu değişmez ya da zamanla küçülür. Dolayısıyla bir tedavi gerektirmez. İlaç tedavisi olmayan spermatosel ağrıya sebebiyet veriyorsa ve kist gittikçe büyüyorsa ameliyat yoluyla kist alınmalıdır.

Fıtık: Kasıkta meydana gelen karın duvarındaki zarların yırtılmasıdır. En önemli belirtisi kasıklardaki şişliktir.
]]>
Çocuğun Kulak Altında Şişlik https://www.sislik.com/cocugun-kulak-altinda-sislik.html Tue, 06 Nov 2018 09:37:50 +0000 Çocuğun Kulak Altında Şişlik, kulağın alt bölgesinde veya arka kısmında görülen şişkinlikler herkesin yaşadığı rahatsızlık arasındadır. Çocuğun kulağında  hafif sancı ile başlar sonra şiddetli ağrılar görülmek Çocuğun Kulak Altında Şişlik, kulağın alt bölgesinde veya arka kısmında görülen şişkinlikler herkesin yaşadığı rahatsızlık arasındadır. Çocuğun kulağında  hafif sancı ile başlar sonra şiddetli ağrılar görülmektedir. Boyun bölgesinde olan lenf bezleri vücuttaki lenfatik sistem olarak bağışıklık sistemi önemli parçalardan biridir. Lenf bezleri kulak altında, kulak arka kısmında, çene, boyun ve koltuk altı bölümlerinde yer alır. Vücutta enfeksiyon olduğu zaman lenf bezlerinde şişkinlikler oluşur. Dış görünüşte belirgin olurlar. 

Çocuğun kulak altında şişlik kulak içinde etrafında bakterilerin artmasıyla enfeksiyon ve iltihap oluşur. Kulak iltihabı sonucu kulak altında şişlikler meydana gelir. Çocukta dayanılmaz ağrıların olduğu zamanla görülmektedir. Yağ bezeleri basit ve önemsiz şişliklere neden olur. Kulak iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Kulak arkası şişlikler ciddiye alınmalıdır. Bu şişlikler çocuklarda aşırı ağrıya neden olur. Şiddetli ağrılarda kızarıklıklar oluşur. Böyle durumlarda ihmal edilmemelidir doktora gidilmelidir.

Çocuğun kulak altında şişlik tedavisi

Çocuğun kulağı enfeksiyon kaptıysa şişkinlik meydana gelir. Şişen bölgeye sıcak bir havlu ile sararak şişen bölgenin yumuşaması sağlanmalıdır. Sıcak çay türü içecekler içilmelidir. Vücuttaki enfeksiyon ve iltihapların atılmasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun kulak altında dikkat ettiğiniz halde şişlik varsa ihmal edilmemelidir. Aksi taktirde vücudun sıcaklık dengesi durumuyla karşılaştığınız zaman çocuğunuzu kulak burun boğaz doktoruna götürmelisiniz. Doktorunuz hangi tip enfeksiyon kapıldığına dahil test yapacak ve ona göre ilaç tedavisi uygulayacaktır. Çocuğun kulağında tümör veya başka ciddi problemlerin varlığı varsa doktor tarafından tomografi çekilir. Tomografi çekimiyle çıkan testle tedavi süresi başlanır. 
]]>
Hamilelikte Karın Şişliği https://www.sislik.com/hamilelikte-karin-sisligi.html Tue, 06 Nov 2018 14:05:41 +0000 Hamilelikte karın şişliği, Kişilerin en büyük rahatsızlıklarından biri karın şişmesi durumudur. Fakat bu normal insanlara oranla hamilelerde daha çok görülür. Hamileler için 9 ay uzun, zor, acılı bir dönemdir. Ama konu yem Hamilelikte karın şişliği, Kişilerin en büyük rahatsızlıklarından biri karın şişmesi durumudur. Fakat bu normal insanlara oranla hamilelerde daha çok görülür. Hamileler için 9 ay uzun, zor, acılı bir dönemdir. Ama konu yemek olunca toplumumuz da hamile olanlara sınır tanımazlar. Herkese göre hamilelikte iki kişilik yenmeli, fazla yenilirse süt olur veya bol yersen çocukta beslenir gibi inançlar vardır. Aslında hamilelikte de doyduktan çok daha fazlasını yemeye de gerek yoktur. Hamilelikte karın şişliği bir çok hamilenin yaşadığı bir durumdur. Hamilelikte rahim genişledikçe, bağırsakların yeri daralır. Mide yukarı doğru çıkar ve bağırsakların yeri de oynama yapar. Hamile kilo aldıkça bu durum da artarak devam eder. Kişi zaten zararlı, zararsız fark etmeden her şeyi yemektedir. Karın içinde de gün geçtikçe büyüyen bir bebek annenin yerini her gün daha da daraltır. Bu sebeplere bağlı hamilelikte karın şişliği kaçınılmaz bir sorundur. Sıkışan ve gittikçe yeri daralan mide ve bağırsakların görevini yapması da zorlaşır. Vücutta sindirim zorlaşır. Böyle bir durumda da hamile kişinin sindirimi kolay olan besinleri tüketmeye ve mideyi zorlayacak besinleri de en aza indirmesi gerekir.

Hamilelikte karın şişliği için neler yapılabilir
 • Tek seferde birden yemek yerine azar azar ve sık sık beslenmek gerekir.
 • Düzenli olarak özellikle yemek sonrasında yürüyüş yapmak önemlidir.
 • Yürüyüş yapılamayacağı durumlarda hamilelere uygun olan egzersizler yapılmalıdır.
 • Gazlı içecekler fazla tüketilmemelidir.
 • Yedikten sonra rahatsız eden besinleri iyi tespit edilmeli ve o besinleri yerken dikkat edilmelidir.
 • Hava yutmamaya dikkat etmek gerekir. Hava yutmak midede gaza sebep olur.
 • Sigara ve alkol tüketmemek gerekir. Zaten hamilelikte de tüketilmemesi gereken en önemli maddelerdir.
 • Aşırı yağlı veya kızartma türü besinlerin tüketimi en aza indirilmelidir.
 • Bunlarla beraber bol bol su içmek hamilelikte karın şişliği bakımından faydalı olacaktır. Bol sıvı tüketimi bağırsakların çalışmasına yardım eder.
]]>
Genital Bölgede Şişlik https://www.sislik.com/genital-bolgede-sislik.html Tue, 06 Nov 2018 19:04:34 +0000 Genital bölgede şişlik, kadınların bir çoğunda görülen bir durumdur. Genelde bunun sebebi enfeksiyon ya da apse oluşumudur. Genital bölgedeki şişlik kişinin bütün yaşamını etkiler. İdrar yapımında, cinsel ilişkide, otur Genital bölgede şişlik, kadınların bir çoğunda görülen bir durumdur. Genelde bunun sebebi enfeksiyon ya da apse oluşumudur. Genital bölgedeki şişlik kişinin bütün yaşamını etkiler. İdrar yapımında, cinsel ilişkide, oturup kalkma da sorunlar yaşayabilir. Eğer genital bölgenin iç kısmında bir şişlik varsa bu enfeksiyon kaynaklıdır ve antibiyotik tedavisiyle tedavi edilebilir. Bazı kadınlardan genital bölgenin dış kısmında şişlik görülür. Bunun sebepleri, genital bölgede oluşan mantar, egzama, genital siğiller, genital uçuk ve genital kanserlerdir. Bu hastalıklarda önemli olan kadının vücudunda yaşadığı farklılığı erken fark etmesi ve erken teşhis sayesin de  erken tedaviye başlanmasıdır. Genital bölgede oluşan şişlik kendisini ağrılı ve ağrısız olarak gösterebilir. Genital bölgede şişliğin olmasına neden olan bir diğer sebep ise genital temizliğin yapılmamasıdır. Genital bölgeyi açık bir yara olarak düşünmelisiniz. Dışarıdan gelen her mikrop rahatlıkla yerleşebilir. Bu yüzden iç çamaşırlarını yeni aldıysanız yıkamadan gitmeyiniz, her tuvallet ihtiyacınızdan sonra genital bölgenizi vajinal sabunlarla temizleyiniz, parfümlü tuvalet kağıtları kullanmayınız. Genital bölgede ki şişlik antibiyotik tedavisi ve ameliyat ile tedavi edilir. Daha sonra tekrarlaması yüksek bir ihtimaldir. Genital şişlik üremeye engel değildir. Genital bölgenizdeki şişlik uzun süre devam ediyorsa bir uzmana gitmelisiniz. Takip altına alınarak tedavi edilmelidir.

Genital bölgede şişlik nedenleri
 • Enfeksiyon
 • Apse
 • Egzama
 • Genital siğiller
 • Mantar
 • Kistler
Genital bölgedeki şişlik nasıl geçer
 • Genital bölge temiz tutulmalı
 • Cinsel ilişki sırasında kondom kullanılmalı ve zaman kaybetmeden genital bölge yeniden temizlenmeli
 • Kullandığınız tuvaletler temiz olmalı, alışveriş merkezi gibi bulunan tuvaletler kullanılmamalı
 • Genital bölgedeki intihabın atılması için ilaç kullanılmalı
 • Sık sık iç çamaşır değiştirilmeli
 • Günlük ped kullanan bayanlar sık sık günlük pedlerini değiştirmeliler.

]]>
Göz Şişliği Nasıl Gecer https://www.sislik.com/goz-sisligi-nasil-gecer.html Wed, 07 Nov 2018 10:16:21 +0000 Göz şişliği nasıl geçer, kadın erkek her insanın yaşayabileceği bir durum olan göz şişliği çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilmektedir. Göz şişliği, göz kapaklarında vücut sıvılarının birikmesi ile oluşmakt Göz şişliği nasıl geçer, kadın erkek her insanın yaşayabileceği bir durum olan göz şişliği çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilmektedir. Göz şişliği, göz kapaklarında vücut sıvılarının birikmesi ile oluşmaktadır. Bu şişlikler genelde aşırı yorgunluktan, geç saatte yatıp uykusuz kalmaktan, çok fazla uyumaktan, ağlamaktan, makyaj malzemelerinin ortak kullanılması, sabit bir noktaya bakarak çalışmaktan, sigara ve alkol kullanımından, alerjik durumlardan, aşırı tuz veya sıvı tüketmekten kaynaklanabildiği gibi ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Eğer sebebi yorgunluk, uykusuzluk gibi önlem alınıp çözümlenebilecek nedenlerden kaynaklanıyor ise bu durum kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak sık tekrar ediyor ve beraberinde başka belirtiler de veriyorsa  ciddiye alınıp doktora gidilmelidir. Çünkü göz şişmesine neden olabilecek ciddi rahatsızlıklar hekim kontrolü ve müdahalesi gerektirebilmektedir. En çok kadınların sorun haline getirip sinir olduğu bu durum, ara ara hemen her kadının başına gelmiştir. Düşünsenize sabah işe gitmek için kalkıyorsunuz, elinizi yüzünüzü yıkıyorsunuz ve başınızı kaldırıp saçınızı toplamak yada makyaj yapmak için baktığınız aynada şişmiş gözlerinizi görüyorsunuz. Göz altında halkalar oluşmuş ve kötü bir görünüm ile karşılaşıyorsunuz. Kabus gibi dimi, ama üzülmeyin makalemizde göz şişliği nasıl ve nelerle geçer sorularının yanıtını bulabilirsiniz. 

Göz şişliği nasıl geçer
Gözdeki şişlik herhangi bir hastalıktan dolayı değil ise uygulanacak yöntemler basit fakat bir o kadar da etkilidir. İlaç kullanmadan doğal yöntemler kullanılarak gözdeki şişliklerin şu şekilde geçmesini sağlayabiliriz. 
 • Şişmiş gözlerimizin üzerine buz torbaları koyup 15 dakika ara ile bu işlemi tekrar etmek şişmiş göz kapaklarına iyi gelecektir.
 • Yine sabah kalkıldığında yüzünüzü soğuk su ile yıkamak kan dolaşımını hızlandıracağından şiş gözlere de oldukça faydalıdır. 
 • Göz için kullandığınız kozmetik ürünlerini yada makyaj malzemelerine bir süre ara verdikten sonra kullanmaya devam edilmesi de göz sağlığı için önemlidir.
 • Çay ile göze pansuman yapmakta kullanılan en etkili yöntemlerdendir. Çay demlediğiniz poşetleri ılıkken gözünüzün üzerinde 10 dakika bekletmeniz, yada iki parça pamuğu ılık çayın içerisine batırıp hafif sıkarak gözlerinize koymanız hem gözlerinizi dinlendirecek hemde şişliği alacaktır.
 • Dolapta beklettiğiniz çiğ patatesi yada salatalığı dilimleyerek gözlerinize koymanız ve 15-20 dakika kadar bekletmeniz hem göz şişliğini alacak hemde dinlenmenizi sağlayacaktır.
 • Düzenli uyumak, uykusuz kalamamak yada fazla uyumamak gözlerinizin şişmemesi için önemlidir.
 • Siyah çayın dışında kullanabileceğiniz diğer bitki çayları (papatya, sarı yonca, yeşil çay gibi) ile yapılan pansumanlar da göz sağlığı için önemlidir ve şişliği gidermeye yardımcı olacaktır.
 • Yüzü soğuk süt ile yıkamak yada pamuğu soğuk süte batırıp göz üzerine koymak da şişliği gidermeye yardımcı olacaktır.
 • En önemli konulardan biri olan sigara ve alkol tüketimine son vermek hem göz sağlığı ve şişliğine, hemde vücut sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.
 • Buzdolabında bir süre beklettiğiniz metal kaşıkları ters tarafını çevirerek, gözünüzde hafif masaj yaparak (bastırmadan) gözünüzde bekletmeniz de gözünüzdeki şişliğin inmesinde etkilidir.
 • Spor yapmak ve düzenli, yeterli beslenmekte göz şişliğini gidermek için dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.
]]>
Bilekte Şişlik https://www.sislik.com/bilekte-sislik.html Wed, 07 Nov 2018 18:06:05 +0000 Bilekte şişlik:Tıpta 'Ganglion Kisti' olarak bilinmektedir. Bu kist genellikle yetişkinlerde 30 yaş sonrası ortaya çıkmaktadır.  Nadiren çocuklarda da görülebilmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. B Bilekte şişlik:Tıpta 'Ganglion Kisti' olarak bilinmektedir. Bu kist genellikle yetişkinlerde 30 yaş sonrası ortaya çıkmaktadır.  Nadiren çocuklarda da görülebilmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Bilekte şişlik çoğu zaman elbileğinin üst kısmında oluşmaktadır. Fakat bileğin iç kısmında da oluşan şişlikler de görülmektedir. Ayak bileğinde de şişlik olabilmektedir. Bilekte şişlikle ilgili şikayetler görüntü bozukluğu ve orta şiddette ağrılar şeklindedir. Bu şişlik yada kist tek boğumlu olabileceği gibi birkaç boğum bir arada da olabilmektedir. Kemiksi bir sertlikte olan ve bilekte şişlik yapan bu kistin içinde glukozamin, albumin, globulin, hiyaluronik asit bulunduğu bilinmektedir. Zorlamaya bağlı olarak bu kistin içindeki sıvı artarak şişliğin büyümesine  ve dinlenmeye bağlı olarak da şişliğin azalması söz konusudur. Bilekte şişliğin neden oluştuğuyla ilgili bazı fikirler olmakla birlikte kesin bir nedeni belli değildir. Dar anlamda  yaşanmış bir travma (çarpma, düşme, burkulma ) neden olmuş olabilir. Genel itibariyle kansere dönme özelliği yoktur.

Bilekte Şişlik Nasıl Anlaşılır
 • El veya ayak içe doğru büküldüğünde dıştan görülebilir veya dışa doğru büküldüğünde iç bilekteki kist görülebilir.
 • Bilekte hafif veya orta şiddette ağrılar hissediliyorsa bilekte şişlik gözlemlenebilir.
 • Uzman bir doktor tarafından fiziki muayene ile şişlik tanısı konulabilmektedir.
 • Ultrasonografi ve MR ile görüntüleme yöntemi kisti diğer tümörlerden ayırması bakımından önemlidir.
Bilekte Şişlik Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır

Bilekte şişlik olması durumunda birçok tedavi yöntemi denenmiştir. Bu şişlikle ilgili şikayetler genellikle ağrıdan çok kozmetik olan yani görüntü bozukluğundandır. Ayakta ise o zaman da hayat kalitesini düşüren bir sorundur. Şayet sinirde sıkışma olursa ağrı ortaya çıkmaktadır. Bu durumda doktor tarafından rahatlatıcı kremler ve nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar reçete edilmektedir. Bir süre sıvıda azalma olsa da bir müddet sonra tekrar şişebilir. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte halk tarafından yapılan uygulamalar ise kist olan yerin üzerine metal para sarma ve közlenmiş soğan sarma şeklinde olduğu bilinmektedir. Bunlarda şişliği yok etmez fakat rahatlama oluşturabilir. Bilekte şişliğin kesin bir tedavisi yoktur. Diğer bir yöntem ise kistin içindeki sıvının şırınga ile çekilmesidir. Bu durum sonucu da yine kist-şişlik tekrar edebilmektedir. Bu nedenle önerilen bir tedavi değildir. Diğer bir tedavi yolu ise bilekteki şişliği oluşturan kistin cerrahi olarak alınmasıdır. Bu ameliyatta da el sinirlerinin zarar görmesi, enfeksiyon, kan toplanması, el bileğinde sertlik oluşması riskleri ortaya çıkabilir. Ameliyattan sonra uzun vadede  yine kist veya şişlik ortaya çıkabilir.
]]>
Aşıdan Sonra Şişlik https://www.sislik.com/asidan-sonra-sislik.html Thu, 08 Nov 2018 11:12:25 +0000 Aşıdan sonra şişlik, her yaşta yapılabilen aşılar sonrası reaksiyon oluşması genel olarak normal bir durumdur. Tabii ki bu herkeste olacağı anlamına gelmez. En sık yaşanılan aşı olan yerin kızarması ve şişmesidir, bu gib Aşıdan sonra şişlik, her yaşta yapılabilen aşılar sonrası reaksiyon oluşması genel olarak normal bir durumdur. Tabii ki bu herkeste olacağı anlamına gelmez. En sık yaşanılan aşı olan yerin kızarması ve şişmesidir, bu gibi durumda özellikle çocuklara ağrı kesici verilerek ve şişen bölgeye buz konarak ağrı veya şişlik dindirebilir. Yapılması ve alınması gereken önlemler arasında yer alan tedbirler uygulanmalıdır. Bu belirtiler dışında gelişebilecek durumlar doktora bildirilmelidir. Aşı sonrası şişlik yapılan aşının ardından ilk 3 gün şikayetler olabilir. En fazla 3 gün sonrası bu durum ortadan kalkar. Aşı sonrası şişlik lokal olarak kolonya pansumanı yapılması bu şikayetleri ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Bu yapılan işlemde kolonyalı pamuk 10 dakika uygulanarak 1 veya 2 kez gün içinde uygulanabilir. 

Yapılan aşı çeşitli olarak reaksiyon gösterebilir, bu durum kişilerin ten yapısıyla ilgili olabilir. Bazı ciltler etkilenirken bazı ciltler hiç etkilenmez. Sağlıklı bir yaşam için yapılması gereken aşıların özellikle bebekler ve çocuklar üzerinde etkisi büyüktür. Bir çok aşının yan etkisi hafif derecede atlatılması mümkündür. Çok nadir olsa da bu durumlarda bazen ağır reaksiyonlar oluşması görülür. Önemli olan aşı sonrası şişlik olan bölgede enfeksiyon olmaması bu durum kişi için yüksek ateşe neden olabilir. Bir çok kişinin aşı sonrası şişlik hafif atlatılması durumunda ciddi reaksiyon durumlarında bir doktor desteği alınmalıdır.

Aşı sonrası şişlik için neler yapılmalıdır 
 • vücutta deri döküntüleri durumunda kaşıntı kurdeşen 
 • 39 derece olabilecek ateş
 • kişide oluşabilecek renk değişikliği solgunluk gibi
 • huzursuzluk ve davranış değişikliği
 • kusma, ishal yada bayılma
Yukarıda belirtilen gelişebilecek aşı sonrası reaksiyon durumunda kişinin 72 saat gözlem altında kalmalıdır. Bu gibi durumlarda kişi vakit kaybetmeden doktora giderek veya götürülerek tedbir alınmalıdır. Bir çok aşı sonrası şişlik durumu bazı zamanlarda 4 hafta sonra yan etki olarak ortaya çıkabilir.
]]>
Kasıkta Şişlik https://www.sislik.com/kasikta-sislik.html Thu, 08 Nov 2018 21:06:48 +0000 Kasıkta Şişlik; kasık fıtığından iltihaplı hastalıklara kadar birçok nedenlerden dolayı olabilir. Testis Kanseri gibi bir çok tehlikeli bir durumlarını da habercisi olmaktadır. O yüzden en yakın zamanda en yakın doktora ba Kasıkta Şişlik; kasık fıtığından iltihaplı hastalıklara kadar birçok nedenlerden dolayı olabilir. Testis Kanseri gibi bir çok tehlikeli bir durumlarını da habercisi olmaktadır. O yüzden en yakın zamanda en yakın doktora başvurmanız gerekmektedir. 

Kasıkta Şişlik Neden Olur

Kasık Fıtığı; yağ dokularının veya ince bağırsağın bir bölümü kasık bölgesindeki zayıf noktalardan veya noktadan dışarı çıkması durumudur. Bebeğin ana rahmindeki gelişim sürecinde kasığın kanalı tam kapanmaz ise ve zayıf kalır ise kasık fıtığı ortaya çıkabilir. Ya da yaşlılıkta birlikte karın kısmının alt bölgesinin zayıflması sonucu zorlanma ağır kaldırma gibi nedenlerden dolayı görülmektedir. 

Lenf Bezi Şişmesi; kasık fıtığından sonra en çok görülen lenf bezi şişmesi yüzünden de kasıkta şişlik oluşabilir. Lenf bezleri insanlarda bağışıklık sisteminin en önemli elemanlarında bazılarıdır. Tüm vücutta belirli bölgelerde bulunmaktadırlar. Vücudun herhangi bir bölgesinde iltihap söz konusu olduğu zaman aktiviteleri artar ve büyüyebilirler. Kasık bölgesinde ise lenf bezi bolca bulunmaktadır. 

Aşağıda ise lenf bezi büyümesine neden olur
 • İdrar yolunda oluşan iltihaplar
 • Diğer iltihaplı hastalıklar
 • Testis kanserleri veya penis kanseri neden olabilir.
Kist; hafiften küçük bir şişlik olur. Bu kist küçük ameliyatlar la alınabilir. Bu kist gün geçtikçe büyüyebilir büyüdüğü zamanda çok büyük sıkıntılar yaratabilir. Kistin büyüdüğünü nasıl anlayacak olursanız kist büyüyeceği zamanlarda kızarır ve yavaş yavaş büyür. Kasıkta sıkça görülen içi su dolu kistler kasıkta şişliğe neden olabilir. Kasıkta yağ kistleri veya lipomlar da görülebilir. Er bezi torbasındaki uyluktaki veya alt karın bölgesinde kistler de büyüyerek kasıkta şişliğe neden olabilir. 

Damar Büyümesi; sonucu kasıkta şişlikte olabilmektedir. Damak nedenleri vardır. O yüzden  büyümesi ilk zamanla erken teşhis ile sıkıntılar ortadan kalkabilir. Eğer sizde damar büyümesi olduğu zaman en yakın uzmanlardan yardım almanız gerekmektedir. Eğer doktorlardan yardım almaz iseniz kasıkta veya başka yerlerde damar büyümesi olduğu zaman şişlik oluşur. Eğer kasıkta olursa bu sıkıntı kasıkta şişme de ortaya çıkabilir. 
]]>
Dirsekteki Şişlik https://www.sislik.com/dirsekteki-sislik.html Fri, 09 Nov 2018 06:57:19 +0000 Dirsekteki şişlik, yumru veya kitle dirsek ekleminde ya da dirsekteki deri altında ortaya çıkan anormal bir şişliktir. Dirseğin hareketli cildi ve kemik dokuları arasında düz ve belirgin olmayan, cildin kemiğin üstünden kolayca k Dirsekteki şişlik, yumru veya kitle dirsek ekleminde ya da dirsekteki deri altında ortaya çıkan anormal bir şişliktir. Dirseğin hareketli cildi ve kemik dokuları arasında düz ve belirgin olmayan, cildin kemiğin üstünden kolayca kaymasını sağlayan içi sıvı dolu bir kese de diyebiliriz. Günümüzde herkesin başına gelebilen bu durum dirseğe alınan bir yaralanmalardan kaynaklanır. Bu şişlik bazılarını korkutabilir hatta hemen hastaneye gitmeleri gerektiğini düşündürebilir. Dirsekte oluşan şişlik bizlere zaman zaman ağrı verebilir. Bu olay ciddi boyutlara varmadan tedavi altına alınması gerekebilir. İkincil olarak iltihap, kırılan dirsek kemiğinin yavaş iyileşmesi veya tümör, kist gibi ciltteki oluşumlardan kaynaklanabilir. Dirsekte şişlik eklem içinde oluşan tendinit, bursit, spor yaralanması, burkulma yada artrit nedeni ile de ortaya çıkabilir. Dirsekteki bazı büyümeler iyi huylu yada kötü huylu kanser olabilir. 

Dirsekteki Şişlik Nedenleri

Tedavide olduğu gibi belirtilerde de şişliğin nedenine bağlı olarak ortaya çıkar. Dirsekte kas, eklem ve kemik gibi çeşitli yapıların bulunmasına bağlı olarak ve yerine göre gelişen kitlelerde belirtiler farklı olabilir. Dirsekteki şişliğin başlıca nedenleri:
 • Kese iltihabı
 • Kırık/çıkık
 • Tazyik yaralanması
 • Tenisçi dirseği
 • Tendinit
 • Radyal tünel sendromu
 • Kübital tünel sendromu
 • Dirsek eklemi iltihabı
 • Medyal epikondilit
Dirsekteki şişliğin diğer nedenleri romatizmal artrit, enfeksiyonlu artrit, osteoartrit, osteomyelit ve kemik kanseridir.

Dirsekteki Şişlik Tedavisi
 • Kolunuzu istirahate alın ve aşırı kullanmaktan kaçının.
 • Şişliğin üzerine gelecek ve hafifçe sıkıştıracak şekilde bir bandaj sarın.
 • Günde 3 kez 20 dakika süreyle soğuk jel uygulaması yapın.
 • Hafif de olsa bir ağrınız var ise antienflamatuar ilaç 3 gün süre ile kullanın.
 • Bir hafta süre kadar bekledikten sonra şişlikte bir azalma olmaz ise doktorunuza görünün. 
Dirsekteki şişliğe neden olan birçok durumda ilk tedavi yöntemi eklemi dinlendirmek ve enflamasyonun yatışmasını beklemektir. Küçük buz torbaları ile ısıtılmış bez uygulaması dirsekteki şişlik için en uygun tedavidir. Buz tedavisi genelde 48 saat içerisinde görülen sakatlıklarda ve özellikle şişme durumunda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Eklemleri saran kasları ve tendonları esnetme de dirsek ağrılarında en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Bunlarla birlikte fizik tedavisi de çok önemli tedaviler arasında yer alır.
]]>
Elde Şişlik https://www.sislik.com/elde-sislik.html Fri, 09 Nov 2018 22:28:24 +0000 Elde şişlik, elimiz, kaliteli, kimseye muhtaç olmadan, her istediğimizi rahatlıkla yapabilmemizi sağlayan, Tanrının bize bağışladığı önemli organımızdır. Elimiz dışa bağlı bir organ olduğu için her türlü tehlikeye aç Elde şişlik, elimiz, kaliteli, kimseye muhtaç olmadan, her istediğimizi rahatlıkla yapabilmemizi sağlayan, Tanrının bize bağışladığı önemli organımızdır. Elimiz dışa bağlı bir organ olduğu için her türlü tehlikeye açıktır. Bu tehlikeler kendi ihmalliğimiz ve dikkatli davranmadığımızdan ve türlü etkenden sakat kalabilir veya yaralanabilir. En önemlisi de engel olamadığımız hastalık olarak ortaya çıkabilir.

Elde şişlik nedenleri

Elde şişlik, Eklemlerin kireçlenmesi veya iltihaplanması ile ortaya çıkar. Ellerini sürekli kullanan, sık sık sarmak zorunda kalan sporcularda el şişmesi görülür. Boksörler, jimnastikçiler, karateciler, tekvandocular, kaleciler de olduğu gibi. İltihaplanmaya bağlı el şişmelerinde ağrısı ve yanı sıra elde kızarıklık, ateşi halsizlik, uyuşma, karıncalanma meydana gelebilir. 

Elde şişlik, kadınlarda hamilelik sürecinde ortaya sıklıkla çıkabiliyor. Doktorlar bunun nedenini fazla tuz tüketimi olarak belirtiyorlar. Eller burkulma, yaralanma, düşme, sıkışma, çarpma, yanma gibi kazalarla karşı karşıya kalabilir. Elde ve bilekte sinir sıkışması, fazla yorulma, ağır kaldırma, temizlik işleri ve sıkma, bükme gibi hareketler şişmelere, ağrılara neden olur. Elde şişlik, alerjiye bağlı da olabilir. Yediğimiz gıdalar, tedavi amaçlı sürdüğümüz merhem veya kremler, dokunduğumuz bitki veya otlar (ısırgan otu) da şişmeye neden olabilir. Fıtık vakalarında ve böcek sokmalarında da şişlik oluşur. Uykudan kalktığımız zaman bile elde şişlik olduğunu gözlemleriz. 

Elde şişlik, yazdığımız nedenlerin dışında da şişmelere maruz kalabilir. Fazla kilo almak, kandaki fazla tuz oranı, damar hastalıkları, troit bezinin az çalışması, böbrek hastalığı, lenf rahatsızlığı, gebelik zehirlenmesi gibi örnekleri verebiliriz. Romatizma, kas yırtılması, cilt enfeksiyonu, köpek ısırması, şişliğe etken olur. Balıkçılık sektöründe balık sokması ve ısırması nedeniyle elde şişme görülmektedir. Yazdıklarımıza benzer daha onlarca örnek verebiliriz.

Elde şişliğin tedavi şekilleri

Yukarıda belirttiğimiz, elde şişlik olmasına neden olan bir çok sebebi ortadan kaldırmak için, basit yaralanma ve kazalarda buzla kompres yaparak veya şişmeyi önleyici krem, merhemle müdahale ederek önleyebiliriz. Balık ısırması veya sırt dikenlerinin batmasıyla zehir  kana çok çabuk karıştığı için hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidip serum tedavisine başlamak gerekir. Diğer ağır vakalarda hiç vakit kaybetmeden mutlaka bir dahiliye uzmanına başvurarak tedavi sürecine başlamalıyız. Tedavi edilmeyen şişlikler dönüşü olmayan yada daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Tedaviye geç kalırsak elde zayıflık, günlük ihtiyaçlarımızı yapamama, yaşam kalitemizin iyice düşmesi gibi sorunlar yaşayabiliriz.

   
]]>
Ayak Bileğinde Şişlik https://www.sislik.com/ayak-bileginde-sislik.html Sat, 10 Nov 2018 02:22:52 +0000 Ayak bileğinde şişlik, ayak bileğinde oluşan şişlikler ödeme bağlı olabileceği gibi ayakkabı gibi ufak nedenlerden de kaynaklanabilir. Ayakta çok fazla zaman geçiren kişiler de ödemden dolayı ayak bileğinde şişme meydana g Ayak bileğinde şişlik, ayak bileğinde oluşan şişlikler ödeme bağlı olabileceği gibi ayakkabı gibi ufak nedenlerden de kaynaklanabilir. Ayakta çok fazla zaman geçiren kişiler de ödemden dolayı ayak bileğinde şişme meydana gelmektedir. Ayak bileğindeki şişmenin beslenme, günlük hareketler, burkulma gibi birçok nedeni olabilir. Eğer ayakkabınızdan kaynaklı ya da çok fazla ayakta zaman geçirmenizden dolayı ise ayakkabı tercihinizi rahat ayakkabı yönünde kullanmalısınız. Bazı durumlar da kişiler ayak burkulmasını fark etmemektedir. Ayağınızın içe basmasından dolayı liflerde zedelenme olabilir ve bu ayak bileğinizin şişmesine neden olur. Eğer bileğinizin şişmesinin dışında başka belirtiler varsa ya da ayak bileğinizde ki şişlik geçmiyorsa en kısa zaman da doktora görünmelisiniz. 

Ayak bileğinde şişlik düşündüğünüz gibi ufak bir sebepten kaynaklı olmayabilir. Ayak bileğinde ki şişlik bazen akciğerin su toplaması ile vücudun belli bölgelerin de oluşan ödemlerden biri olabilir. Ayak bileğindeki şişlik bazı böcek ısırıklarından da kaynaklı olabilir. Şişlik ile birlikte kızarıklık varsa büyük ihtimalle sebebi böcek ısırığıdır. Özellikle hamilelik sırasında ayak bileklerinde şişlik meydana gelmektedir. Bunun sebebi hem ağırlığın ayaklara fazla gelmesi, hem de tuza bağlı vücutta ödem oluşmasıdır. Böyle bir durum da olabildiğince ayakta kalmaktan kaçınmalısınız ve tuzu azaltmalısınız. Ayak bileğindeki şişlik özellikle obezite insanlarda çok fazla rastlanılan bir durumdur. Eğer ayak bileğinizdeki şişlik dinlenme ya da buz koyduğunuz zaman geçmiyorsa en kısa zaman da bir uzmana başvurmanız iyi olacaktır. Ayakta şişliği geçirmenin bir diğer yolu da tuzlu sudur. Ayaklarınızı tuzlu suya koyarsanız ayak bileğinizde ki şişliğin geçmesine yardımcı olacaktır. Özellikle ayak bileğinde şişme durumu kadınlar da görülmektedir. Bunların birçoğu da çalışan kadınlardır. Ayakta fazla zaman geçiren biriyseniz olabildiğince konforlu ayakkabılar seçmelisiniz. 

Ayak bileğinde şişlik nedenleri
 • Uzun süre sabit kalmak
 • Ayak bileğindeki yaralanmalar
 • Lif ödemleri
 • Enfeksiyonlar
 • İlaçlar
 • Alerjiler
 • Hamilelik
 • Kanın pıhtılaşması
 • Yaşlanmaya bağlı kasların zayıflaması
Ayak bileğinde şişlik nasıl geçer
 • Uzanır pozisyonda ayaklarınızı yukarı kaldırmak
 • Buz koymak
 • Egzersiz yapmak
 • Beslenme düzenine dikkat edilmesi
 • Bir süre yardımcı alet kullanılması
 • Antibiyotik tedavisi
 • Ameliyattır.
]]>
Ensede Şişlik https://www.sislik.com/ensede-sislik.html Sat, 10 Nov 2018 06:13:54 +0000 Ensede Şişlik, genel bir açıklama ile beze adı verilen savunma yapıları üstünde meydana gelir. Bu bezeler yani diğer bir adı ile lenfler vücudun almış olduğu yabancı mikroorganizmalar ile devamlı olarak bir savaş halindedir. Ensede Şişlik, genel bir açıklama ile beze adı verilen savunma yapıları üstünde meydana gelir. Bu bezeler yani diğer bir adı ile lenfler vücudun almış olduğu yabancı mikroorganizmalar ile devamlı olarak bir savaş halindedir. Vücudun korunmasını sağlayan savunma mekanizmaları olarak bilinmektedir

Ensede şişlik, koltuk altında şişlik, boyunda şişlik, kulak çevresinde şişlik ve diğer bölgelerde şişlikler lenf nodüllerinin kendilerine savunmaya almaları sonrasında görülür. Ayrıca bu tip şişlikler bazı durumlarda bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Enfeksiyonel hastalıklar nedeniyle bezelerde şişmeler ve büyümeler meydana gelir. Normal durum olarak bu bezelerin bir santimetreden daha küçük olmaları gerekmektedir. Zira normal olarak gözlenmiş olan beze boyutu bu olarak bilinir. Fakat bu durumun tam tersine bu bezelerin boyutları daha büyük bir haldeyse özellikle de bir santimetreden daha büyük ise bu durum başka hastalıkların habercisi olabilir. 

Ensede şişlik sebepleri genelde diğer bu tip bezelerde enfeksiyonel hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Beze kanseri gibi durumlarda ise bezelerde ağrı hissedilmez. Dokunulduğunda oynama görülür lastik gibi bezelerdir. Hareket eder bezelerin en ağrılı ve hassas olanları ise genel olarak enfeksiyon durumları sebep olur. İki hafta kadar süren bezeler ensede şişlikler yada diğer bezelerin meydana geldi yerler doktorlar tarafından normal karşılanır. Ancak iki hafta ve bu süreyi geçen beze çeşitlerinde ise şüphe duyulur. Bu bezeler kanser hastalıkları hastalığı, viral enfeksiyon ve tüberküloz gibi durumlara yol açar. Ensede beze, ensede şişlik sürelerinde bir haftadan daha az olanları genellikle enfeksiyon durumlarına, iki aydan daha fazla olanları ise tümör durumlarına ve senelerce görülmekte olan bezeler ise doğumsal ve kalıtsal sebeplere dayanmaktadır. Ayrıca beze kanseri ense ile boyun bölgesinde başlar.

Ensede Şişlik Sebepleri Haricinde Şişliğe Yol Açan Bazı Durumlar

Kabakulak: Aslında ilk önce kulak ağrısı ve çene ucunda oluşan bu şişlikler ateş, kulak ağrısı ile kendini gösteren bir hastalık olarak tanımlanır. Fakat kimi durumlarda ise kulak arkasında şişlikler oluşurken bu durum aşırı bir hal alabilir. Ense ve ense arkasına kadar ilerler genel olarak ağrılı bir rahatsızlıktır. Ağrısız türleri daha tehlikeli olmaktadır. Ayrıca kabakulağa bağlı olarak beş gün içinde kendiliğinden geçer.

Kızamıkcık: Kızamıkcık rahatsızlığı ilk önce boyun arkasında görülen şişlikler ile kendisine belli eder. Daha sonra kırmızı pembe bir görüntüye bürünür döküntü olarak devam eder. Ayrıca bu rahatsızlık bulaşıcı olan hastalık çeşitleri arasında yer almaktadır.

Bazı durumlarda ise oldukça ciddi ve tehlikeli sıkıntılara yol açar. Ensede şişlik sebepleri ve şişliğe neden olan kitleler bakteri yada virüslerden kaynaklı bir durum ise bunun tedavisi olanaksız olur. Streptokoklar boğaz, cilt üstünde apse, lösemi, ciltte tahriş boyun kanseri yada diğer kanser çeşitlerini oluşumuna işaret etmektedir.
]]>
Hamilelikte Şişlik https://www.sislik.com/hamilelikte-sislik.html Sat, 10 Nov 2018 12:54:37 +0000 Hamilelikte şişlik, Hamilelik bayanlar için güzel olduğu kadar da uzun ve zor bir süreçtir. 9 ay belki daha fazla bir süre boyunca hormonlar sürekli değişime uğrar. Duygusal durumlardan fiziksel durumlara kadar kadın bütünüyle Hamilelikte şişlik, Hamilelik bayanlar için güzel olduğu kadar da uzun ve zor bir süreçtir. 9 ay belki daha fazla bir süre boyunca hormonlar sürekli değişime uğrar. Duygusal durumlardan fiziksel durumlara kadar kadın bütünüyle değişim geçirir. Bebek içerde büyüdükçe annenin yeri daralır. Hareketleri zorlaşır. Mide ve bağırsaklar sıkışır. Buna bağlı olarak bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkar. Her hamilenin yaşadığı kaçınılmaz durumlardan biride vücudun belli bölgelerinde ki şişliklerdir. Eller ve ayaklarda şişlikler meydana gelir. Ama hamilelikte şişlik en fazla ayaklarda görülür. Aşırı kilolu hamilelerde bu sorun daha yoğun oluşur. Çok zayıf bayanlarda ve hamilelikte aşırı kilo almayan kişilerin vücutları fazla şişmez. Çünkü hamilelikte şişlik kan basıncının yüksekliği ve vücudun yeterli su ihtiyacını fazlasıyla almasıyla doğrudan orantılıdır. Hamile bayanlar sürekli besin alırlar buna bağlı olarak bol su tüketirler. Tüketilen besinlerin vitamin bakımından zengin olmasıda vücudun ihtiyacını fazlasıyla karşılar. Hamilelikte şişlik son aylara doğru kendini bütünüyle gösterir. Bunun nedeni vücudun bütün kan basıncıyla beraber bebeğin de gittikçe ağırlaşmasıdır. Vücudu bütünüyle taşıyan ayaklar her zamankinden daha fazla ağırlık taşımaya başlarlar. Eğer hamilelikte yaşanan şişlikler aşırı ağrılı veya renk oluşumu gibi anormallikler gösteriyorsa doktora mutlaka gerekli bilgi verilmelidir. Ayrıca şişliğin iki ayakta farklı olmaması çok önemlidir. Damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Hamile kadın vücudunu iyi tespit etmeli eğer bir bölge diğerinden çok daha fazla şişlik yapıyorsa doktor kontrolüne girmelidir.

Hamilelikte şişlik için neler yapılmalıdır
 • Aşırı tuz yemekten kaçınmak gereklidir.
 • Ayakta durma sürelerini en aza indirmek önemlidir.
 • Spor düzenli yapılmalı ve yürüyüş mesafeleri gerekirse kısa tutulmalıdır.
 • Şişliği arttırması düşünülerek su içmek kesilmemelidir. Bol bol su içmenin büyük faydaları vardır.
 • Sık sıl dinlenmek ve uzanmak gerekir.
 • Mümkün olduğu kadar ayaklar daha yüksek tutulacak şekilde uzanılmalıdır.
 • Bunlarla birlikte bol ve rahat kıyafetler giymek hamilelikte şişlik için önem taşır.
]]>
Vajina İçinde Şişlik https://www.sislik.com/vajina-icinde-sislik.html Sat, 10 Nov 2018 22:32:36 +0000 Vajina içinde şişlik, vajina içinde şişlik ülkemizde kadınlarda çok sık görülen bir durumdur. Bu durum panik yapmanıza neden olmamalıdır. Çünkü 20-40 yaşları arasındaki birçok kadının başına en az 1 kez gelmektedir. Vajina içinde şişlik, vajina içinde şişlik ülkemizde kadınlarda çok sık görülen bir durumdur. Bu durum panik yapmanıza neden olmamalıdır. Çünkü 20-40 yaşları arasındaki birçok kadının başına en az 1 kez gelmektedir. Vajina içindeki şişlik cinsel ilişkiye ve çocuk olmasına engel değildir. Vajina içindeki şişliğin genel olarak nedeni bartholin bezleridir. Bartholin bezleri vajinanın sağ ve sol kısmında bulunur. Vajinanın kuru olmamasını özellikle cinsel ilişki esnasında kaygan olmasını sağlayan bir sıvı üreticisidir. Vajina içinde şişlik olmasının nedeni de bartholin bezlerinin tıkanmasıdır. Kanallar tıkanarak sıvıyı biriktirir ve şişlik olmasına neden olur. Şişliğin geçmesi için bu sıvının dışarı akıtılması gerekmektedir. Eğer sıvı dışarıya akıtılmazsa apse yaparak kistlerin olmasına neden olur. Vajina içinde şişliğin olmasının birçok nedeni vardır. Bunlardan bir diğeri ise genital bölge temizliğinin yapılmamasıdır. Genital bölge temizliği yapılmadığı takdirde idrar yolları enfeksiyon kapar. Bu yüzden genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir. Eğer şişlik büyük değil ve ağrı yapmıyorsa kendiniz de evde kolaylıkla tedavi olabilirsiniz. Tekrar etmemesi içinde genital bölge temizliğine dikkat etmelisiniz. Vajina içindeki şişlik büyük ise ve ağrı yapıyor ise en kısa zamanda uzman bir doktora başvurmalısınız. Eğer şişlik büyük ise cerrahi işlem yapılır. Ameliyat sırasında doktorlar bartholin bezlerine zarar vermemeye çalışırlar. Genellikle bezler azda olsa zarar görmektedir. Buda bezlerin sıvı salgılamamasına ve ilişki esnasında kayganlık olmadığından dolayı acı ve ağrıya neden olmaktadır.

Vajina içinde şişlik için evde tedavi;

Vajina içindeki şişlik küçük ise evinizde kolayca tedavi edebilirsiniz. Sıcak suyun buharına oturma seansları yaparak şişliğin inmesine yardımcı olabilirsiniz. Bazı antibiyotik özelliği olan besinler tüketmenizde vajina içindeki apsenin geçmesine ve şişliğin inmesine yardımcı olacaktır. Örneğin soğan kaynatarak suyunu içebilirsiniz ya da maydanozu gün içinde bol tüketmek, maydanozu kaynatarak suyunu içmek vücudunuzdaki intihabı atmaya yardımcı olacaktır. Vajina içindeki şişlik geçtikten sonra tekrar etmemesi için genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir. Bunun için genital bölge sabunları kullanabilir ya da sık sık iç çamaşırınızı, günlük pedinizi değiştirebilirsiniz.
]]>
Anüste Şişlik https://www.sislik.com/anuste-sislik.html Sun, 11 Nov 2018 22:03:33 +0000 Anüste şişlik, Kişilerin anüs bölgesinde ve sindirim sisteminin son kısmıyla ilgili en çok rahatsız eden sorunların başında gelmektedir. Genellikle anüste şişlik birçok problemi beraberinde getirmektedir. Hemoroid nedeniyle d Anüste şişlik, Kişilerin anüs bölgesinde ve sindirim sisteminin son kısmıyla ilgili en çok rahatsız eden sorunların başında gelmektedir. Genellikle anüste şişlik birçok problemi beraberinde getirmektedir. Hemoroid nedeniyle damarlar genişlemesi sonucu, anüs enfeksiyon kapar ve şişlik meydana gelir. Zaten kişilerin kendilerin karşı olan bakım sorumluluğunu yerine getiremediğinden, anüste sertlik, yağ bezesi veya sivilce meydana gelir. Özellikle bunlardan en önemlisi tam anüste veya bölgesinde oluşan kıl dönmesidir. Şişlik olmadığı kadar rahtsızlık vermektedir. 

Anüs bölgesinde meydana gelen şişliklerin teşhisi
Anüsten ciddi derecede rahatsızlık duyulur. Bu konu üzerinde bilgisi olmayan kişilerin gelip geçici olduğunu zannedip hekimin karşısına çıkmayı erteliyor veya utanma duygusu nedeniyle hastaneye tercih etmiyor. Ama bu durumda sağlık ertelenemez sözünü hatırlayıp en yakın zamanda anüsün teşhisi için gitmesi gerekir. Peki anüs bölgesinde meydana gelen şişlikler nasıl teşhis edilir Bu durumda öncelikle doktor elleriyle anüs bölgesinde muayene gerçekleştirir. Gerek duyulması sonucunda rektospoki, kolonoskopi, anoskopi, gibi uygulamalarla bu bölgede oluşan şişliklerin ana sebebini öğrenebilir. Anüs bölgesinde oluşan şişliklerin neyden dolayı kaynaklandığını tetkik ettikten sonra ona göre tedavi yöntemi uygulamaktadır. 

Anüste meydana gelen şişliklerin nedenleri
Bir çok nedenlerden dolayı anüs bölgesinde şişlikler meydana gelir. Tabi bunların bazıları bizden kaynaklı olabilir bazıları ise istenmeyen durumlardan dolayı meydana gelmektedir. 

Bizden dolayı kaynaklanan nedenler
 • Yeteri kadar lifli gıdalarla beslenmemek
 • Büyük tuvaletlerde uzun süre oturmak
 • Gıdasız kalmak
 • Yetersiz beslenmek, 
 • Dengesiz beslenmeden dolayı kaynaklanan aşırı kilolar
 • Anal ilişki
Kendiliğinden meydana gelen nedenler
 • Hamilelik durumları
 • Yaşlanma
 • İshal
 • Kanser ilaçlarının kullanılması
 • Ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak hastalıkları
 • Kronik ve şiddetli öksürükler
 • AIDS hastalıkları
Anüste şişlik tedavisi
 • Uzmanların bir çok noktada aynı görüşte olduğu ve benimsediği tedavi yöntemlerinden birisi olan sıcak su uygulaması, anüs şişliklerine karış çok etkili olduğunu söylemektedirler. Sıcak su uygulaması, anüs bölgesinde büzülmüş olan kasların gevşemesini sağlamaktadır. Tahriş olan bölgeyi yok eder. Günde en az 3-4 sefer tekrarlanması ve 20-25 dakika boyunca yapılması gerekir. 
 • Bol miktarda su içilmelidir.
 • Tuvalette fazla beklenmemesi gerekir. 
 • Buz uygulaması yaparak ağrıların dindirip, şişlikleri giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kortizonlu kremler sürerek aynı şekilde şişlikleri giderilmesi sağlanır.
 • Aynı yerde uzun bir süre oturmamak gerekir. Çünkü anüs bölgesi havası kalırsa basınç uygulanır ve şişlik meydana gelir.
 • Anüste şişlik oluşmuşssa, kesinlikle bisiklete, ata, motorsiklete binmemek gerekir. Aksi halde daha fazla ağrılara neden olur ve şişlikler dayanılmaz hal alır. 
]]>
Kafa Arkasında Şişlik https://www.sislik.com/kafa-arkasinda-sislik.html Mon, 12 Nov 2018 20:49:30 +0000 Kafa arkasında şişlik, çarpma yada bir sert bir şeyin travmasına maruz kalmadı iseniz yüksek bir ihtimalle patolojik sonuçlara ya da hastalıklara bağlı olarak oluşmuş olmalıdır. İnsan vücudunda sürekli olarak hastalıklara v Kafa arkasında şişlik, çarpma yada bir sert bir şeyin travmasına maruz kalmadı iseniz yüksek bir ihtimalle patolojik sonuçlara ya da hastalıklara bağlı olarak oluşmuş olmalıdır. İnsan vücudunda sürekli olarak hastalıklara ve sağlık sorunlarına karşı risk ve hassas durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hiç bir olumsuz durum göz ardı edilmeden sürekli kontrol altında olmak gereklidir. Geçmişi bir haftadan daha fazla süreli olan kafa arkası şişliklerin de mutlaka bu durum dikkate alınarak tedavi altına alınmalıdır. Kafa arkasında şişlik problemi ile uzmana giden hastaların bir çoğu yağ kisti sonucu ile karşı karşıya kalmaktadır. Yağ kisti beş dakika kadar kısa bir sürede tedavi edilebilen bir problemdir. Yağ kistinin haricinde kafa arkasında şişlik olarak ben, damar beni, siğil hastalıkları da görülebilir. Fakat en genel olarak karşılaşılan problem yağ kisti olmaktadır. Bu sorun halk arasındaki adı yağ bezesi olarak bilinse bile bunu bu şekilde tabir etmek doğru bir sonuç vermemek olur. 

Kafa arkasında şişlik oluşmasının sebepleri,

Çoğulukla yağ kisti olarak görülen bu şişlikler tehlikesi olmaya bir problemdir. Bu şişlikler kötü bir sonuç çıkacağı korkusu ile kişiyi psikolojik bozukluk durumuna sokmaktadır. Fakat bu problem beş dakikalık kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılabilir. Bir çok kişinin büyük problemi olarak ortaya çıkan saçta yağlanma problemi bölgede biriken yağlanma ile yağ kistine dönüşebilir. Aslında saç kökleri için gerekli ve sağlıklı olan yağ yağ bezelerine dönüşerek salgılarını dışarı akıttıkları zaman dökülen saç gözeneklerini tıkayarak buralarda kist şeklinde şişlikler oluşmasına sebep olurlar. Bu alanda lipom oluşturarak büyürler ve uzak mesafeden bile fark edilebilecek duruma gelirler. Hastada ciddi ağrılara sebep olmazlar fakat sert bir yapı oluştururlar.

Kafa arkasında şişliklerin tedavisi,

kafa arkasında şişlik yağ bezesi olarak ortaya çıkmış ise uzman bir doktorun muayenesi sonucunda yaklaşık olarak beş dakika kadar kısa bir sürede kurtulunabilir. Kistin oluştuğu bölgede bir ya da iki kesi yapılarak kist çıkarılır. Kistin kapsülünün tamamen temizlenmesi çok önemlidir aksi takdir de hastalık kendini tekrarlayabilir duruma gelir. Kist kesi çıkarılabilecek en küçük şekilde yapılmalıdır. Yoksa iz kalır ve bu nedenle şişliğin yarısı kadar kesmek yeterli olacaktır. Kist çıkarıldıktan sonra cerrahi dikiş yapılır. Hastanede yatma, işe gidememe, derslerden uzak kalma gibi problemler yaşamaya gerek kalmadan aynı gün içerisinde tedavisi yapılabilir. Ameliyatın ertesi günü günlük sosyal hayata devam edilebilir. Banyo dahi yapılabilir. Kafa arkasında şişlik sebebi ben ya da siğil ise bunun tedavi yöntemi de yine çok kısa bir zaman alan lazerdir. Bu tedavide en yaygın olarak kullanılan yöntem radyo frekans ve elektrokoter dir. Bu makinalar ile buharlaşma yaptırılarak kurtulabilirsiniz.
]]>
Kafada Sert Şişlik https://www.sislik.com/kafada-sert-sislik.html Tue, 13 Nov 2018 04:02:54 +0000 Kafada Sert Şişlik; Kafa kısmında oluşan sert şişlikler ilk etapta bir yere çarparak ve travma sonucunda oluşmamış ise yağ bezesi gibi görünse de ancak kafadaki bu tür sert şişlikler kist olarak isimlendirilir. Kafada çıkan Kafada Sert Şişlik; Kafa kısmında oluşan sert şişlikler ilk etapta bir yere çarparak ve travma sonucunda oluşmamış ise yağ bezesi gibi görünse de ancak kafadaki bu tür sert şişlikler kist olarak isimlendirilir. Kafada çıkan şişlikler bir hafta içerisinde geçmedi ise mutlaka önemsenmeli ve sorunun nedenini öğrenilerek tedavi edilmesi gerekmektedir. Çoğunlukla yağ bezesi(kist) olan kafadaki sert şişlikler, tehlikeli olmamakla beraber günümüzde tedavisi çok kısa süre 5 dakika falan sürmektedir. Halk arasında kafada ben diye de bilinmektedir. Kafadaki şişlik ben değildir. Çünkü; benler ameliyatsız alınırken yağ kistinin tek çözümü ameliyattır.

Kafada Sert Şişlik neden olur; Saç yağlanmaları çoğu kişinin ortak problemi haline gelmiştir. Saç sağlığı için yağlı saçlar aslında gereklidir. Kıl kökleri dibinde bulunan yağ bezleri sürekli yağ salgılamaktadır. Saç dökülme problemi yaşayan kişilerde yağlanma daha belirgin haldedir. Bir de bu durumun tam tersi olarak, yağ bezlerinin salgılarını dışarı aktardıkları deliklerin tıkanması ile birlikte bu salgı dışarı çıkamayarak kafa derisi içerisinde toplanmakta ve bir lipom haline gelmektedir. Küçükken fark edilemese de büyümeye başladığında uzaktan bile kolaylıkla fark edilebilir. Çok sert yapıya sahip olan kafa şişliklerin de ağrısı olmamaktadır. Mutlaka etrafınızda kafasında sert şişlik olan kişilere rastlamışsınızdır.

Kafada Sert Şişlik Tedavisi; Kafadaki sert şişliklerin kendiliğinden geçmeyeceğini bilmeniz gerekmektedir. Geçme ihtimali olmadığı gibi gittikçe büyüyecektir. Bu sebepten dolayı mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olarak 5-6 dakika içerisinde kafadaki sert şişliklerden kurtulabilirsiniz.

Kafada Sert Şişlik Ameliyatı; Kafadaki şişlik olan alanda 1-2 kesi yapılarak kist çıkarılır. Çıkarılan kist sonrasında cerrahi dikiş ile dikilmektedir. Hastanın hastanede yatmasına gerek bile kalmaz. Kişi tedavi sonrasında evine hatta işine dönebilir. Kafada birden fazla olan sert şişlikler hepsi aynı anda değil farklı zamanlarda aldırmak gerekmektedir. Kafadaki şişlik tedavi edildikten sonra aynı yerde asla çıkmayacaktır belki kafanın başka bölümünde çıkabilmektedir.
]]>
Parmakta Şişlik https://www.sislik.com/parmakta-sislik.html Tue, 13 Nov 2018 13:12:59 +0000 Parmakta şişlik birçok nedenden dolayı ortaya çıkar. Bu nedenler enfeksiyonlar incinmeler hatta devamlı yapılan hareketler bile olabilir. Parmağınız eğer kırılmış ise evde kendi yöntemlerimizle problemi geçirmeye çalı Parmakta şişlik birçok nedenden dolayı ortaya çıkar. Bu nedenler enfeksiyonlar incinmeler hatta devamlı yapılan hareketler bile olabilir. Parmağınız eğer kırılmış ise evde kendi yöntemlerimizle problemi geçirmeye çalışmak yerine tıbbi müdahale yöntemlerini seçmeniz oldukça önemlidir.

Parmak neden şişer

Parmakta şişlik doku içerisindeki sıvı birikimidir. Böylece git gide büyüyen şişlik deri içerisinde baskı yapar.

Parmakta Şişlik Üç Yerde Olabilir
 • Kemiği çevreleyen doku içerisinde yumuşak doku şişliği
 • Kemiğin içinde yada parmak eklemlerinde
Parmak şişmesinin hangi yerde olduğunun kesin olarak belirlenmesi oldukça önemlidir. Parmağın tamamen şişmesinden ziyade bazen de bir sıvı yada kütle birikmesi bölgesel şişliklere yol açar. Çoğu parmak şişlik durumu vücudun başka bölgelerinde oluşan şişlikler iltihaplanma ile alakalı olur. İltihaplanma incinmeleri en aza indirerek dokuya hiçbir zarar vermemek için vücudun vermiş olduğu tepkidir. Şişlikte iltihaplanma ile meydana gelen bir özelliktir. Kişiye acı vererek parmakta kırmızılık ve yanma hissi ile ilerleyen zamanlarda yapabilir.

Parmakta Şişlik Sebepleri

Birçok şişliğin nedeni parmakta yada tüm elde oluşan iltihaplanmadır. Vücudun çok hareket eden aktif bölgelerinde oluşan iltihaplanmalar gibi parmaklarda oluşan şişlikler de fiziksel yada deri içerisindeki sakatlıklar yumuşak doku zedelenmesi ve enfeksiyonlarla alakalıdır. Ancak parmak şişmesi vücutla alakalı bir hastalığın belirtisi olarak elde oluşmuş olabilir. Parmaktaki çeşitli büyümeler böylelikle bölgesel şişmeler yada kitleler halinde ortaya çıkmaktadır.

Romatoid Artrit; Eklemin dış bölgesinin iltihaplanmasına sebep olan bir hastalık türüdür. Nedeni bağışıklık sisteminin vermiş olduğu anormal tepkidir.

İncinmeler;doku içinden yada fiziksel zorlanmadan kaynaklı olabilir. Parmağınız gün içinde birçok zorlu esnekliği ve dayanıklılığa karşı koymaktadır. Çok şiddetli bir incinme meydana geldiğinde şişen yerin dokusuna zarar vermeye yeterlidir.

İltihaplanmalar; daha çok parmak derisinin bir kere hasar görmesine ve böylelikle de bakterilerin ve mikroorganizmaların altına girmesine izin vermektedir. Kırılan ya da kesilen parmakta ortaya çıkan zarar her gün çeşitli maddeler ile temas halinde olan elimizdeki bakterilerin kendine ev olarak seçtiği bir yer haline gelmektedir.

Parmakta Şişlik Tedavisi

Parmakta şişlik çok daha ciddi bir sorundan kaynaklanabileceği gibi ilk önce altta yatan nedeni bulmak oldukça önemlidir. Bunun haricinde şişliğe şu yöntemler iyi gelmektedir.

Bandaj İle Sarın; Şişen parmağı elastik bandaj ile sıkıca sarın bunu da düzgünce hareketi azaltacak kadar yapmanız gerekir. Ancak bandaj ile şişen parmağa sararken kan akışının devam etmesine özen gösterin. Eğer bandaj sizi rahatsız ediyorsa yada zamanla acı artıyorsa soğukluk, karıncalanmalar yada uyuşmalar hissediyorsanız bandajı biraz gevşetin elastik olmayan ya da aşırı sıkı bandaj kullanmanız oluşan şişliği ciddi derecede artırır yada parmağınıza yeteri kadar kan akışı olmasını engeller.

Buz Uygulaması; Elinizi dinlendiren ve şişen bölge için buz uygulaması yapın. Buz uygulaması ağrıyı hafifletir ve şişliği azaltır buzu direkt olarak teninize temas ettirmeyin. Çünkü kan akışını azaltır derimize zarar verir bu durumda donmaya sebep olur. Bunun yerine bir havlunun arasına buzu sararak şişen yere buz uygulaması yapın. Bu işlemi 10-20 dakika aralıklarla günde en az 3 kere uygulayın. Şişen yerde buzu en az 20 dakika boyunca tutmanız yeterli yeterli olacaktır. 20 dakikayı geçtiğiniz zaman şişen yerde hafif bir kan akışı doku zedelenmesine yol açar.
]]>
Peniste Şişlik https://www.sislik.com/peniste-sislik.html Tue, 13 Nov 2018 20:18:54 +0000 Peniste şişlik, insanlar arasında fazla duyulmasa da erkeklerde fazlaca görülen bir hastalıktır. Sebepsiz bir yere peniste oluşan şişlikler insanlarda büyük korkuya sebep olmaktadır. Genellikle bölgesel olarak ortaya çıkan bir Peniste şişlik, insanlar arasında fazla duyulmasa da erkeklerde fazlaca görülen bir hastalıktır. Sebepsiz bir yere peniste oluşan şişlikler insanlarda büyük korkuya sebep olmaktadır. Genellikle bölgesel olarak ortaya çıkan bir sorundur fakat bazı erkeler de penis şişmesi, penisin tüm yüzeyine kapsamaktadır. Tüm yüzeyi kapsaması biraz daha hafiftir. Fakat sadece bölgesel olarak penis şişmesinin altında ciddi sebepler olabilir. Bir tür kanser ve ya kitleden dolayı peniste şişmelere neden olur. Penis şişmesinde hemen panik olmamak gerekir çünkü illaki altında kötü sebepler var olarak düşünülmemelidir. Fazla vakit kaybetmeden doktorunuza gidip şişme sebepleri araştırılmalıdır. Penis şişmesi sebeplerinin altında kanser yatıyorsa ölümcül sonuçlara bile sebep olabilmektedir. Penis şişmesi genelde çocuklarda ve ergenlik dönemindeki kişiler de olduğu gözlemlenmiştir. Çocuk sünnet olmadıysa fazla korkmamak gerekmemektedir altında basit sebepler vardır, fakat sünnet oldu ise vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. 

Peniste şişlik nedenleri şunlardır:
 • En önemli etken enfeksiyondur. Çocuklarda ve yetişkinlerde en büyük sebeplerden biri enfeksiyondur. Enfeksiyon kapma sebepleri ise sünnet, cinsel ilişkide sık partner değiştirme ve penise darbe alma sonucu olmaktadır. 
 • Balanit adı verilen penisin ucunun iltihaplanması ile oluşan hastalıktır.
 • Priapizm adındaki hastalık penis şişmesine neden olmaktadır.
 • Bazı kanser hastalıkları da penis şişmesine sebep olmaktadır. Testitler de görülen kanser hastalıkları penis şişmesine sebep olmaktadır.
 • Penis bölgesine ya da kasık bölgesine alınan darbe, travmalar ve yaralanmalar da penis şişmesine sebep olmaktadır. Beklemeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
 • Bunların dışında ise dar kıyafet giyimi, alerjik sebepler, cinsel yolla buluşan hastalıklar, giysilerin sürtünmesi, idrar yolu enfeksiyonu, ağır ilaçlar bunlarda penis şişmesine sebep olmaktadır.
Peniste şişlik için yapılabilecekler:
Penis şişmesinde fazla yapılabilecek bir şey yoktur fakat fazla mikrop kapmaması için şunları yapmanız gerekmektedir:
 • Kısa süreli soğuk uygulama fakat fazla hassas bölge olduğu için uzun süre yapmamak gerekmektedir.
 • Penis bölgesinde tahriş var ise tıbbi yapılan tedavilerin yanı sıra bu bölgeyi temiz tutmak gerekmektedir.
 • Belli bir süre cinsel ilişkiye girmemek gerekmektedir.
 • Sık sık iç çamaşırını değiştirmek ve temizliğine son derece dikkat etmek
Bunlar sadece ön önlemdir. Doktora biran önce gidilmeli ve yapılan tahliller sonucunda doktorun vereceği ilaçları kullanmak gerekmektedir. Çünkü altında büyük sebeplerde yatıyor olabilmektedir.
]]>
Kulak Arkasında Şişlik https://www.sislik.com/kulak-arkasinda-sislik.html Tue, 13 Nov 2018 21:24:38 +0000 Kulak arkasında şişlik; kişinin vücut içerisinde bir enfeksiyon olduğu göstermektedir. Kulak arkasında şişlik uzun zamandır var ise ciddi bir sorun olduğunun habercisidir. Acil olarak tıbbi müdahale gerektirir. İnsan v Kulak arkasında şişlik; kişinin vücut içerisinde bir enfeksiyon olduğu göstermektedir. Kulak arkasında şişlik uzun zamandır var ise ciddi bir sorun olduğunun habercisidir. Acil olarak tıbbi müdahale gerektirir. İnsan vücudunun birçok yerinde lenf düğümü bulunmaktadır. Özellikle  bulunduğu yerler kolların arkası, boyun ve kulak arkaları. Lenf düğümleri ufak fasulyeleri andırmaktadır. İçerisinde sıvı veya bazı besinleri barındırırlar. Vücutta ve kanda yer alan atık maddelerin dışarı atımını sağlamaktadır. Vücuttaki lenf düğümleri birer savaşçı gibi kana bulaşan virüs, bakteri tarzındaki zararlı olan maddelere karşılık olarak antikor üretimini sağlar. Devamında zararlı olan maddeleri emerek vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.

Kulak arkasında şişlik oluşmasının nedenleri

Vücutta yer alan lenf düğümleri bağışık sisteminin harekete geçirir. Vücutta bulunan yeni dokular gibi lenf düğümleri değişeme oldukça hassastır. Belirteceğimiz nedenler ise kulak arkasındaki şişliklerin en yaygın sebepleridir.

Enfeksiyon: Lenf düğümlerinin şişmesini sağlayan virüssel, bakteriyel, mantar ve enfeksiyon gibi sebeplerden kaynaklı olmaktadır. İnsan vücudunun içerisine enfeksiyon saldırdığında, hücreler savaş açarak antikor üretmeye başlarlar. 
lenf düğümleri enfeksiyona karşı antikor üretmesi onların şişmesine sebep olur. Antikor üretimi yapan lenf düğümleri o anda şişer. Kulak arkasında bulunan lenf düğümleri şişmiş ise gözlerde, kafa derisinde ya da kulakta enfeksiyonun olduğunun göstergesidir. Bu şişliğe alerjik reaksiyondan  da kaynaklı olabilir.

Kulak arkasında şişlik oluşmasına neden olan enfeksiyonlar;
 • Ağız içerisinde bakteri: Bademciklerde meydana gelen enfeksiyon türünde de vücut antikor üretir. Bu nedenden dolayı şişlik oluşur. Ayrıca diş eti iltihabı ve ağızda yer alan yaralarda lenf düğümlerinin şişmesini sağlar.
 • Mantar enfeksiyonu: Vücut mantar enfeksiyonuna karşı antikor üretir ve bu da şişliğe neden olur. Oluşan enfeksiyon kafa derisinin içerisinde kaşıntıya ve cilde zarar veriyor ise kişide saç kaybı gibi sorunlar yaratabilir.
 • Mononükleoz: Mono ya da mononükleoz oluşması da lenf düğümlerinde şişmeyi oluşturur. Bu rahatsızlığı kan testi ile tespit edilebilir. Mono rahatsızlığının belirtileri hemen hemen grip il aynıdır. Bunun yanına birde birkaç gün olarak süren aşırı bir yorgunluk ek olabilir.  
Yaralanma ve travma kaynaklı: Boyun kısmında oluşan yaralanmada vücut kendini iyileştirmeye çalıştığı için lenf düğümlerinin şişmesine sebep olur. Kişide gerçekleşen kesikler ve ısırıklarda şişlik meydana getirebilir. Bunun nedeni vücut yaralandığı zaman enfeksiyona karşı savaş açar. Genital bölgeler, eller ve ayaklarda oluşan hassas kısımlardaki yaralarda lenf bezlerinin şişmesine sebebiyet gösterir.

Bağışıklık sistemi hastalıkları: Deri veremi ve haşimato hastalıklarında bağışıklık sistemi savunma için lenf bezleri kulak arkasında şişlik oluşturabilir.

Kanser: Kanser türlerinin bazıları lenf düğümlerinin şişmesine sebep olmaktadır. Bu kanser çeşidi ise kan seri ve lenfomadır. Vücut içerisinde hastalıklı olan hücreler dolaşır. Bu durumda kulağın arka tarafında şişlik belirmiş ise tümörden kaynaklı olarak vücudun alarma geçtiğini gösterir. Belirti olarak kızarıklık, şiddetli ağrı ve 1 cm yi geçen şişlikler tarzında belirtileri vardır.

Kulak arkasında şişlik tedavisi

Oluşan şişliğin tedavisinde amaç hastalığı ve rahatsızlık beraber süren belirtileri aza indirmeyi amaçlar. Evde uygulanacak tedavi rahatlamayı sağlamaktadır. Ancak evde uygulanan  tedavi bir sonuç vermez ise acil olarak doktora başvurulması gereklidir.

Evde tedavi: Genellikle ev ortamında uygulanan tedavide kulak arkasında yer alan şişliği iyileştirmeye yardımcı]]> Gögüste Şişlik Ve Ağrı https://www.sislik.com/goguste-sislik-ve-agri.html Wed, 14 Nov 2018 04:14:17 +0000 Göğüste Şişlik Ve Ağrı; Göğüste oluşan hassasiyet genellikle kadınlarda menstrüal döngüsünün ikinci yarısında kendisini gösteren ortak bir sorundur. Göğüste şişlik ve ağrı oluşumu kadınlarda adet önce Göğüste Şişlik Ve Ağrı; Göğüste oluşan hassasiyet genellikle kadınlarda menstrüal döngüsünün ikinci yarısında kendisini gösteren ortak bir sorundur. Göğüste şişlik ve ağrı oluşumu kadınlarda adet öncesi dönemlerde de hafif düzeyde ya da şiddetli düzeyde kendisini gösterebilir. Süt kanallarında oluşan ve östrojen salgılanmasının artmasıyla birlikte kendisini gösteren şişlikle söz konusudur. Ancak bu durum oldukça doğal bir döngündür. Bununla birlikte meydana gelen ağrılar ise tehlikeli bir hastalığını belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Göğüs kısmında oluşan dolgunluk beraberinde bir takım şişliklere ve ağrılara sebep olabilir. Bu bakımdan göğüste şişlik ve ağrı sorununa karşı dikkatli olmak ve önceden soruna ilişkin tedavi yöntemlerini araştırmak gerekmektedir. Zira göğüs dokusunda oluşan hislerde meydana gelen değişimler ve bir takım kabalıkların fark edilmesi bazen zor olabilmektedir. Bu bakımdan uzman bir desteğin mutlaka alınması şarttır. Bu makalemizde sizlere göğüste şişlik ve ağrı oluşumunun nedenlerinden ve uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Göğüste Şişlik Ve Ağrı Sorununun Nedenleri

Özellikle hamilelik döneminde kadınların göğüs kısımlarında aşırı büyümeler gözlemlenmektedir. Bu durum gözle görülür bir şekilde kendisini belli eder. Bu durum beraberinde bir takım şişliklerin ve ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumu yanı sıra doğum kontrol haplarının sık sık kullanılması ise beraberinde hafif düzeyli de olsa bayanlarda göğüste şişlik ve ağrı oluşumuna neden olmaktadır. Bilinen diğer nedenleri arasında ise papillomlar ile atikip hiperplazi yani hücrelerin çoğalması sorununu sayabiliriz. Bununla birlikte süt kanallarında meydana gelen genişlemeler yani tıp literatüründe kanal ektazi adı verilen durum ile fibrokistik değişimlerde göğüste şişlik ve ağrı sorununun yaşanmasına neden olmaktadır.

Aynı zamanda göğse alınan bir takım darbeler de beraberinde göğüs şişliklerine neden olabilir. Bu durum hastalara zor anlar yaşatıp şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Son olarak yağ nekrozu sorunu yani göğüste yer alan yağ dokusunda oluşan hasarlar ile meme enfeksiyonlarını saymak mümkündür. Tüm bu etkenler göğüste şişlik ve ağrı oluşmasına neden olmaktadır.

Erken önlem ve teşhis konulmaması halinde yaşanan şişlik ve ağrı sorunu hastalığın çok daha ileri boyutlara taşınmasına neden olmaktadır. Bu bakımdan göğüste şişlik ve ağrı oluşumunun belirtilerini bilmemiz gerekmektedir. Önlem alınmadığı takdirde ise bir takım meme kanseri sorunlarıyla da karşılaşılması söz konusu olabilmektedir.

Göğüste Şişlik Ve Ağrı Sorununun Tedavisi

Göğüste oluşan bir takım ağrılar, şişmeler ve morarmalar gibi sorunlara karşı hastaların vakit kaybetmeden uzman bir doktora danışması gerekmektedir. Özellikle de kadınlarda görülen meme kanseri riskine karşı erken önlem almak oldukça önemli bir husustur. Bunun için de göğüste şişlik ve ağrı sorununun temel sebebinin araştırılması gerekmektedir.

]]>
Testiste Şişlik https://www.sislik.com/testiste-sislik.html Wed, 14 Nov 2018 23:24:41 +0000 Testiste şişlik, erkeklerde testislerin etrafında bulunan zarların arasındaki sıvının çoğalması ile oluşan probleme testiste şişlik adı verilir. Tip literatüründe hidrosel, halk dilinde de testislerin su toplaması olar Testiste şişlik, erkeklerde testislerin etrafında bulunan zarların arasındaki sıvının çoğalması ile oluşan probleme testiste şişlik adı verilir. Tip literatüründe hidrosel, halk dilinde de testislerin su toplaması olarak bilinmektedir. Bu problem bir hastalık değil bir hastalığın belirtisi olarak görülmektedir. Çoğu erkekte hastalık açısından bakıldığında önemli bir problem olmayıp sadece estetik olarak sıkıntı oluşturur. Özelikle bu problem, erkeğin bacak bacak üstüne attığı zamanlarda veya dar pantolon tercih ettiğinde daha da çok kendini belli eder.

Testiste şişlik neden olur
 • Testiste şişlik, bazı enfeksiyon hastalıkları nedeniyle oluşabilir. Bunlar; bel soğukluğu, klemidya, idrar yolu iltihabı ve bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar bu probleme neden olur.
 • Testiste sperm sağlayan kordonun şiddetli bir şekilde burkulması ile testis torsiyonu oluşur. Böylece bölgede kan akışı engellenir ve bu da testiste şişlik probelemine nesne olur.
 • Epididimde kist görülmesi de bu probleme neden olur. Ancak ağrı yapmaz ve kısırlığa yol açmaz. 
 • Bunun yanında varikosel ve testis kanseri problemleri de testiste şişlik problemine sebep olmaktadır.

Testiste şişlik nasıl tedavi edilir

Testiste şişlik probleminin tedavisi için ilk önce bu şişliğe neden olan problem belirlenir ve ona göre tedavi uygulanır. Çok ileri derecede bir hastalık olmadığında ilk olarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer ağrı fazla ise 10 günlük, yüksek dozda antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer hastalık ileri derecede ise cerrahi müdahaleler uygulanır. Varikosel embolizasyonu ve hidroselektomi tedavileri ile toplardamar şişmesi engellenir ve bu bölgede kan dolaşımı sağlanır. Ayrıca testis torsiyonu ameliyatı ile burkulan damar düzeltilir ve kan akışı sağlanır. Kist ameliyatlarında ise şişliğe neden olan kist alınarak bu problem tedavi edilir. 

Evde yapabileceğiniz tedaviler ise şunlardır:
 • Sırtüstü uzanarak ağrının ve şişliğin oluştuğu bölgeye sıcak havlu ile tampon yapabilirsiniz.
 • Sporcu çamaşırları kullanarak testislerin yukarıda tutulmasını sağlayarak şişin hızlıca inmesini sağlayabilirsiniz.
 • Ağır egzersizlerden ve bir süre cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekecektir.
 • Uzun süre ayakta durmak da ağrının artmasına neden olacaktır. Bu nedenle çok ayakta kalmamaya dikkat edin.
]]>
Gırtlakta Şişlik https://www.sislik.com/girtlakta-sislik.html Thu, 15 Nov 2018 01:53:02 +0000 Gırtlakta Şişlik, Gırtlak yutkunmayı, konuşmamızı sağlayan önemli organlardan biridir. Gırtlakta şişlik günümüzde bayan erkek fark etmeksizin karşılaşılan bir durumdur ve ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden gırtlakt Gırtlakta Şişlik, Gırtlak yutkunmayı, konuşmamızı sağlayan önemli organlardan biridir. Gırtlakta şişlik günümüzde bayan erkek fark etmeksizin karşılaşılan bir durumdur ve ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden gırtlakta şişlik gibi bir durumla karşı karşıya kaldıysanız mutlaka hekime başvurmalısınız. İhmale gelmeyecek kadar ciddi bir durum olan ve beraberinde kanseri getirebilen gırtlakta şişlik gırtlağın hangi bölümünde ise ona uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Gırtlakta şişlik gırtlağın bölümleri olan alt üst ve orta kısımda meydana gelebilir. Soluk borusuyla bağlantılı olan alt kısım nefes almamıza yardımcı olurken orta kısımda da ses tellerimiz yer alır.

Gırtlakta Şişlik Neden Olur
Gırtlakta şişlik vücudunuzun enfeksiyona karşı gösterdiği bir tepkidir. Gırtlakta bulunan lenf bezlerinin şişmesi gırtlakta şişlik şikayetinin en sık rastlanan sebebidir. Boyunda bulunan lenf bezleri dışarıdan hissedilemez ve görülemez. Fakat enfeksiyon sonucunda şişerek büyür. Enfeksiyon haricinde doğum sırasında oluşan kistlerde gırtlakta şişlik sebeplerinden biridir. Tiroid bezinin işlevini yerine getirememesi sonucunda gırtlakta şişlik meydana gelebilmektedir. Tiroid bezinin çalışmasındaki aksaklık fonksiyon bozukluklarını meydana getirebilir. Bazende guatr oluşumuna neden olan tiroid bezlerinin kontrolünün düzenli olarak yaptırmakta fayda var.

Gırtlakta Şişlik Belirtisinde Ne Zaman Doktora Gidilmelidir
Gırtlakta şişlik durumuyla karşılaştığınızda hemen doktora gitmelisiniz. Erken teşhis ve tedavinin hayat kurtarabileceğini unutmamalısınız. Ciddiye almadığınız gırtlakta şişlik sigara ve alkol kullananların çoğunda gırtlak kanseri belirtisi olarak biliniyor. Sigaranın içindeki maddelerinin tetiklediği gırtlak kanserinin diğer belirtileri ise şişliğin yanında seste kısılma, yutkunma zorluğu, nefes darlığı, şiddetli boğaz ağrısıdır. Eğer kanser ses tellerinin olduğu orta kısımda değilse ilk belirtiler gırtlakta şişlik ve şiddetli uzun süren boğaz ağrısıdır.

Gırtlakta Şişlik Tedavi Yöntemleri Nelerdir
Gırtlakta şişlik sorunun ilk önce neden kaynaklandığı belirlenir ve uygun tedaviye başlanır. Eğer gırtlakta şişlik enfeksiyon kaynaklı lenf bezinin şişmesiyse iki haftalık düzenli antibiyotik kullanımı faydalı olacaktır. Düzenli kullanım sonucunda ağrılarınız azalacak ve 2-3 hafta gibi bir süreçte gırtlakta şişlik probleminizde kurtulacaksınız. Eğer gırtlakta şişlik doğumsal kistik bir kitleden kaynaklanıyorsa cerrahi tedavi yöntemi uygulanır. Kistin çıkarılması sağlanır. Gırtlakta şişlik kötü huylu tümörden oluşuyorsa yine cerrahi müdahale gerekmektedir. Gırtlakta şişlik tedavisi kulaktan dolma bilgilerle uygulanacak düzeyde değildir. Bu yüzden gırtlakta şişlik, boğaz ağrısı, ses kısılması ve nefes alamama gibi belirtiler mevcutsa hemen kulak burun boğaz uzmanına görünmelisiniz.
]]>
Kolda Şişlik https://www.sislik.com/kolda-sislik.html Thu, 15 Nov 2018 04:17:06 +0000 Kolda şişlik; kendini ödem ya da damarların tıkanmasından dolayı gösterebilir. Kas düğümlenmesi de kolun şişmesine neden olmaktadır. Kol şişmesinin birçok nedeni vardır. Bunlar basit konular olabileceği gibi ciddi hastalıkl Kolda şişlik; kendini ödem ya da damarların tıkanmasından dolayı gösterebilir. Kas düğümlenmesi de kolun şişmesine neden olmaktadır. Kol şişmesinin birçok nedeni vardır. Bunlar basit konular olabileceği gibi ciddi hastalıklardan da kaynaklı olabilir. Sebebi bilinmeyen kol şişmeleri de mevcuttur. Genellikle yaşanan kol şişlikleri atardamara bağlı şişliklerdir. Atardamara bağlı şişlikler genellikle farklı olabilir. Bu kolun derisinin altında olan şişliklerdir. Derinin altında pıhtı oluşumu görülür. Bazen kolu zorlamadan kaynaklı da şişliklere rastlanmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi kol şişmesinde de erken tedavi ve erken teşhis önemlidir. 

Özellikle 20-45 yaşları arasındaki kişilerde kol şişmesine sıklıkla rastlanmaktadır. Kolda şişlik durumu ev hanımlarında sıklıkla görülmektedir. Temizlik yaparken kollarını sıklıkla kullandıkları gibi, kullandıkları bezi çok fazla sıkmalarından kaynaklı kolda şişme görülür. Bu durum hassas kadınların kollarında ödem oluşmasından ve kaslarının zedelenmesinden dolayı olmaktadır. Kol şişmesinin bir diğer nedeni ise kalbin her kasılmasında koldan çekilen kanın toplardamarların geri bırakması ile kalbe girememesidir. Kolda oluşan ödem beslenme alışkanlığı ile de bağlantılıdır. Genelde çok fazla tuz tüketen kişilerde su tutmasından dolayı ödem olduğu ve bu kolda şişmeye neden olduğu görülmektedir. Özellikle böbrek hastalarında tuz daha fazla ödem oluşturmaktadır. 1 gram tuz bir bardak suyu vücutta tutar. Kolda şişlik böcek ısırıklarından da kaynaklı meydana gelmektedir. Bazı böcek ısırıkları alerjiye neden olarak şişlik yaratabilir. 

Kolda şişlik nedenleri;
 • Dolaşım bozukluğu
 • Toplardamar bozukluğu
 • Kol kısmında kaza sonucu meydana gelen ezilmeler
 • Kol kemiklerinde enfeksiyon 
 • Koldaki sinirlerin sıkışması
 • Stres 
 • Romatizma
 • Hareketsiz kalmak
 • Ödem
 • Sigara ve alkol bağımlılığı
Kolda şişlik tedavisi;
Uygulanacak tedaviye hastanın kilosu, herhangi bir rahatsızlığı, alkol ve sigara tüketimi, kolundaki şişliğin nedeni bilinerek karar verilir. Yapılması gereken ilk şey bir süre kolumuzu zorlamamak ve dinlenmek olmalıdır. Temiz havada bir süre dinlenilmelidir. Örneğin yayla tarzı yerlere gidilmelidir. Böylece vücudunuz temiz hava sayesinde daha dinç kalacaktır. Ödem varsa ve kolunuzdaki şişliğin nedeni bu ise ödemin geçmesine yardımcı olacaktır. Düzenli spor yapmakta vücuttaki ödemi atmaya yarar.
]]>
Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik https://www.sislik.com/burun-ameliyati-sonrasi-sislik.html Thu, 15 Nov 2018 18:05:22 +0000 Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik; Burun ameliyatı sonrasında şişliklerin sorunsuz bir şekilde iyileşmesi her hastanın arzusudur. Burun ameliyatı sonrasında belirli bir süre hastanın dikkat etmesi ve burundaki şi
Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik; Burun ameliyatı sonrasında şişliklerin sorunsuz bir şekilde iyileşmesi her hastanın arzusudur. Burun ameliyatı sonrasında belirli bir süre hastanın dikkat etmesi ve burundaki şişliklere alışması gerekecektir. Bundan dolayı ilk birkaç hafta doktorunun önerilerini dikkate alması gerekmektedir. Günümüzde, burun ameliyatları daha çok travmadan değilde burun şeklini beğenmediği için, yeni bir  görünüm elde etmek ve burun eti olan kişilerin rahat nefes almak için yaptırmaktadır. Güzel görünüm elde etmek ve rahat nefes almak için yapılan burun ameliyatları sonrasında bazı zorluklarla karşılaşılabilmektedir. Bunlar burunda şişlik ve morluk görülmesi gayet normaldir. Burun ameliyatları sonrası şişlikler kişiden kişiye göre az veya çok şişlik olarak değişim gösterebilmektedir. Burun ameliyatı olan kişilerin istediği şişlik ve morlukların azalmasını ve gitmesini istemektedirler. Fakat bu konuda zamana ihtiyaçları olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik Nedenleri; Burun ameliyatlarında ilk saatlerde şişliğin az miktarda meydana gelmesi gayet normal bir durumdur. Bu şişlikler genellikle giderek artacaktır. Şişlikleri azaltan kremler kullanılabilir. İki gün boyunca şişlik devam edebilir ve artabilir. Vücudun yapılan burun ameliyatı nedeni ile böyle bir tepki vermesi gayet normaldir. Ameliyat sonrasında zaman geçtikçe burundaki şişlikte azalacaktır. 

Burun Ameliyatı Sonrası Şişliği Azaltmak İçin; İlk günlerde aşırı sıcak yemek yenmesi ve bu gıdaların buharının yüze doğru yaklaştırılması burun ameliyatları sonrası morluk ve şişliğin artmasına neden olacağı için dikkat edilmesi gerekmektedir. Hastanın başı yüksekte tutularak daha fazla şişmesi önlenebilir. Sırtın arkasına yastık koyarak yatılması gerekmektedir. Burun ameliyatı sonrası şişliklerin ve göz altlarında  morluklar oluşabilir. Bu durum hastayı korkutmamalıdır.

Burun ameliyatı sırasında ameliyat anestezi olarak yapılmış olsa da burun törpüleme işlemleri nedeniyle ister istemez burun ameliyatı sonrası şişlik kaçınılmaz bir durumdur. Burun ameliyatı sonrası şişlik kişiden kişiye farklılık gösteren kimi kişide az burun şişliği kimi kişide çok burun şişliği olağan bir durumdur. Burun ameliyatlarından bir hafta sonra, burnun üzerine konulan kalıp açılınca şişliğin iyice azalmasını sağlayacaktır. Bu durum dışarıdan çok anlaşılmasa da hastanın kendisinin hissedecek olduğu bir durumdur. Burun ameliyatlarındaki şişlik ilk ayda  % 60-70 azalsa da yeni burun yapısının detaylarının görülebilmesi için yani şişliklerin tamamen gitmesi için bazen bir yıl bile geçmesi gerekebilir.
]]>
Vulvada Şişlik https://www.sislik.com/vulvada-sislik.html Thu, 15 Nov 2018 18:27:59 +0000 Vulvada Şişlik, Vulva, kadının genital bölgesinin dışarıdan görülen kısmıdır. Küçük ve büyük dudaklar, klitoris, vajina girişinin olduğu ve en üst önemli bölüm vulvanın alanıdır. Bayanların vulva rahatsızlıkl Vulvada Şişlik, Vulva, kadının genital bölgesinin dışarıdan görülen kısmıdır. Küçük ve büyük dudaklar, klitoris, vajina girişinin olduğu ve en üst önemli bölüm vulvanın alanıdır. Bayanların vulva rahatsızlıklarından oluşan şikayetleri genellikle vulvada şişlik, kaşıntı, vulva üstünde lezyon yada yara oluşumu şeklindedir. Genital bölge organları bazı enfeksiyonlar sonucu eşey kabiliyetinin kaybedilmesi gibi sıkıntılarla karşılaşabilir. Dolayısıyla doktorların çok fazla önem verdiği konular arasında genital bölgede şişlik oluşması da vardır. Kadınlardaki genital sisteminde dış tarafta, gözle görülen kısma vulva denir. Kadın vücudunda bu alanda kıllı bölge, klitoris, vajina girişi ile büyük ve küçük dudaklar olarak adlandırılan bölgelerden oluşur. Vulvada şişlik oluşması nedeniyle tıbbi yardım almak vulvada ortaya çıkan sıkıntılar arasında en fazla rastlanan bölgedir. Genital alanda şişlik, varisler, vulvada şişkinlik, yağ bezlerinin veya ter bezleri kistleri, bartholin bezi kistleri ve abseleri, hidradenom, nuck kanalı kisti veya hemanjiom benzeri isimlerle malum sorunlar sebebi ile oluşabilir. Bu sorunlardan birini yaşıyorsanız zaman geçirmeden doktora başvurmalısınız. Kadın genital sistemi dıştaki ve karındaki  organları bağlayan bir sistemdir. Bu yüzden genital alanda meydana gelen bir rahatsızlık karın içi organlara ulaşabileceği için önemli sıkıntılara yol açabilir. Doğum, düşük yapmak, gebelik, hijyen, ameliyatlar, genital bölgeye kullanılan bazı şeyler, antibiyotik tüketimi ve sentetik iç çamaşırları genital alanda iltihaplanma oluşturabilir. Meydana gelen iltihaplanma sebebiyle geneital alanda ağrı, şişlik veya beze oluşabilir. Kadın genital kısmında çeşitli sebeplerde ve biçimlerde şişlikler oluşabilir. 

Vulvada şişlik nedenleri
 • Cinsel birleşmede prezervatif kullanılması 
 • Genital bölgeyi tahriş eden herhangi bir faktör 
 • Elle müdahale 
 • Travma 
 • Vulva iltihabı 
 • Enfeksiyonlar 
 • Mikrop ve mantarlar 
 • Bel soğukluğu rahatsızlığı
 • Klamidya ve Ecoli bakterisinin olması
 • Cinsel ilişkiye girememe 
 • Ateş, 
 • Halsizlik 
 • Dış genital bölgede ağrı 
 • Yürümede zorluk 
 • Elle dokunulduğunda hissedilen şişkinlik gibi semptomları bulunur. 
]]>
Karın Şişliği https://www.sislik.com/karin-sisligi.html Fri, 16 Nov 2018 10:41:41 +0000 Karın şişliği, özellikle yemeklerden sonra hissedilen şişlik hissi normaldir. Çünkü, bazen beğenilen yiyeceklere karşı savunmasız kalınarak aşırıya kaçılabilir. Kişi doymuş olsa da yemek yemekten kendini alı Karın şişliği, özellikle yemeklerden sonra hissedilen şişlik hissi normaldir. Çünkü, bazen beğenilen yiyeceklere karşı savunmasız kalınarak aşırıya kaçılabilir. Kişi doymuş olsa da yemek yemekten kendini alıkoyamaz. Dolayısıyla çok yemeyle alakalı olarak karın şişliği yaşamak normaldir. Fakat karın şişliği her yemekten sonra hissediliyorsa ve rahatsızlık veriyorsa bu durum farklı nedenlerden dolayı yaşanabilir. Sindirim sisteminin yiyecekleri gerektiği gibi sindirememesine ya da tüketilen gıdaya bağlı olarak yaşanabilecek bir sorundur. Mide kaslı bir yapıdan oluşur ve esneme kapasitesi oldukça büyüktür. Mide elastik yapıda bir kese olarak tanımlanabilir. Yetişkin bireylerin midesi yaklaşık olarak 1 litrelik hacmi taşıyabilir. 1 litrelik hacim aşıldığında mide elastik bir yapıya sahip olduğu için genişler. Ancak bu genişleme kişide karın şişliği olarak hissedilir. Gaz ya da çok yemeye bağlı karın şişliği çoğu kişinin maruz kaldığı bir sıkıntıdır.

Karın şişliği belirtileri

Hazımsızlığa bağlı olarak karın şişliği yaşayan kişilerde şu şekilde belirtiler hakim olabilir;

 • Yemek yemeye başlamadan evvel şişkinlik yaşanması, yemeğin az yenilmesine rağmen çok yenmiş hissi
 • Yemek sonrasında rahatsızlık veren karın şişkinliğinin saatler sürmesi
 • Üst karın bölgesinde ve göğüs bölgesinde ağrı yaşanması
 • Göbeğin arka kısmında yanma hissi
 • Mide bulantısı ve kusma

Karın şişliği nedenleri

Karın şişliği farklı nedenlere bağlı oluşabilen bir rahatsızlıktır. Genel olarak tüketilen yiyecek, içecek ve kullanılan ilaçlar tetikleyerek karın şişliği yaşanabilir. Beraberinde beslenme bozukluğu, sağlıksız beslenme, yaşam tarzının sağlık kurallarına uygun olmaması karın şişliğine neden olabilir. Karın şişliği için diğer nedenler;

 • Stres, üzüntü
 • Bazı antibiyotikler ve hastalıklar için kullanılan ilaçlar
 • Sigara kullanımı
 • Aşırı kafein, alkol ve asitli içecek tüketmek
 • Alkol kullanımı
 • Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler
 • Yemeklerin çok hızlı yenmesi
 • Gastrit rahatsızlığı
 • Safra taşları
 • Çölyak hastalığı
 • Kabızlık
 • Bağırsak parazitleri
 • Kalın bağırsak hastalığı
 • Menopoz dönemi
 • Ülser
 • Bağırsak tıkanması
 • Mide kanseri

Karın şişliği için ne zaman doktora başvurulmalıdır

Karın şişliği genel anlamda bakılacak olursa endişe gerektiren bir durum değildir. Fakat şişkinlik 15 günden fazladır sürüyorsa ve şişliğe eşlik eden ağrı varsa bir uzmana danışmakta fayda vardır. Bunların yanı sıra aşağıdaki belirtiler yaşanıyorsa zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır;

 • Devamlı kusma ve kan kusma varsa
 • Anide ve sebepsiz kilo kaybı yaşanıyorsa
 • Dışkı katran şeklinde ve rengi siyahsa
 • Yorgunluk ve halsizlik varsa
 • Yutkunma her geçen gün kötüleşiyorsa bu durumlarda tıbbi destek alınmalıdır.

Karın şişliği teşhisi

Karın şişliğine tanı koyabilmek için doktor birçok anlamda medikal test uygular. İlk olarak hastanın geçmişi değerlendirilerek yaşanan şikayetlerin kalıcı ya da geçici olup olmadığını anlamaya çalışır. Eğer şikayetlerin geçici olduğuna karar verilirse yaşam tarzında yapılacak bazı değişimlerle rahatsızlık çözümlenebilir. Eğer yaşanan şikayetlerin kalıcı olduğu tespit edilirse tümör, kalın bağırsak hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, mide hastalıkları gibi hastalıklardan şüphe edilebilir. Rahatsızlığı kesin olarak tespit edebilmek için;

 • Karın bölgesi röntgeni çekilir. Bu röntgen bölgede hava ya da gaz oluşumunun varlığını tespit eder.
 • İnce bağırsakta bir problemin varlığını tespit etmek için ince bağırsak röntgeni alınır.
 • Gastrit boşaltma işlemi yapılarak midenin sindirim kabiliyeti test edilir.
 • Ultrason, MR ve tomografi tetkikleriyle tümör varlığı ya da kalın bağırsakta genişlemenin olup olmadığına bakılır.

<]]> Alt Karında Şişlik https://www.sislik.com/alt-karinda-sislik.html Sat, 17 Nov 2018 10:40:50 +0000 Alt Karında Şişlik, insan vücudunda alt karın organının bazı nedenlerden dolayı olduğundan daha büyük hale gelmesi ile oluşan şişlik durumudur. Bu alandaki şişlik genellikle sindirim sistemi ve bağırsak işlevleriyle ilgili Alt Karında Şişlik, insan vücudunda alt karın organının bazı nedenlerden dolayı olduğundan daha büyük hale gelmesi ile oluşan şişlik durumudur. Bu alandaki şişlik genellikle sindirim sistemi ve bağırsak işlevleriyle ilgili problem belirtilerinden kaynaklanmaktadır. Kaza ve yaralanmalar dışında enfeksiyon, ani darbe, gaz birikimi, aşırı gıda tüketimi ve alkol kullanımı alt karında şişlik meydana getirebilir. Bunun yanı sıra uzun süre tuvalet ihtiyacının giderilmemesi de etkendir. Herhangi bir sebep ile gelişim gösteren alt karında şişlik, ishal ve kabızlık durumu ile sonuçlanabilir. Öte yandan bu şikayet belirli süre içerisinde kendiliğinden eski haline dönebilir. Söz konusu kısımda yüz gösteren şişlik belirtisi ağrı ve gaz sancısıyla kötü bir hal alabilir. Diğer yandan alt karın bölümüne krampların girmesi deri üzerinin sertleşmesine ve şişmesine neden olur. Özellikle alt karında şişlik oluşumu ciddi hastalıkların da izini taşıyabilir. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşıldığında ilk önce doktora başvurulması gerekli önlemin kısa süre içinde alınması açısından önemlidir. Olağan dışı dayanılmaz ağrı var ise bilinçsizce yapılan müdahalenin yaşam devamlılığını zor durumda bırakacağı unutulmamalıdır.


Alt Karında Şişlik Nedenleri

Yüksek lifli besin: Yüksek seviyede lif içeren besin maddeleri alt karında şişliğe sebebiyet verebilir. Özellikle birçok çeşit meyve ve sebzelerin aşırı tüketimi şişlik oluşumunu tetikler. Bununla birlikte tahıl ve her türlü baklagil ürünleri lif yönünden zengin olduğu için bilinçsizce vücuda alınması tehlikeli sinyali verebilir. Bira ve gazlı içeceklerin fazla miktarda kullanılması da şişlik oluşumuna neden olur.

Bağırsak sendromu: İnce ve kalın bağırsakların yeterli olarak işlevini yerine getirmemesiyle alt karında şişlik meydana gelip huzursuzluk durumları ortaya çıkar. Bu husus önemli sağlık sorunlarından biridir. Tıbbi tedavi gerektirir.

Asit birikimi: Karın boşluğunun alt kısımlarına doğru alınan sıvıların toplanmasıyla zamanla asit haline gelerek rahatsız edici bir şişlik oluşabilir. Bu yüzden idrar tutma süresi kısa tutulmalıdır.
]]>
Göbekte Şişlik https://www.sislik.com/gobekte-sislik.html Sat, 17 Nov 2018 13:14:01 +0000 Göbekte şişlik, Kişi vücudunda bir çok bölgelerde şişlikler görülebilir. Fakat genel olarak herkesin en çok yaşadığı göbekte şişlik durumudur. Bu durum kişinin günlük yaşantısıyla doğrudan ilişkilidir. Yoğun Göbekte şişlik, Kişi vücudunda bir çok bölgelerde şişlikler görülebilir. Fakat genel olarak herkesin en çok yaşadığı göbekte şişlik durumudur. Bu durum kişinin günlük yaşantısıyla doğrudan ilişkilidir. Yoğun stres, düzensiz beslenme, az hareket etme, bağısakların dengeli çalışmaması veya kişinin sürekli gaz içerikli besinler tüketmesi göbekte şişliğe neden olur. Kişi yediği besinleri bağırsakta sindiremezse, bağırsak görevini tamamlayana kadar göbekte şişlik devam eder. Gün içinde sürekli stres yaşayan bazı kişiler de bu durum şişlik olarak dışarı vurabilir. Ayrıca kahve, kola gibi gaz içeren içecekleri çok sık tüketmekte göbeğin sürekli şiş kalmasına neden olur. Bu içeceklerden farklı olarak mercimek, lahana ve fasulye gibi gaz yapan besinlerde şişlik yapar. Vücut gazı dışarı çıkarana kadar şişlik devam eder.

Bütün bu tüketilen besinlere bağlı olarak ta az hareket etmek, kişinin sindirimini zorlaştırır. Ayrıca hava yutmakta gaza yol açar. Soğuk havalarda yürümek veya uzun süre kalmak şişlik yapar.

Bazı kişiler de ise süt ürünleri tüketmek sindirimi zorlaştırır. Böyle vücutlar süt ürünlerinin içinde bulunan laktozu parçalamıyordur. Bu da göbeğin şişlik sebeplerinden biridir. Ağır yemekler yedikten sonra uzanmak veya oturmak ta göbekte şişlik yapar. Sürekli ve her yemekten sonra rahatsızlanma ve şişlik olan kişi mutlaka doktora başvurmalıdır. Kronik ve devam eden bir bağırsak problemi tespit edilebilir. Bağırsak sorunu yaşayan kişi vücudun da kabızlık veya karın ağrısı kaçılmaz bir durumdur. Bu sorunları yaşayan kişilerde sık sık bulantı da görülür. Kişi vücudunu iyi tanımalı, problem yaşadığı besinleri yerken dikkat etmelidir. Mümkün olduğu kadar da doyma hissine vardığı zaman yemek yemeyi kesmek gerekir. Mide alabileceğinden fazlasını da sindiremeyecek ve bu problemlerin önünü açacaktır.

Göbekte şişlik için neler yapılabilir
 • Ağır veya fazla tüketilen yemekten sonra kısa bir yürüyüş yapılabilir.
 • Mümkün olduğu kadar stresten uzak durulmalıdır.
 • Düzenli ve dengeli spor yapmak göbek şişliğini en aza indirir.
 • Gaz içeren besinler tüketildiğinde vücuttan gazı dışarı atmak önemlidir.
 • Sürekli şiş kalan göbekler de sindirimi kolay besinler tüketmek gerekir.
 • Aşırı yağlı ve kızartma tarzı besinler daha az tüketilmelidir.
 • Uzun süre soğuk havalarda dışarıda bulunmamak gerekir.
 • Kişinin sürekli devam eden göbek şişliği varsa, mutlaka doktora başvurmak gerekir.
]]>
Omuzda Şişlik https://www.sislik.com/omuzda-sislik.html Sun, 18 Nov 2018 02:02:47 +0000 Omuzda şişlik; hücreler sıvı ortamda yer alırlar. Bu sıvılar ödeme neden  olarak omuzda şişliğe neden olabilir. Bazı durumlarda da omuzun şişmesi toplar damarların pıhtılaşması nedeniyle olabilir. Uzun süre hareketsiz kal Omuzda şişlik; hücreler sıvı ortamda yer alırlar. Bu sıvılar ödeme neden  olarak omuzda şişliğe neden olabilir. Bazı durumlarda da omuzun şişmesi toplar damarların pıhtılaşması nedeniyle olabilir. Uzun süre hareketsiz kalmanız vücudunuz da bazı bölgeler de pıhtılaşmaya neden olabilir. Omuzda ki şişlik darbeye bağlıda ortaya çıkmaktadır. Öncelikle omzunuzda ki şişliğin ağrı yapıp yapmadığına dikkat etmelisiniz ve kolunuzu hareket ettirmekte zorluk çekiyorsanız, hareket ettiğiniz zaman bir acı hissediyorsanız acilen bir doktora görünmeniz gerekebilir. Omzunuzda ki şişlik kırık, çatlak yada kasların zedelenmesine bağlıda olabilir. Omuzda oluşan romatizmalar da zamanla şişliğe neden olmaktadır. Bazı tümörler omuzda ortaya çıkar ve bu omuz şişliğine neden olabilir. Omzunuz da oluşan şişliğin nedenini evde ki yöntemlerle tam olarak anlamak zordur. Bu yüzden daha iyi bir tanı için doktor ile görüşmelisiniz. Sebepsiz yere şişen omuzlar uzun süre eski haline dönmediyse vitamin eksikliği, kalsiyum eksikliği, burkulma nedeniyle giyip geçmemek lazım. Zira kalpten ya da akciğerden kaynaklı damar tıkanıklığından dolayı bir şişme olabilir ve felç riski taşıyan bir hastalık olabilir.

Omuzda şişlik nedenleri;
 • Kırık ve çatlak
 • Romatizma
 • Tümör
 • Ödem
 • Bazı kanser türleri
 • Kas zedelenmesi
 • Enfeksiyonlar
 • Doğuştan olma şekil ve yapı bozuklukları
Omuzda şişlik tedavi yöntemleri;

Öncellikle omuzda şişliğin nedenini bilmek gerekir. Doktora başvurduğunuz zaman omzunuza film çekmek isteyecekler. Film sonucuna göre eğer omzunuzda kırık ya da çatlak varsa alçıya alınması gerekir. Romatizmaya veya ödeme bağlıysa ilaç ile tedavi edilebilir. O zamana kadar evde kendiniz buz koyarak şişliğin inmesine yardımcı olabilirsiniz. 
]]>
Sağ Kasıkta Şişlik https://www.sislik.com/sag-kasikta-sislik.html Sun, 18 Nov 2018 07:54:03 +0000 Sağ Kasıkta Şişlik, Vücudun sağ kasığında oluşan şişliğin aslında bir çok nedeni olabilir. Sağ tarafta oluşan şişlik bir iltihaplanmanın yada burada bir sıvı birikiminin oluşmasına işaret ediyor olabilir. Aynı zamand Sağ Kasıkta Şişlik, Vücudun sağ kasığında oluşan şişliğin aslında bir çok nedeni olabilir. Sağ tarafta oluşan şişlik bir iltihaplanmanın yada burada bir sıvı birikiminin oluşmasına işaret ediyor olabilir. Aynı zamanda lipom diye bilinen yağlı olan bir bir büyümenin oluşması yada sağ kasıkta oluşan bir fıtığında sağ kasıkta şişlik oluşmasına neden olur. Ayrıca kasıklarda bulunan lenf düğümlerinde şişmesi sağ kasıkta şişmeye neden olmaktadır. Bunun yanı sıra bulaşıcı olan bir takım hastalıklar, sol kasıkta kanser ve testis dönmesi de sağ kasığın şişmesine neden olan diğer faktörlerdir. Sağ kasıkta oluşan şişme, katı bir yumru şeklinde veya yumuşak bir kitle olarak görülebilir. Bu şişmeler elle dokunulduğu anda ele bir kitle gelecek şekilde hissedilebilir. Bu sağ kasık şişmesi ağrılı olabileceği gibi ağrı hiç bir şekilde hissedilmeye de bilir.

Erkeklerde meydana gelen sağ kasık şişmesi ise testis kanseri gibi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle bu kitleyi fark eder etmez hemen uzman bir doktora başvurmak gerekir. Bu nedenle özellikle erkeklerde oluşan sağ kasık şişmesi kesinlikle ciddiye alınmalı ve hayatı oldukça olumsuz etkileyen testis kanserinin ilk belirtilerinde tedavi edilmelidir. 

Sağ Kasıkta Şişlik Nedenleri
 • Sağ kasıkta apse oluşması 
 • Sağ kasıkta oluşan enfeksiyona bağlı şişlik
 • Erkeklerde oluşan testis kanseri, testis iltihaplanması yada epididimit yani testis tümörü
 • Alerjik reaksiyonlar sağ kaşık şişmesine neden olur.
 • Cinsel yollarla kişiye bulaşan bir takım hastalıklar da sağ kasık şişmesine neden olmaktadır.
 • Sağ kasıkta oluşan kistler
 • Böbrek taşının oluşması
 • Sağ kasıktan yaralanmalar
 • Bir takım kullanılan ilaçların yan etkilerinin sağ kasığın şişmesine neden olur.
 • İyi huylu büyüyen sağ kasıkta oluşan yağ dokuları yani lipom
 • Erkeklerde görülen testis torsiyonu 
 • Sağ kasıkta oluşan ve kasık bölgesinde meydana gelen kas çekilmesi
Sağ Kasıkta Şişlik İle Oluşan Rahatsızlar

Sağ Kasıkta Şişlik, bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Sağ kasıkta oluşan şişlik enfeksiyonlara karşı direnç gösteremeye, iştah kaybına, ateş, boğaz ağrısı, grip tarzı semptomların gelişmesine neden olduğu gibi aynı zamanda genital bölgede oluşan bir takım kaşıntı ve ağrıların oluşmasına, sağ kasıktaki şişliğin baskı yapması nedeni ile ağrı duyarak idrara çıkma, alt karında oluşan ağrı, farklı ve olağan dışı görülen vajinal akıntı, erkeklerde penisten kadında ise vajinadan sarı ve irin şeklinde bir takım akıntıların gelmesi, kusma ve mide bulantı, idrar yaparken sık idrara çıkma, az idrar yapma yada çok idrar yapma, sağ kasık tarafında oluşan kızarıklık ve vücut ısısının artması sağ kasıkta oluşan şişlikten sonra meydana gelebilecek diğer rahatsızlıklardır. Sağ kasık tarafında oluşan şişlik ihmal edilebilecek veya göz ardı edilecek bir durum değildir. Çünkü sağ kasıkta şişlik ilerleyici olabilir. Bu durumda hastalığında şiddeti giderek artacağından tedavisi de bir o kadar zorlaşacaktır. 
]]>
Sivilce Şişliği https://www.sislik.com/sivilce-sisligi.html Mon, 19 Nov 2018 07:25:15 +0000 Sivilce şişliği, Çok fazla karşılaşılan bir cilt sorunu olan sivilce yağı yağ bezi kanallarının tıkanması ile oluşmaktadır. Sebum maddesi içeride birikmeye başlar ve sivilce oluşur. Sivilce oluşumu ile ölü hücreler atı Sivilce şişliği, Çok fazla karşılaşılan bir cilt sorunu olan sivilce yağı yağ bezi kanallarının tıkanması ile oluşmaktadır. Sebum maddesi içeride birikmeye başlar ve sivilce oluşur. Sivilce oluşumu ile ölü hücreler atılamaz. Bu sebeple sivilce şişlik,kızarıklık ve ağrı oluşmaktadır. Eczanelerde satılan losyon ve kimyasal kremler çok fazla fayda etmemektedir bunun yerine bitkisel ürünler kullanmak gerekir. Sivilce oluşumunun bir diğer sebebi ise kullanılan kalitesiz makyaj malzemeleridir. İçerinde neler kullanıldığı bilinmemektedir. Bunun yerini markası bilinen kaliteli ürünler kullanmakta fayda vardır. Yapılan makyajı gün sonunca güzelce temizlemek gerekmektedir. Makyajlı iken cilt nefes almamaktadır buda ciltte sivilce oluşumunu artırmaktadır. Gece yatmadan önce sabun veya makyaj temizleyici ile cildi güzelce temizleyip yıkamak gerekmektedir. 

Sivilcelerin şişliğini hafifletmek için şunları yapmak gerekmektedir:
 • Buz: Sivilceniz kırmızı ya da ağrılıysa sivilcenin üzerine buz koyup geçici olarak şişkinliğini alabilirsiniz. Buz derinin altında ki damarları küçülttüğü için sivilceyi küçültüp şişkinliğini almaktadır. 
 • Poşet çay: Sivilcenin şişkinliğini poşet çay ile de almak mümkündür. Poşet çayı sıcak suda 1 dakika bekletip daha sonra poşet çayı sivilcenin üzerine koymak sivilcenin şişkinliğini biraz hafifletecektir.
 • Aspirin macunu: Aspirin tabletlerini iyice ezip daha sonra üzerine su ilave edip macun kıvamına getiriniz. Pamuk yardımı ile sivilcenin üzerine sürünüz. Bu sivilcenin hem şişliğini almakta hem de sivilceyi kurutmada yardımcı olmaktadır.
 • Diş macunu: Diş macunu kullanırken dikkatli olmak ve ayrıca hassas ciltlerin kullanılması fazla önerilmektedir. Sivilcenin üzerine biraz sürüp bekletiniz. Cildinizi tahriş olmaması için dikkat etmek gerekmektedir.
 • Kil maskesi: Kil maskesi gözenekleri küçültüp cildi sıkılaştırmaktadır. Kil maskesi cildin nemini alıp sivilce iltihabını kurutup, şişliğini azaltmaktadır. Kil maskesini haftada 1 kez yapmak cildiniz açınız oldukça fayda sağlayıp sivilceleri kurutmada daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.
 • Limon: Limonun içerisindeki sitrik asit sivilce iltihabını kurutmada oldukça fayda sağlayacaktır. Limonu kesip sivilcenin üzerine sürüp bekleyiniz. Hatta limonun içerisine karbonat koyarak da yapabilirsiniz. Bu da oldukça iyi sonuç verecektir.
 • Bal: Sivilcenin üzerine bal sürüp bekletiniz daha sonra ılık su ile yıkayınız. Buna gün içerisinde daha fazla yapabilirsiniz. Bal enfeksiyon önleyici doğal bir antibiyotik' dir. Balın içerisine tarçın katıp macun kıvamına getirip sivilcenin üzerine sürerek sabaha kadar bekletmekte sivilcenin şişkinliğini almakta oldukça fayda sağlayacaktır. 
 • Sarımsak: Sarımsak iyi bir virüs önleyici olarak hızlı şekilde şişliğini alıp sivilceyi kurutmada fayda sağlamaktadır. 1 diş sarımsağı ortadan 2 ye bölerek sivilcenin üzerine sürüp bekletip daha sonra yıkamak oldukça fayda sağlayacaktır. Kanın temizlenmesi açısından günde 1 diş sarımsak yemekte fayda sağlayabilir.
Yüzümüzü sirke ile silerek sivilce oluşumunu engelleyebiliriz. Ciddi bir rahatsızlık haline geldiyse sivilce ve fazla ise doktorunuzu başvurunuz. Yapılan testler ile gerekli ilaç ve kremleri kullanarak sivilceleri kurutmada yardımcı olacaktır. 
]]>
Sol Çene Altında Şişlik https://www.sislik.com/sol-cene-altinda-sislik.html Tue, 20 Nov 2018 00:06:13 +0000 Sol Çene Altında Şişlik, Çenenin sol tarafında oluşan şişlik akıllara ilk başta burada bulunan lenf bezlerinin şişmesini getirir. Sol çenede lenf bezlerinin enfeksiyon kaparak sol çenede şişlik oluşmasına neden olmaktadır. Sol Çene Altında Şişlik, Çenenin sol tarafında oluşan şişlik akıllara ilk başta burada bulunan lenf bezlerinin şişmesini getirir. Sol çenede lenf bezlerinin enfeksiyon kaparak sol çenede şişlik oluşmasına neden olmaktadır. Ancak sol çene altında oluşan şişliğin bir takım hastalıkların ilk belirtisi olarak da karışımıza çıkmaktadır. Sol çene altındaki şişlik ağrı ile birlikte kendini gösteriyorsa sol çene altındaki şişliğin bir çok nedeni var demektir. Bazen bir boğaz enfeksiyonu, bazende lenf düğümlerinin şişmesi nedeni ile sol çene de şişlik oluşmaktadır. Aynı zamanda da vücuda girmeye çalışan veya vücuda giren zararlı ve yabancı olan mikro organizmalara karşı vücut tepki olarak lenf düğümlerinin şişmesi meydana gelir. Böylelikle lenf düğümlerinde oluşan bu şişlik sol çenede altında da şişlik oluşur. 

Sol Çene Altında Şişlik Nedenleri

Enfeksiyon sonrası oluşan rahatsızlıklar sol çene altında şişliğe neden olmaktadır. Bu enfeksiyonlardan biri de ağız içi rahatsızlıklarıdır. Özellikle diş hastalıklarında diş eti iltihaplanması çeneye vurur. Ağrıyan ve iltihap oluşan diş eti çenenin hangi tarafında ise o tarafta şişliğe neden olmaktadır. Bu nedenle sol tarafta oluşan diş eti iltihaplanması sol çene altı şişliğine neden olmaktadır. Diş de oluşan apse ve enfeksiyon çene altında beze şişmesine neden olur. Dişin dışında kulak iltihaplanmaları, kulak apsesi de sol çene altında şişliğe neden olmaktadır. Özellikle sol kulakta oluşan apse ve enfeksiyon sol çene altında ağrılı bir şeklide şişliğe neden olmaktadır. Aynı zamanda diş eti iltihaplanmalarında da bu sorun ile karşı karşıya kalınır. 

Sol Çene Altında Şişlik, Viral enfeksiyon veya bakterilerin yol açtığı sol çene altındaki şişlik ağrılı bir şekilde kendini göstermektedir. Bunun sebebi iltihaplanma enfeksiyon gibi bir takım önemli olan sorunlardan dolayı oluşan şişlik ve bezeler ihmal edilmeden bir doktora başvurulmalıdır. 
]]>
Gebelikte Karın Şişliği https://www.sislik.com/gebelikte-karin-sisligi.html Tue, 20 Nov 2018 05:32:54 +0000 Gebelikte Karın Şişliği, dispepsi olarak adlandırılmaktadır. Bu tanım karın üst bölgesinde meydana gelmiş olan hazımsızlığı, şişkinliği, ağrı ve yanmayı ifade etmektedir. Bu rahatsızlık toplum genelinde olduğu kadar g Gebelikte Karın Şişliği, dispepsi olarak adlandırılmaktadır. Bu tanım karın üst bölgesinde meydana gelmiş olan hazımsızlığı, şişkinliği, ağrı ve yanmayı ifade etmektedir. Bu rahatsızlık toplum genelinde olduğu kadar gebelikte de sık olarak rastlanılan bir durumdur. Gebelikte karında şişlik hazımsızlık, yanma sık olarak görülen problemlerden birisidir. Bu problemler büyüyen rahmin mideyi sıkıştırmasına bağlı olarak ortaya çıkan sonuçlar olarak kabul edilmektedir. Çünkü rahim büyüyerek yukarı doğru genişlemeye başladıkça mide de bulunduğu bölge içerisinde daralma yaşamaya başlamaktadır. Bazen de bu durum sadece ülser gibi mide rahatsızlığına bağlı olarak gelişebilir. Eğer gebelikten önce mide hazımsızlık problemleri yaşanıyorsa yaşanan yanma ve ağrıları sebebi bu rahatsızlık olabilir. Bazı gebeliklerde zamanla artan hormonlar sindirim sistemini yavaşlatarak gevşeme yaşayarak bu gibi şikayetlere zemin hazırlamaktadır. Gebelik döneminde aşerme durumunun çoğalması ve düzensiz ve birden fazla yiyeceğin tüketilmesi de bu durumu oldukça etkilemektedir. Gebelikte karın şişliğini, abur cubur tüketmek, gebelikte çiğneme kurallarına dikkat etmemek, çok asitli, şekerli, acılı gıdalar tüketmek artırmaktadır. 

Gebelik döneminde hemen hemen bütün kadınlar belirli şekillerde mide şişkinlik şikayetlerinden yakınmaktadırlar. Bu tarz durumlarda doktorlar çok fazla ilaç kullanmanın sakıncalı olabileceğinden bahsetmektedirler. Çoğunlukla gebelikte karın şişliğinin sebebi gazdır. Normal insanlar günde on dört defa gaz çıkarmaları normal olarak karşılanır. Fakat gebelikte bu durum daha fazla ortaya çıkmaktadır. Gebelikte progesteron hormonu sindirim sistemini yavaşlatarak gevşemesine neden olur. Bu durum sonucunda karında şişlik ve gaz oluşturur. Aynı zamanda bebeğin artan ağırlığı ve mideye baskı yapması sonucunda gaz ve beraberinde getirdiği şişkinlik daha fazla kendini belli etmeye başlar. Uzman doktorlar bu konuyla alakalı olarak belirli tavsiyelerde bulunmuşlardır. 

Gebelikte Karın Şişliği Problemine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir
 • Yemek araları uzun tutularak birden fazla miktarda yemek yenilmemelidir. 
 • Sık aralıklar ile az az yemekler yenilmelidir. 
 • Stresten uzak durulmalıdır. Çünkü stres her insanda sıkıntı yaratabildiği gibi gebelikte daha fazla  dikkat edilmesi gereken bir durumdur. 
 • Aşırı olarak tüketilen kafein, kahve gibi maddelerden uzak durulmalıdır. Zaten gebelik süresince bunlar zararlı olarak kabul edilmektedir. 
 • Gebelikte alkol asla kullanılmamalıdır ki bu şikayetleri de fazlası ile artırmaktadır.
 • Sigara kullanımı da aynı şekilde bu tip şikayetleri artırmaktadır. 
 • Fazla baharatlı acı soslu gıdalardan ve yemeklerden olabildiğince uzak durulmalıdır.
 • Kızartma ve yağlı yiyecekler çok tercih edilmemelidir.
 • Düzenli uyku gebelikte çok önemli bir süreçtir midenin rahatlaması için de olanak sağlamaktadır.
 • Gebelik boyunca doğru ve de dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. 
 • Bazı ilaçlar da bu gibi durumları artırabilmektedir. Bu tip şişkinlik durumunda doktorunuza ilacınızı değiştirmek hususunda başvurabilirsiniz. 
]]>
Vajinada Şişlik https://www.sislik.com/vajinada-sislik.html Wed, 21 Nov 2018 03:24:42 +0000 Vajinada Şişlik, durumu bayanların en çok şikayetçi olduğu konudur. Çok sık rastlanan vajinada şişlik durumunun birçok nedeni vardır. Vajina dışında veya dudaklarda meydana gelen şişlik acı verici bir rahatsızlıktır. Ür Vajinada Şişlik, durumu bayanların en çok şikayetçi olduğu konudur. Çok sık rastlanan vajinada şişlik durumunun birçok nedeni vardır. Vajina dışında veya dudaklarda meydana gelen şişlik acı verici bir rahatsızlıktır. Üreme organları kişiye bağlı nedenlerle şişip kızarabileceği gibi cinsel organların temizliğinin iyi yapılmamasından da kaynaklanmaktadır. Fakat bu durum karşısında bayanların ve çiftlerin aklına vajinada şişlik çocuk olmasını engeller mi sorusu geliyor. Endişeye kapılarak vajinada şişlik durumunu kötüye yormamak gerekir. Vajinada şişlik çocuğunuzun olmasına engel değildir. 

Vajinada Şişlik Nedir

Vajinada şişlik bayanların %2'lik kısmında hayatlarında birkaç kere başına gelen bir durumdur. Vajinada şişlik bartholin adlı salgı bezinin şişmesinden dolayı kaynaklanır. Bartholin salgı bezi vajinanın sağında ve solunda olmak üzere 2 yerde bulunur. Bartholin salgı bezi salgıladığı sıvı sayesinde vajinanın kuru kalmamasını sağlar. Özellikle de ilişki sırasında salgılanan sıvıyla vajinanın kayganlaşmasını kurumamasını ve penisin rahat hareket etmesinin sağlamaktadır. Bartholin bezindeki bu sıvı cinsel ilişki sırasında dışarı çıkamazsa ilişkiden zevk almanızı engeller ve canınız yanar. Dışarı çıkmayan sıvı içeride birikerek vajinada şişliğe sebep olur. Vajinada şişlik eğer dayanamayacağınız kadar acı veriyor ve ağrıyorsa şişlik ceviz boyutuna ulaşmışsa hemen doktora gitmelisiniz. Vajinada şişlik ileri derecedeyse tıbbi müdahaleyle tedavi olmanız mümkün. Eğer vajinada şişlik hafif boyuttaysa ve sızlıyorsa evde kendi yöntemlerinizle müdahale etmeniz mümkün. Vajinada şişlik sorunundan kurtulmak için dezenfekte edilen geniş bir kaba sıcağa yakın su doldurarak oturmalısınız. Sıcak suya oturma seansı sonunda rahatladığınızı fark edeceksiniz. Suyun kaynar olmamasına dikkat etmelisiniz. Vajinada şişlik oluşmasının temel nedeni hijyenin yeterli olmamasıdır. Diğer sebepler ise ilişki esnasında fazla zorlanma, ani ve ters hareketlerdir. Kısa aralıklarla ilişkiye girildiği zamanda vajinada şişlik oluşabilir. Vajinada penis dışında başka cinsel aletlerinde temas etmesi vajinada şişliğe yol açabilir. Hem kendi sağlığınız hem de partnerinizin sağlığı için cinsel organların temizliğine önem vermelisiniz. Vajinada şişlik partnerinizdeki bir bakteriden dolayıda oluşabilmektedir. Bu yüzden hijyene daha fazla önem vermelisiniz. Vajinada şişlik olarak beliren genital uçukta sorunlu bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik kaşıntı meydana getirebilir. Genital uçuk ilişki sırasında bulaşan viral bir hastalıktır. Vulva kanseri de vajinada şişlik yapabilir. Çoğunlukla ileri yaş bayanlarda görülen vulva kanseri kabarıklık ,sertleşme ve kaşınma gibi reaksiyonlarla kendini belli eder. Eğer 20-30 yaş arasındaysanız ve düzenli olarak cinsel ilişkiye giriyorsanız vajinanın sağında ve solunda ya da herhangi bir yerindeki şişlik sizi telaşlandırmasın. 

Geçmiş olsun.
]]>
Dil Altında Şişlik https://www.sislik.com/dil-altinda-sislik.html Thu, 22 Nov 2018 03:04:40 +0000 Dil altında şişlik, Canlılar için dil organı tat alma duyusunu yerine getirdiği için önemli bir organdır. Dil altında şişlik çoğunlukla tükürük bezindeki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Tükürük bezinin bulunduğu Dil altında şişlik, Canlılar için dil organı tat alma duyusunu yerine getirdiği için önemli bir organdır. Dil altında şişlik çoğunlukla tükürük bezindeki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Tükürük bezinin bulunduğu yer boğaz ve ağız kısmındadır. Bu bezler ağız içerisine tükürük oluşmasını sağlamaktadır. Tat alma ve yiyeceklerin çiğnenmesi tükürük bezleri sayesinde tetiklenir. Çene kısmı, kulak önü ve dil altında yer almaktadırlar. Tükürük bezelerinde genellikle rahatsızlıklardan dolayı enfeksiyon ve iltihaplanma oluşmaktadır. Burada oluşan enfeksiyonların belirtileri genellikle şişlik oluşturmalarıdır. Ayrıca alerjik reaksiyon,dişler ve dilin hasar alması da dilin altını şişirir.

Dil altında şişlik nedenleri
 • Hasar ve darbe: Bu tarz durumlarda dil altında şişlik oluşabilir. Konuşurken ya da yemek yediğimizde hatayla dilin ısırılması ile şişlik meydana gelebilir. Bu şişlik çoğunlukla kısa zamanlıdır. Bunun yanı sıra darbe gibi travmaya sebep olan durumlarda şişlik yaratmaktadır. Oluşan şişlik geçtiği zaman tedavisi sağlanmış olur. Ancak oluşan şişlik ciddi bir durumdaysa yani kesik ve kan gibi durum söz konusuysa acil olarak doktora gidilmelidir.
 • Dişler: Dişlerde gerçekleşen bir rahatsızlıktan kaynaklı olarak da dil altında şişlik meydana gelebilir. Ağızda yirmilik diş çıkması buna örnek olarak verilebilir.
 • Alerjik reaksiyonlar: Genellikle en sık şikayet olan rahatsızlıklardan biridir. Bazı besinler veya ağızdan içeri giren polen ve bitki kabuğundan kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Alerjiden dolayı kızarıklık, boğaz ve dilde şişlik olabilir. Bu tarz durumda dilin altında beze gibi şişlik oluşur. Ayrıca devamında hapşırık, öksürük ve dilin şiş olması ağzın kapanmasına, nefes almada meydana gelen sorunlar olur. Tedaviden evvel alerjik durum belirlenip ona göre ortadan kaldırılmalıdır.
 • Tükürük bezi iltihabı: Tükürük bezi iltihabı çok ciddi bir rahatsızlıktır. İltihaplanmanın oluşmasıyla yanma, şişlik ve kızarıklık oluşur. Bu olay genellikle parotiste yani tükürük bezinin ön kulak tarafında olan kabakulak da görülmektedir. Nefes almada zorluk çekme, ateş, yemek yerken yutkunma ve çiğneme zorluğu, halsizlik, kulakta ağrı, ağız içerisinde ağrı, dil altında şişlik ve kızarıklık gibi belirtileri bulunmaktadır.
Dil altında şişlik tedavisi 

Kişide dilde şişlik olduğun acil olarak doktora muayene gitmesi gerekir. Tedavi yöntemini doktor belirler. Çoğunlukla tedavi yöntemi ilaçla yapılır ama bazen ilaçsızda tedavi uygulandığı olmuştur. Çok düşük bir ihtimalle de bazen cerrahi müdahale yapılabilir. Dil altında şişlik rahatsızlığı yaşayan kişiye uygulanan ilaçsız tedavide ise bol su içilmeli, bol bol istirahat etmeli ve ılık suyun içerisine tuz ekleyerek gargara yapmalıdır.Hastanın ağrısı olur ise hafif bir ağrı kesici kullanabilir. İlaçlı tedavide antibiyotik uygulaması yapılır. Eğer hastada Tıkanma olursa yada öyle bir ihtimal varsa tükürük bezi salgısını arttırması için mukolitik ilaç uygulaması yapılır. Uygulanan ilaç tedavileri yetersiz kalırsa cerrahi yöntem ile enfeksiyon ve irinin oluştuğu kısım temizlenir.
]]>
Boyun Altında Şişlik https://www.sislik.com/boyun-altinda-sislik.html Thu, 22 Nov 2018 17:13:04 +0000 Boyun altında şişlik, genelde bir iç hastalık nedeniyle meydana gelmektedir. Bunun dışında alınan bir darbe de boyun altında şişlik nedeni olabilmektedir. Boyun altında şişlik daha çok bağışıklık sistemi dü Boyun altında şişlik, genelde bir iç hastalık nedeniyle meydana gelmektedir. Bunun dışında alınan bir darbe de boyun altında şişlik nedeni olabilmektedir. Boyun altında şişlik daha çok bağışıklık sistemi düşük olan çocuklarda yada yaşlılarda meydana gelebilmektedir. Görünüm olarak çok dikkat çekebilmektedir. Tabi bu şişliğe neden olan sebebe bağlı olarak değişebilmektedir. Boyun altında şişen nokta aslında vücudumuzun kalesi görevini gören lenf bezlerinin şişmesi ile olmaktadır. 1 cm kadar olan şişlikle normal kabul edilebilmektedir. Boyunda çene altında, boynun orta bölümü ve yanlarında, boyundaki en büyük kas grubunun üst, orta ve alt kısmında şişme meydana gelebilmektedir. 

Boyun altında şişlik nedenler
 • Bakteriyel nedenler içerisinde, streptokol bakteri nedeniyle oluşan ve genelikle çocuklarda görülen, solunum ve fiziksel yollar ile bulaşabilen bir türdür. Boğaz ağrısı, yüksek ateş ve boğaz bölgesinde şişlik meydana getirir. Bunun dışında kedi tırmalaması sonucu meydana geldiği için kedi tırmığı hastalığı vardır. Bu şekilde vücuda gelen enfeksiyon tırmalanan bölgenin şişmesine ve boyun lenf bezlerinin şişmesine neden olmaktadır. 
 • Boyun altında şişlik, tiroid çalışmasının düzgün olmayışına bağlı olarak oluşan guatr olabilmektedir. Bu durumda tüm boyun bölgesinde şişlik meydana gelebilmektedir. Ayrıca tiroid kanseri de bu bölgede şişlik meydana getirebilmektedir. 
 • Bunların dışında dişlerde meydana gelen iltihaplanmalarda boyun altında şişlik nedeni olabilmektedir. 
Boyun altında şişlik tedavi

Boyun altında şişlik hafif yada ağır seyrine bakılmaksızın doktor tarafından görülmelidir ve altında yatan neden araştırılmalıdır. Basit enfeksiyonlar için antibiyotik tedavisi olumlu sonuç verebilecektir. Ancak kanser vb. durumlar söz konusu ise hastalığın şiddetine göre tedavi seyri belirlenecektir. Şimdiden geçmiş olsun, Sağlıkla kalın. 
]]>
Boğazda Şişlik https://www.sislik.com/bogazda-sislik.html Fri, 23 Nov 2018 13:00:29 +0000 Boğazda şişlik, Kişilerin kış aylarında sürekli yaşadığı problemlerden biri boğaz şişliğidir. Bu durum yanma hissi, yutkunma da ağrı, kulak ağrısı, halsizlik hatta yemek yerken zorlanmaya kadar ilerler. Boğazda şişlik, Boğazda şişlik, Kişilerin kış aylarında sürekli yaşadığı problemlerden biri boğaz şişliğidir. Bu durum yanma hissi, yutkunma da ağrı, kulak ağrısı, halsizlik hatta yemek yerken zorlanmaya kadar ilerler. Boğazda şişlik, kişinin soğuk almasına, iltihaplanmaya veya boğazın enfeksiyon kapmasıyla doğrudan ilişkilidir. Kimi kişilerde de artık kronikleşmiş bir rahatsızlık olur. Sık sık boğaz şişer ve iltihaplanır. Boğazda şişlik, boğazın içinde bulunan lenf bezlerinin büyümesidir. 

Kişinin bilmediği bir alerji sorunu da boğazda şişlik yapar. Bazı vücutlar yabancı maddelere karşı tepki gösterebilirler. Böyle hassas vücutta kendini aldığı maddeye karşılık vücutta dışarı atabilir. Ayrıca grip ve soğuk algınlığı da boğazı etkileyen en önemli rahatsızlıklardır. Kişi vücudunu iyi tanımalı ve kendini kötü hissedecek veya rahatsızlanacağı durumları iyi tespit etmelidir. Bazı vücutlarda boğazda şişlik bir kaç günde geçmez. Kişiyi bir hafta veya on güne kadar yatağa bağlar. Boğazı iltihaplanan, tahriş olan ve buna bağlı olarak bademcik düşmesi denilen durumlarda yemek yiyemeyen ve halsizleşen kişi ayakta durmakta zorlanır. Vücudun enerjisi düşer. Kimi zaman antibiyotik desteğine mecbur kalınabilir.

Boğazda şişlik kimi insanlarda guatr denilen rahatsızlıkla da ilişkilidir. Bu hamilelerde hormon değişikliğine bağlı olarak çok sık görülür. Çünkü guatr rahatsızlığı vücudun iyot eksikliği ile ilişkilidir. Boğazdaki tiroid bezlerinin şişmesi durumudur. Böyle durumlarda doktora başvurmak ve tedaviye başlamak en doğru yöntem olur.

Boğazda şişlik nedenleri
 • Grip,
 • Soğuk algınlığı,
 • Bademcik iltihaplanması,
 • Enfeksiyon kapma,
 • Alerjik durumlar,
 • Kalıcı kullanılan ilaçların yan etkileri,
 • Bunlarla birlikte aşırı strese bağlı yaşanan ağlayamama durumu da boğazda şişlik nedenlerindendir.
Boğazda şişlik için evde neler yapılabilir
 • Bol bol sıvı tüketilmelidir.
 • C vitamin içeren besinlere ağırlık verilmelidir.
 • Mümkün olduğu kadar bitki çayları içilebilir.
 • Bu dönemde kirli havaya çıkmamak gerekir. Boğaz daha fazla mikrop kapmamalıdır.
 • Sıcak içeceklere ağırlık verilmelidir.
 • Tüketilen besinler yumuşak olmalıdır.
 • Ağrı hafifleyene kadar boğaz zorlanmamalıdır.
 • Sigara kullanılıyorsa bu dönem geçene kadar kesinlikle içilmemelidir.
 • Alerjik durum gösterecek şeylerden uzak durulmalıdır.
 • Boğazda şişlik uzun süre devam ederse mutlaka doktora başvurulmalıdır.
]]>
Çoçuklarda Göz Altı Şişlikleri https://www.sislik.com/cocuklarda-goz-alti-sislikleri.html Sat, 24 Nov 2018 08:55:24 +0000 Çocuklarda göz altı şişlikleri, bir çok nedenleri vardır. Çocuğun sağlıklı beslenmemesi, veya soğuk alması gibi durumlar göz altı şişliklerine neden olur. Bebeklerde oluşan göz altı şişliği ağlamaya bağlı olabilir. Çocuklarda göz altı şişlikleri, bir çok nedenleri vardır. Çocuğun sağlıklı beslenmemesi, veya soğuk alması gibi durumlar göz altı şişliklerine neden olur. Bebeklerde oluşan göz altı şişliği ağlamaya bağlı olabilir. Bunun için önemli bir durum değildir. Fakat sürekli devam ediyor yada kalıcı olarak hep şiş kalıyorsa doktora başvurmak gerekir. Çocuklarda oluşan göz altı şişlikleri ise protein değerinin düşmesine bağlıdır. İyi beslenmeyen çocuklarda vücut yeterli protein alamaz. Bu durumu vücut farklı şekillerde dışarıya vurur. Bir çok çocukta da göz altı torbaları şişer. Ailede göz altı şişliği yaşayan birey varsa, genetiktir. Fakat protein yetersizliğine bağlı bir durum da vücut yeterli proteini aldığı zaman çocuğun göz altında da düzelme görülebilir. Göz altı vücudun en hassas ve yumuşak bölgelerindendir. Sürekli oynama yada ovma göz altının kızarmasına veya alerji olmasına neden olur. Eğer çocukta herhangi bir besine alerji varsa da göz altı şişliği olur. Böyle bir durumda da alerji yapan besini tespit edip, çocuğun tüketmemesine özen göstermek gerekir.

Çocuklarda göz altı şişlikleri için neler yapılabilir
 • Çocuğun göz altına elini sürmemesine veya sürekli ovmamasına özen gösterilmelidir.
 • Göz altı düzenli olarak temizlenmeli, gerekirse bu işlem her gün çocuğa yumuşak bir temizleme pedi veya pamukla uygulanmalıdır.
 • Çocuğun alerji problemi olup olmadığı iyi tespit edilmelidir. Alerjik bir durum varsa hemen müdahele edilmelidir.
 • Çocuğun göz altına arada sırada soğuk uygulama yapılabilir. Şişliğin inmesine yardımcı olacaktır.
 • Çocuklarda göz altı şişliklerinde en büyük etken olan beslenme problemine dikkat edilmeli, çocuk düzenli ve yeterli beslenmelidir.
 • Yüksek protein içeren yiyeceklere ağırlık verilmelidir.
]]>
Belde Şişlik https://www.sislik.com/belde-sislik.html Sat, 24 Nov 2018 15:37:39 +0000 Belde Şişlik: Herhangi bir rastlantı sonucunda bel bölgesinde şişlikler ele gelebilmektedir. Ele gelen bu şişliklerin altında birçok sebep olmakla beraber, ilk olarak bel bölgesinde oluşan şişliklerin travma sonrası olu Belde Şişlik: Herhangi bir rastlantı sonucunda bel bölgesinde şişlikler ele gelebilmektedir. Ele gelen bu şişliklerin altında birçok sebep olmakla beraber, ilk olarak bel bölgesinde oluşan şişliklerin travma sonrası oluştuğu düşünülmelidir. Bu şekilde oluşmuş şişlikler kısa süre sonra geçmekte ve dokunulduğunda ciddi acıma hissi yaşanmaktadır.

Beldeki şişlik sebepleri;  

 • Bel bölgesinde oluşan fıtıklarda ya da disk kaymalarından kaynaklanabilmektedir.
 • Yağ bezesi şeklinde şişlikler rastlanabilir.
 • İç organlarda ortaya çıkan hasarlardan kaynaklı olarak dışa doğru şişme olabilir.
 • İltihaplı sivilce tarzında şişlikler oluşabilmektedir.
 • Yaşlılıktan kaynaklı, yaşlı kişilerin bel çevresine deformasyona bağlı olarak şişlikler meydana gelebilir.
 • İç organlarda meydana gelebilecek hasarlar bel bölgesinde şişliklere sebebiyet verebilir. Özellik ile belin sağ bölgesinde meydana gelen şişlikler genellik ile karaciğer rahatsızlıklarının belirtisi olarak çıkmaktadır.
 • Çeşitli cilt hastalıklarında şişliklerle, kabarıklıklar meydana gelebilir.

Tüm bu vakıaların dışında bel bölgesinde bir anda oluşabilen şişliklerde olabilmektedir. Bu şişliklere dokunulduğu zaman acımıyor ise hemen doktora başvurmak doğru olacaktır. Acımayan üzerine bastırıldığı zaman içeri doğru çöken şişlikler de önemli bir durumdur. Bu tarz şişlikler kötü huylu, hızla büyüyen, sinsice ilerleyen tümörler olabilmektedir.

Belde Şişlik Nedenleri; Vücudun her bölgesinde şişlik oluşabileceği gibi belde de şişlik meydana gelebilmektedir. Bu tarz şişlikler belin tek tarafında ya da çift tarafında oluşabilir. Uzun süren ve geçmeyen, travmadan kaynaklı olmadığı düşünülen bel bölgesindeki şişlikler de mutlaka uzman bir doktora gidilmeli ve gerekli tetkikleri yaptırılmalıdır.]]>
Bacakta Şişlik https://www.sislik.com/bacakta-sislik.html Sat, 24 Nov 2018 21:57:31 +0000 Bacakta Şişlik, genelde sıvı birikimi ile ortaya çıkmaktadır. Bu durum ise ödem olarak isimlendirilir ve vücudunuzdaki hücreler arası boşlukta sıvı birikmesi ile ortaya çıkmaktadır. Ödem en çokta bacaklarda olması ile bera Bacakta Şişlik, genelde sıvı birikimi ile ortaya çıkmaktadır. Bu durum ise ödem olarak isimlendirilir ve vücudunuzdaki hücreler arası boşlukta sıvı birikmesi ile ortaya çıkmaktadır. Ödem en çokta bacaklarda olması ile beraber, zaman zaman bütün bedeni şişirir. Şişen yer daha önce hasar almış olabilir. Bazı tür ilaçlar ve bir takım sağlık koşulları da bacakta şişkinliğe neden olur. Bacak şişmesinin tedavi yöntemi altta yatmakta olan nedene göre olduğunda dolayı ilk önce bu sebeplere göz atalım.

Bacakta Şişlik Sebepleri

Enfeksiyon; Bacaklarda eğer şişme var ise enfeksiyon kapmış olma ihtimali oldukça yüksektir. Bacak sinirlerinde herhangi bir sıkıntı varsa yada şeker kaynaklı sinir rahatsızlığınız varsa enfeksiyona daha açıksınız anlamına gelir. Şeker hastalığınız varsa yara ile şu kabarcığı kontrolü için bir nokta oluşturmanız gerekir. Şişmiş bacağınız enfeksiyon kapmış gibi görünmekte ise mutlaka acil tıbbi yardım alın.

Karaciğer, Kalp Ve Böbrek Hastalıkları; Bacağınız genelde akşam üzeri şişiyor ise kalbinizin sağ tarafında kalp yetmezliği olur. Bu durum bacağınızda tuz ile şu birikmesine neden olur. Eğer bobreklerinizde düzgün bir şekilde çalışmazsa sıvının bedeninizde kalmasına neden olur bu durum da bacak şişmesine sebep olur. Bacaklarda şişme ile beraber şu belirtilerde görülmeye başlar ise mutlaka tıbbi yardım alın: Yorgunluk, iştahsızlık, gerginlik, kilo artışı, göğüste ağrı ve baskı.

Kan Pıhtısı; Bacaklarda bulunan damarlar eğer pıhtı atarsa kalbiniz geri gelmesi gereken kanı yeterli oranda toplayamaz bu durumda bacakta şişkinliğe neden olur. Kan pıhtıları derinde de olur ( derin damar pıhtıları), yüzeysel de olur. Hemen derinin şişkinliğe sebep olur. Bu iki çeşit kan pıhtısı da bulundukları yerden serbest kalarak akciğer yada kalbinize taraf hareket ederse ölümcül bir hal alır.

Yaralanma; Eğer bacağınız yaralanır ise şişer. Yaralanma sonrasında oluşan şişliği azaltmak için yaralanan bacağınızı kullanmaktan kaçının. Şişmiş yere buz torbası koyun o yeri sargı bezi ile iyice sarın. Bacağınızın altına bir yastık yada tabure koyarak yükseltin

Bacakta Şişlik Tedavisi 

Bacakta oluşan şişliğin tedavisi ilk önce altta yatan sebebi bulmaktan geçer. Bu yüzdende doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Bunun haricinde bacakta şişmeye iyi gelen bazı yöntemler ise şunlardır:

Masaj; Masaj şişen bacaklara oldukça iyi gelir. Gebeler doğum yapmadan önce masaj terapistine giderler. Uzmanlar sizi rahatlatacak yeri kolaylıkla bulabilirler.

Destek Çorapları; Varis çorabı gibi sıkıca saran giysiler bacağınızın daha çok şişmesinin önüne geçer. Lenf ile kan döngüsünü de tetiklemektedir.
]]>
Bademcik Şişliği https://www.sislik.com/bademcik-sisligi.html Sun, 25 Nov 2018 13:30:23 +0000 Bademcik şişliği, çok rahatsız olduğumuz bir hastalıktır. Bademcikler, boğazın iki yanında bulunan ve badem biçimindeki lenfoid doku bölgeleridir. Bademcik enfeksiyonuna tonsilit diyoruz. 2,5 cm boyunda ve 1,5 cm eninde olan badem Bademcik şişliği, çok rahatsız olduğumuz bir hastalıktır. Bademcikler, boğazın iki yanında bulunan ve badem biçimindeki lenfoid doku bölgeleridir. Bademcik enfeksiyonuna tonsilit diyoruz. 2,5 cm boyunda ve 1,5 cm eninde olan bademciğimiz görev yaparken enfeksiyon kapabilmekle birlikte penisilin tedavisine de olumlu cevap verir. Sık sık enfeksiyon kapmaları ise üst solunum yollarına ve böbreklerde tehlikeli etkenlerin doğmasına neden olabilir. Bu yüzden bademcik alınması önerilir. Bademcikler bebeklere ve çocuklara oranla büyüklerinkinden daha büyüktür. 

Bademcik Şişliği Nedenleri 
Bademciğimiz vücudumuzun bir savunma mekanizmasıdır. Mikroplar ve toksinlerle yoğun bir biçimde mücadele etmesi durumunda bademcik şişliği görülebilir. Bademcik şişmesinin başlıca belirtileri şunlardır:
 • Yutkunma güçlüğü
 • Kulak ve boğaz ağrısı
 • Yüksek ateş ve titreme
 • Baş ağrısı
 • Çene ve boğazda hassasiyet
 • Bademcik şişmesi ileri boyutta ise nefes almada güçlük
Bir insan vücudunla bunlar görülüyorsa eğer bademciğiniz şişmiş demektir. Şişmiş olan bademcikler ağız açıldığı zaman küçük dilin gerisinde apaçık göz ile fark edilebilir. Bademcikler birer lenf bezi olarak adlandırılır. Lenf bezleri vücuda giren bakteri, virüs ve toksin gibi buna benzer zararlı maddelerle yoğun bir şekilde mücadele etmek zorunda kaldıkları zaman şişerler. Bademcik şişliğinin başlıca nedenleri şunlardır:
 • Mikroplar
 • Sinüzit
 • Sigara
 • Kanser
Bademcik Şişliği Tedavisi
Bademcik şişliğine en iyi gelen doğal tedaviler ve ilaçlar şunlardır:
 • Tuzlu su
 • Portakal suyu
 • Tavuk vs çorbası
 • Baharatla gelen tedavi yöntemi
 • Bal kombinasyonları
 • İlaç tedavisi
 • Cerrahi müdahale
Ayrıca bademcik şişmesine iyi gelen bazı basit yöntemlerde vardır. Bol bol dinlenebilir, odanızı nemlendirebilir veya sıcak bir duşun altında buhar solumak boğazınızı yumuşatarak sizi rahatlatacaktır.

]]>
Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir https://www.sislik.com/ayak-sisligine-ne-iyi-gelir.html Mon, 26 Nov 2018 04:27:04 +0000 Ayak şişliğine ne iyi gelir; Ayakların normalden çok daha büyük bir duruma gelmesi durumu olan ayak şişmesi, birçok kişide ortaya çıkabilecek bir sağlık problemidir ve çok sayıda önemli nedenden kaynaklanabilir. Ayak şişmes Ayak şişliğine ne iyi gelir; Ayakların normalden çok daha büyük bir duruma gelmesi durumu olan ayak şişmesi, birçok kişide ortaya çıkabilecek bir sağlık problemidir ve çok sayıda önemli nedenden kaynaklanabilir. Ayak şişmesi en çok da 45 yaş üstündeki kişilerde ortaya çıkar. Ayak şişliği, hamilelik, aşırı kilo, bazı yaralanmalar, ilaçların yan etkileri, çok uzun süre ayakta durulması, spor faaliyetleri ve aşırı tuz ve alkol kullanımı gibi nedenlerden ortaya çıkabileceği gibi, karaciğer, kalp ve böbrek hastalıkları, tiroid sorunları, artrid, varis, alerjik reaksiyonlar, bazı enfeksiyonlar, lenfodem ve kan damarlarının tıkanması nedeniyle de ortaya çıkmış olabilir. Bazı kişilerde bileklere kadar uzanabilen ayak şişliği durumunda ayak derisinde renk değişimi oluşabilir ve şişlik durumunda parmakların hareketi azalarak zorlaşır. Ayak şişliğine ne iyi gelir sorusuna yanıt arayan kişiler evde bazı bitkisel yöntemler sayesinde bu durumdan kısa süre içinde kurtulabilir.

Ayak şişmesine ne iyi gelir; 

Tuzlu su, ayaklar için en etkili yöntem tuzlu sudur. 1 litre suyun içerisine 1 çay bardağı tuz ilave edip karıştırdıktan sonra ayakların içerisinde yaklaşık 10 dakika kadar bekletilip durulanması ve her gece yatmadan önce bu yöntem uygulanması durumunda tuzun içerisinde bulunan sülfat sayesinde ayak kasların rahatlamasını sağlanmış olur.

Karbonat, ayak şişliğinde oldukça sık kullanılan bir yöntem olan karbonat ve pirinç suyunun karıştırılıp hamur haline getirilerek ayak şişliğini üzerine uygulanıp bir süre bekletilmesi şişliğin giderilmesine yardımcı olur.

Masaj, birçok sağlık uzmanı tarafından ayak şişliğine karşı ılık su ile masaj yapılması önerilir. 

Nane, ayak şişliğine faydalı bir bitki olan nane, ferahlatıcı özelliği sayesinde ayakların rahatlamasını sağlar. Bir miktar suyun içerisine nane ilave edip kaynattıktan sonra ılıyan suyun içerisinde ayakların 5-10 dakika bekletilip yıkanması durumunda ayaklar ferahlar ve ödem oluşumu engellenmiş olur.

Limon, ayaklarda oluşan şişlik ve sertliğin hafiflemesine yardımcı olan limon suyu, süt, tarçın ve yağ karıştırılıp hamur haline getirildikten sonra şiş ayağının üzerine uygulanması oldukça etki sağlar.

Ayakların yüksekte tutulması, ayak şişliğini önlemek için ayaklarının yüksek bir yerde tutulması önerilir. Ayaklar kalp hizasından yüksek seviyede tutulduğu zaman kan akışının hızlı olması engellenmiş olur. Bu durumda şişlikler iner ve şişlik oluşma ihtimali de engellenmiş olur.

Beslenme düzeni, mümkün olduğu kadar su tüketimi sayesinde şişliğe neden olan zararlı maddeler vücuttan daha kolay bir şekilde atılır. Yanlış beslenme alışkanlığından kaynaklanan ayak şişliğinden dengeli beslenmenin kan dolaşımını artırması sayesinde kurtulmak mümkündür. Aynı zamanda beslenme düzeninde magnezyum içeren gıdaların tüketilmeli ya da kişiye doktor kontrolünde magnezyum takviyesi yapılabilir. E vitamini içeren besinler, badem, patates ve antep fıstığı gibi gıdalar ayak şişliklerinin inmesine yardımcı olacağı gibi kasların rahatlamasını sağlayarak ağrıları da hafifletir. Ayak şişliğini önlemek için aynı zamanda sodyum içerikli gıdalardan uzak durulması, taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi önerilir.

Uygun ayakkabı seçimi, ayak şişliğinde ayakkabının doğru seçilmesine dikkat edilmelidir. Şişliğe sebep olabilecek yapıdaki ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Lahana yaprakları, beyaz ya da yeşil lahananın yaprakları iyice temizlenip bir süre buzdolabında bekletilerek soğutulduktan sonra şiş olan bölgenin üzerinde yerleştirilip 4-5 dakika bekletilmesi şişliğin hafiflemesine yardımcı olsun.
]]>
Diş Etinde Şişlik https://www.sislik.com/dis-etinde-sislik.html Mon, 26 Nov 2018 11:36:25 +0000 Diş etinde şişlik, çok yaygın olarak karşılaşılan bir  durumdur. Özellikle aşırı bir şekilde şekerli yiyecek tüketen ya da diş ve diş etleri sağlıklı olmayan insanlarda meydana gelmektedir. Diş etinde şişlikler Diş etinde şişlik, çok yaygın olarak karşılaşılan bir  durumdur. Özellikle aşırı bir şekilde şekerli yiyecek tüketen ya da diş ve diş etleri sağlıklı olmayan insanlarda meydana gelmektedir. Diş etinde şişlikler ciddi bir şekilde ağrıya neden olduğu için bu sorunu yaşayan insanlar sindirimin daha ilk aşamasında sorun yaşarlar ve buna bağlı olarak kişide daha farklı problemler ortaya çıkar. Bununla birlikte belirtmek isterim ki diş etinde şişme durumu tek bir nedene bağlı olarak meydana gelmediği gibi çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlar için erken müdahale oluşacak olan birçok sorunun önüne geçecektir. Özellikle yapılacak olan işlemler düzenli olarak yapılırsa daha sonradan oluşacak rahatsızlıkların önüne geçilmiş olabilir. Ancak belirtmek isterim ki diş eti şişmesi sorununun kesin çözümü uzman bir diş doktoruna giderek gerekli olan işlemleri sağlamaktır. 

Diş etinde şişlik neden oluşur
 • Diş etinde oluşan şişlikler eğer diş fırçalayan insanlarda yapılıyorsa genellikle kişinin yanlış fırçalama yaptığından kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda arka dişler yatay olarak fırçalanırken ön dişlerinizi dişin çıkış yönüne olacak şekilde dikey fırçalamanız sizler için çok daha iyi olacaktır. 
 • Ağız ülseri sorunları bazı insanlarda genetik olarak görülse bile bazı insanlarda yaşamın bir anında ortaya  çıkabilir. Ortaya çıkan ağız ülserleri diş etine yakın bölgelerde çıkmışsa genellikle diş etinde şişlik sorununa neden olmaktadır. 
 • Bu durumun ortaya çıkmasına neden olan bir diğer etken ise çürük diştir. İnsanlarda en büyük ağrının ortaya çıkmasına neden olan ve diş eti şişmesine neden olan çürük dişler tedavi edilmediği sürece gittikçe daha kötü olur ve kişi buna bağlı olarak sorunlar yaşar. 
 • Sigara: İnsanların sigara içmesi ya da tütün mamullerini kullanmaları durumunda ağrılı ve şişlik olarak diş etinde rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Sigara kullanan insanlarda diş etinde şişlik oluşma ihtimali çok daha yüksektir. 
 • Dişin darbe alması, yine diş eti şişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle kişi günlük hayatta tükettiği sert besinlerin dişe darbe oluşturması durumunda diş eti bu durumdan olumsuz olarak etkilenerek diş eti şişmesi sorunu meydana getirebilmektedir. 
Diş etinde şişlik için neler yapılabilir

Doktora gitmek: Aslında diş etinde şişlik sorunlarında daha önceden de belirttiğimiz gibi yapılması gereken en önemli etken direk olarak diş doktoruna gitmektir. Bu durum sonrasında evde de yapılabilecek işlemler bulunmaktadır.

Yumuşak fırçalama: Dişlerinizi fırçalarken çok yumuşak davranarak işlem yapın. Ayrıca fırçası çok eskimişse kesinlikle fırçanızı değiştirin ve daha yumuşak fırçalar tercihe edin.

Kürdan kullanımı: Kürdan kullanımı insanlarda diş etinin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle kürdan kullanmak yerine diş ipi kullanarak dişlerinizin aralarını temizleyebilirsiniz. Kürdan diş etleri için sorunlara neden olabilir. 

Yiyecek ve içecekler: Gün içerisinde çok sıcak yiyecekler ve içecekler tüketmekten kaçınmanız gerekmektedir. Bunun yerine biraz daha ılık besinleri tercih edebilirsiniz. Özellikle içeceklere biraz daha dikkat edin. Aşırı sıcak ya da soğuk içecekler diş etinde şişlik sorununa neden olabilir. 

Gargara: Günde iki kez ya da üç kez kadar yemek sonrasında gargara yaparak bakterilerin ölmesine ve şişliklerin azalmasına etki yapabilirsiniz. Ancak son derece düzenli olmanız gerekmektedir. 


]]>
Çocuğun Boğazında Şişlik https://www.sislik.com/cocugun-bogazinda-sislik.html Mon, 26 Nov 2018 22:51:21 +0000 Çocuğun Boğazında Şişlik, önemli bir sağlık sorunudur.Çocuklarda boğazda enfeksiyona karşı hassasiyet olması sonucu oluşabilmektedir. Boğaz şişlikleri çoğunlukla iltihaplı olmaktadır. Şişlikler arttıkça öksürük de Çocuğun Boğazında Şişlik, önemli bir sağlık sorunudur.Çocuklarda boğazda enfeksiyona karşı hassasiyet olması sonucu oluşabilmektedir. Boğaz şişlikleri çoğunlukla iltihaplı olmaktadır. Şişlikler arttıkça öksürük de artabilmektedir. Boğaz şişmesi, yutkunmada zorluk, boğazda yanma, yara varmış hissi veren bir ağrı yapabilir. Boğazda şişlik olması genellikle havaların soğumasıyla birlikte kış mevsiminde artmaktadır. Bazı boğaz şişliği sorunları bitkisel çaylarla iyileşirken bazıları doktor tedavisi ile düzelebilmektedir. 

Çocuğun Boğazında Şişlik nedenleri
 • Çocuğun  soluk borusunda bakterilerde artış olunca iltihap oluşur. İltihap sonrası şişme ve hafif ateş ve yutkunma güçlüğü beraberinde gelebilir. 
 • Bademcik iltihabı; boğazda şişliğe sebep olabilir.
 • Guatr; tiroit bezinin şişmesi boğazda şişliğe neden olabilmektedir.
 • Lenf bezlerinin şişmesi, baş, boyun, kulak arkası, diş, çene şişlikleri boğazda şişlik oluşturabilir.
 • Bazı yiyecek ve içeceklere alerjisi olan çocuğun boğazında şişlik  görülebilir.
 • Mantar zehirlenmesi boğazda şişlik yapmaktadır.
 • Duman, toz, polen, bazı hayvanlar çocukta alerjik tepkiye neden olabilir.
 • Dilin şişmesi de boğazda şişliğe neden olabilmektedir.
 • Horlama; varsa çocuğun gece burnunun tıkanık olduğunun bir göstergesidir. Ağzı açık olarak uyuyan çocuğun boğazında şişlik olabilir.
 • Reflü; çocuğun midesinden gelen asit boğazda bakteri ve iltihaba neden olabilir. Bunu sonucu da boğaz şişebilir.
 • Çocuğun sinir ve üzüntü duyması; nefes darlığına nefes darlığı ise boğazda şişliğe neden olabilir.
 • Kimyasal zehirlenmeler, böcek ısırması, boğaz kanseri, çok sıcak şeyler içmek, çok bağırarak konuşmak veya çocukların çok yüksek tonda ağlamaları da boğazda şişliğe neden olabilir.
Çocuğun Boğazında Şişlik Tedavi yöntemleri 

İlaçlı tedavi: Doktor tarafından uygulanan tedaviler.

Doğal tedavi: Evde hazırlanan bitki çayları, tuzlu karbonatlı gargara yapılması, odanın havalandırılması, çocukların yanında sigara içilmemesi olabilir.
]]>
Boynun Sol Tarafında Şişlik https://www.sislik.com/boynun-sol-tarafinda-sislik.html Tue, 27 Nov 2018 13:04:29 +0000 Boynun sol tarafında şişlik, genellikle insanları eninde sonunda doktora yönlendiren bir rahatsızlıktır. Çünkü bu rahatsızlık genellikle oluştuktan sonra kendiliğinden ortadan kalkmaz ve hatta kişide rahatsızlıklara neden olu Boynun sol tarafında şişlik, genellikle insanları eninde sonunda doktora yönlendiren bir rahatsızlıktır. Çünkü bu rahatsızlık genellikle oluştuktan sonra kendiliğinden ortadan kalkmaz ve hatta kişide rahatsızlıklara neden olur. Bu rahatsızlıklar ise kişi istemese bile doktora gitmeden ortadan kalkmaz ve kişinin günlük hayatını düzensizliğe sokmaktadır. Boynun sol tarafında şişlik insanlarda endişeye neden olan bir durumdur. Birçok zaman basit bir enfeksiyona bağlı olarak oluşan bu şişlikler kimi zaman da bir tümör şeklinde ortaya çıkarak ciddi tehlikeler yaratabilmektedir. Eğer bu şişlik bir tümörden kaynaklanıyorsa, kesinlikle gerekli olan muayeneler ve tedaviler yapılmalıdır. Aksi durumlarda bu tümör gittikçe büyüyerek kişide rahatsızlıklara neden olur. Özellikle yaşı ilerlemiş olan insanlarda çok daha tehlikeli olabilmektedir. 

Boynun sol tarafında şişlik neden olur

Boynun sol kısımlarında oluşan şişlikler daha çok çene altında ve köprücük kemiklerine yakın bölgelerde oluşmaktadır. Öncelikle bir kızarıklık ya da sertlik olarak kendisini gösteren bu durum daha sonrasında şişmeye başlayarak büyüyebilmektedir. Bazen bu şişlikler doğumsal kaynaklı olarak kendisini gösterir ve erken yaşlarda kendisini ortaya çıkarır. Bunun yanında bazen de boyun bölgesinde koltuk altında olduğu gibi yoğun olarak bulunan lenf bezleri nedeniyle şişlikler ortaya çıkabilmektedir. Sıklıkla iltihaplanan ve bu nedenle boynun sol tarafında şişlik sorunlarına neden olan lenfler, birçok zaman tedaviler yapılmadan ortadan kalkmaz. Bu nedenle sorun için kesinlikle tedavi şarttır. Bunun yanı sıra oluşan şişlikler yine boyun bölgelerinde bulunan diğer dokulardan kaynaklanarak ortaya çıkabilir. Özellikle tükürük bezler, tiroid bezleri ve gırtlak organlarından kaynaklanabilmektedir. Bu şişliklerin ağrılı olması ya da olmaması herhangi bir tehlikeyi arttırıp azaltmadığı için tüm şişlikler için aynı dikkat gösterilmelidir. 

Boynun sol tarafında şişlik tedavisi nasıldır

Bu şişlik sorunlarına yapılacak olan tedaviler sıklıkla neden bağlı olarak yapılmaktadır. Öyle ki en basit enfeksiyonlar bile insanlarda reaktif olarak lenf bezlerini etkileyeceği için ilk müdahale lenf bezlerine yapılmaktadır. Eğer boynun sol tarafında şişlik sorununa neden olan durum bir iltihaplanmaysa bu durumlarda kişide yüksek dozlu antibiyotik ilaçlar ile tedaviler sağlanır. İltihap sadece lenf bezlerinde görülmediği için diğer organlarda da ortaya çıkabilir ve en büyük çözümü antibiyotik ilaçlardır. Bunun sonrasında eğer sorun bir yağ bezesinden kaynaklanıyorsa genellikle tedaviler yapılmaz ve bu şekilde bırakılır. Ancak kişi bu bezeden rahatsızlık duyarsa cerrahi operasyonlarla bu yağ alınır ve tekrardan bölgenin iyileşmesi için merhemler kullanılır.
]]>
Bebek Kafasında Sert Şişlik https://www.sislik.com/bebek-kafasinda-sert-sislik.html Tue, 27 Nov 2018 14:21:32 +0000 Bebek kafasında sert şişlik, bir çok nedenden dolayı oluşabilir. Bebeklerde görülen bu şişlikler bazen kendiliğinden geçebileceği gibi bazende tedavi gerektirebilir. Bebeğin kafasında şişlik fark edildiği an zaman kaybet Bebek kafasında sert şişlik, bir çok nedenden dolayı oluşabilir. Bebeklerde görülen bu şişlikler bazen kendiliğinden geçebileceği gibi bazende tedavi gerektirebilir. Bebeğin kafasında şişlik fark edildiği an zaman kaybetmeden uzman bir hekime götürülmeli ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

Bebeğin kafasında sert şişlik nedenleri nelerdir
 • Darbe sonucu oluşan şişlikler: Bebeğin kafasına alınan darbeler (çarpma-vurma ) şişliklere neden olabilir. Bebeğin kafatası tam gelişmediğinden ve bıngıldağı tam kapanmamış olmasından dolayı, kafatasına alınan darbeler ciddi önem taşır. Bu tür darbeler bebeğin kafasında şekil bozukluğu yapabileceği gibi zeka geriliği gibi ciddi bir soruna da sebep olabilir. 
 • Tümör kaynaklı şişlikler: Çok sık görülmeyen bir durumdur. Anne adayının hamilelik süresince çok fazla radyasyona maruz kalmasından ve tehlikeli ilaçlar kullanmasından dolayı oluşmaktadır. Tümör kaynaklı şişliklerin tedavisi genellikle ameliyattır. Fakat bebeğin bünyesine göre yaşama oranı ortaya çıkmaktadır.
 • Doğum anomalileri kaynaklı şişlikler: Doğum anomalileri sonucunda oluşan şişlikler genellikle kalıcıdır. Annenin gebeliği süresince kullandığı ilaçlar, madde bağımlılığı ve geçirdiği rahatsızlıklar bebeğin kafasında şişlik oluşmasına neden olmaktadır.
]]>
Parmak Eklemlerinde Şişlik https://www.sislik.com/parmak-eklemlerinde-sislik.html Wed, 28 Nov 2018 08:46:11 +0000 Parmak eklemlerinde şişlik, Vücudumuzda eklemler iki kemiğin birleşme alanında bulunur. Etrafı yumuşak doku, eklem sıvısı ve bağlar ile çevrilidir. Çoğu kişinin alışkanlık haline getirdiği parmak çıtlatma yada parmaklar Parmak eklemlerinde şişlik, Vücudumuzda eklemler iki kemiğin birleşme alanında bulunur. Etrafı yumuşak doku, eklem sıvısı ve bağlar ile çevrilidir. Çoğu kişinin alışkanlık haline getirdiği parmak çıtlatma yada parmakları geriye doğru esnetme gibi hareketler bu eklemlerin birbirinden ayrılmasına neden olur. Kişilerin genelde yapmış olduklar bu bilinçsiz hareketler zamanla parmaklara ve eklemlerin zarar görmesine neden olmaktadır.
Sürekli parmak çıtlatmayı alışkanlık haline getirmiş olan kişilerde zamanla elin kavrama sistemi bozulur ve buda eklemlerin şişmesine neden olur. Tedavi edilmediği taktirde sonraki aşamalarda ellerde titreme oluşur.

Parmak eklemlerinde meydana gelen şişlikler, iltihaplı rahatsızlıklarında belirtisi olabilir. Genelde kadınlarda daha çok görülen bu rahatsızlık, ihmal edildiği zaman hasar bırakan bir hastalıktır. Parmak eklemlerinde oluşan şişlikler ciddi bir rahatsızlıktır. Erişkin her insanda görülebilir. Parmak eklemlerindeki şişmeler, iltihaplanma parmak derisinin zarar görmesine ve çeşitli bakterilerin, mikroorganizmaların deri altına girmesine neden olur.
Romatoid artrit: Parmaklarda oluşan şişliklerde en çok görülen rahatsızlıktır. Eklemlerin dış bölgesinin iltihaplanması sonucu meydana gelir. Nedeni bağışıklık sisteminin vermiş olduğu anormal tepkilerden kaynaklanır.
Osteoartit: Parmaklarda bulunan kemik dokusunun ve kıkırdağın zedelenmesi sonucu oluşur. Kemiğin aşınması söz konusudur. Parmaklarda kireçlenme oluşmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Çok nadir olarak rastlanır.

Parmak eklemlerinde şişlik tedavisi:
Doktorun verdiği tedavi şekillerinin yanı sıra evde buz uygulaması yapılabilir. Elleri dinlendirip buz tedavisi yapmak şişliklerin azalmasını sağlar. Bu direk parmağa temas ettirilmemeli bir bezin arasına koyulmalıdır. Bu uygulama 10 dakika aralıklarla günde 3 kere yapılmalıdır. Ayrıca bilgisayar başında saatlerce yazı yazmak, el işi yapmak gibi durumlar parmakları aşırı derecede yoracağından en aza indirilmesi gerekir. Hasta doktorun verdiği tedaviye uymalı ve asla kendi başına antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçlar kullanmamalıdır.
]]>
Sol Kasıkta Şişlik https://www.sislik.com/sol-kasikta-sislik.html Wed, 28 Nov 2018 21:21:59 +0000 Sol kasıkta şişlik, genellikle erkeklerde ortaya çıkan sorunlardan biridir. Birçok zaman ciddi sorunlardan kaynaklanarak ortaya çıkan bu durumun tehlikesiz ve tehlikeli olmak üzere birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle gerekli ola Sol kasıkta şişlik, genellikle erkeklerde ortaya çıkan sorunlardan biridir. Birçok zaman ciddi sorunlardan kaynaklanarak ortaya çıkan bu durumun tehlikesiz ve tehlikeli olmak üzere birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle gerekli olan doktor muayeneleri yapılmadan herhangi bir şekilde sorunun nedeni açıklanamaz. Sol kasıkta şişlik her yaşta görülebilecek bir durumdur. Genellikle lipom adı verilen bu şişlikler yağlı bir büyümeden ya da sol kasıklarda oluşan fıtık sorunlarından kaynaklanabilmektedir. Bunun yanı sıra kasık bölgesinde de yüksek miktarda lenf bezleri bu şişliklerin nedenlerinden biri olarak ele alınabilmektedir. Bu durumlar zaten direk olarak sol kasıkta şişlik sorunlarının önemli nedenlerinden biridir. Bazen kasığa yakın olan bölgelerde meydana gelen sorunlar da kasıkta şişliğe neden olmaktadır. Öyle ki erkek çocuklarının bu konularda daha aktif olmasına bağlı olarak daha fazla görülen bu durum kasların aşırı yorulmasından dolayı da oluşabilir. Bu sorun kadınlarda da bir o kadar tehlikelidir. Özellikle üreme organlarının daha hassas olduğu kadınlarda sol kasıkta şişlik ciddi sorun olarak kabul edilebilir. 

Sol kasıkta şişlik nedenleri nelerdir

Fıtık: Sol kasıkta fıtık sorunları, herkeste görülme ihtimali olan bir durumdur. Gerekli olan müdahalelerin sağlanmaması durumunda kişinin hareket etmesi bile ileri ki dönemlerde mümkün olmayabilir. Özellikle ortaya çıkardığı şiddetli ağrılar nedeniyle tedaviler gerekli olabilir.

Enfeksiyonlar: Kasıkta ve kasık bölgesine yakın olan bacaklarda oluşan enfeksiyonlar direk sol kasık şişmesi sorununa neden olmaktadır. Bacaktaki enfeksiyon sağ bacaktaysa sorun daha çok sağ bacakta görülmektedir. Bu nedenle enfeksiyonların sağ ya da sol olduğunu söyleyemeyiz.

Testis tümörleri: Direk olarak erkeklerde görülen bu durum çok tehlikeli olabilir. Özellikle kısırlık açısından birçok kişiyi tedirgin eden bu tümörler için gerekli olan müdahaleler zamanında yapılmalıdır.

Kistler: Birçok zaman zarar sız olarak ortaya çıkan kistler sol kasıkta şişlik sorunlarına en çok neden olan etkenlerden biri olarak ele alınabilmektedir. Bu nedenle yine doktor muayenesi gerekecektir. 

Lipomlar: Diğer adı iyi huylu tümör olan bu şişlikler vücudun her yerinde oluşabildiği gibi sol kasıkta da ortaya çıkabilmektedir. Lipom direk olarak yağ bezesi olarak adlandırılabilmektedir. Bu nedenle çok korkulacak bir durum olmadığını söyleyebiliriz. 

Tüm bu etkenlere bağlı olarak sol kasıkta şişlik oluşabilmektedir. Öyle ki daha birçok etken bu şişliklere neden olabilir. Kadınlarda rahim sorunları, erkeklerde ise testis problemleri bu şişliklerin en temel nedenlerindendir. 

Şişliğe gerekli olan müdahalenin yapılmaması durumunda;

Direk olarak kadınlarda doğurganlık sorunları, erkeklerde ise sperm sayısında düşüş ya da kalitede düşüş olabileceği söylenebilmektedir. Özellikle üreme organlarına bağlı oluşan sol kasıkta şişlik sorunları en çok bu şekilde belirti vermektedir. Bunun yanında şişliğin nedeni bir tümörse tümörün büyümesi veya yayılması durumu, sorun fıtıksa fıtığın büyümesiyle cerrahi ihtiyacın artması görülebilmektedir. 
]]>